Go to content

Asparagus wraca do łask. Jak zadbać o tę dekoracyjną roślinę?

Asparagus
Fot. Stock

Asparagus jest rośliną, która kilkadziesiąt lat temu cieszyła się dużym zainteresowaniem i powszechnie można było ją spotkać w domach. Dziś znów wraca moda na niego, dlatego, by cieszył oczy, trzeba o niego właściwie zadbać. Jak to zrobić?

Asparagus — charakterystyka

Asparagusy (szparagi) należą do rodziny szparagowatych. W naturze występuje ich nawet 300 gatunków, które spotykamy w Europie, Azji i  Afryce, natomiast odmiany doniczkowe uprawiane w mieszkaniach można spotkać na całym świecie.

asparagus

Fot. iStock/Asparagus

Do zalet tych roślin należą dekoracyjne listki, które tak naprawdę są przekształconymi pędami (gałęziakami). Z kolei ich listki nie są szczególnie widoczne, ponieważ wykształciły się jako ostre łuski przylegające do pędów. Asparagusy wydają małe białawe kwiaty, o intensywnym zapachu. Asparagusy są roślinami rozdzielnopłciowymi i na żeńskich okazach wytwarzają niewielkie  jagody. W specjalnych bulwach przy korzeniach asparagusy magazynują wodę i zapas substancji odżywczych.

Asparagus — najpopularniejsze gatunki

Istnieje kilka doniczkowych odmian asparagusów uprawianych w domach, z których najczęściej spotyka się szparaga pierzastego (A. setaceus) i szparaga gęstokwiatowego (A. densiflorus).

Asparagus pierzasty (A. setaceus)

Przez swój wygląd kojarzy się z paprotkami o pierzastych i delikatnych gałązkach. Ta odmiana osiąga wysokość do 40-60 cm wysokości. Asparagus pierzasty najpierw wypuszcza pędy pionowo, a następnie, gdy osiągają ponad metr długości, zaczynają się łukowato zwieszać. Roślina wydaje również kwiaty, a następnie owoce, które nie mają jednak wielkiej wartości dekoracyjnej. Najbardziej znane odmiany asparagusa pierzastego to ‘Plumosus’, ‘Nanus’ i ’Pyramidalis’.

Asparagus

Fot. iStock/Aspargus setaceus (pierzasty)

Asparagus Sprengera, gęstokwiatowy (A. densiflorus)

Jego popularna odmiana ‘Sprengeri’, najpierw trzyma wzniesiony pokrój, a gdy pędy osiągają  1,5 m pędy wyginają się łukowato i dzięki temu roślina osiąga średnicę ponad 1 m. Kwiaty są drobne i liczne, o kremowej barwie i silnym zapachu. W ich miejsce dojrzewają czerwone owoce. Inną odmianą, często spotykaną w domach, jest asparagus ‘Meyera’.

Do innych ciekawych gatunków asparagusa należą:

  • Asparagus sierpowaty (A. falcatus) mieszkaniu dorasta nawet do 3 m, i warto go czymś podeprzeć. Charakteryzuje się szerokimi gałęziakami, lekko wygiętymi w łuk.
  • Asparagus baldaszkowaty (Asparagus umbellatus) — wypuszcza cienkie gałęziaki zebrane w gęste pęczki wyrastające z łodyg. Uprawiany w mieszkaniu może osiągać wysokość ok. 2 m. Ponieważ pędy rozkładają się szeroko, warto przywiązać je do podpór, by nad nimi zapanować.
  • Asparagus listkowaty (A. asparagoides) — to bujna roślina o szerokich gałęziakach w kształcie liści o sercowatym kształcie. W mieszkaniu dorasta do 1,5 m, szeroko rozkładając pędy.

Z kolei uprawa asparagusa lekarskiego pozwala pozyskiwać szparagi. Są one w rzeczywistości młodymi wiosennymi pędami asparagusa, które uprawiane są na plantacjach. Białe pędy wycina się, zanim zaczną twardnieć.

asparagus

Fot. iStock/Asparagus densiflorus  

Asparagus — pielęgnacja

Asparagus nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale by cieszył oczy swoim wyglądem, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Roślina ta będzie dobrze rosła w żyznej, próchnicznej, ale przepuszczalnej ziemi do kwiatów. Doniczkowe asparagusy nie przepadają za zbyt wysokimi temperaturami, dlatego najlepiej nie stawiać go obok mocno grzejącego kaloryfera. W okresie wegetacyjnym służy im temperatura w przedziale 20-22  ºC, zimą preferują temperatury 16-20 st. Zdecydowanie nie przepadają za przeciągami i zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami, na których skutek mogą tracić „listki”. Asparagusy potrzebują wiele rozproszonego światła i nie przepadają za ostrym słońcem. Gdy jest go zbyt dużo, zielone części żółkną.

Podlewanie i nawożenie asparagusa

Asparagusy lubią lekko wilgotne (ale nie mokre) podłoże, a niedostatek wody im szkodzi. Bywa, że latem trzeba je podlewać nawet codziennie. Najlepiej robić to wlewając wodę na podstawkę, i po pół godziny wylać to, co nie zostało wchłonięte. Nadmiar wody w doniczce może spowodować gnicie korzeni i obumarcie rośliny.

Dla właściwego wzrostu potrzebują odpowiedniego nawożenia, ale zimą wymagają odpoczynku. W tym czasie nie nawozimy ich, a podlewanie ograniczamy, ale ziemia nie może być całkiem sucha. Roślinom tym służy spryskiwanie wodą raz na jakiś czas, lub ustawienie w sąsiedztwie nawilżacza powietrza, aby nieco podnieść poziom wilgotności.

Wiosną można asparagusy przesadzać do nowych doniczek, a przy okazji je również rozmnożyć, dzieląc starsze egzemplarze.


źródło:  ladnydom.pl