Dom i wnętrze Porady

Asparagus wraca do łask. Jak zadbać o tę dekoracyjną roślinę?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 listopada 2021
Asparagus
Fot. Stock
 

Asparagus jest rośliną, która kilkadziesiąt lat temu cieszyła się dużym zainteresowaniem i powszechnie można było ją spotkać w domach. Dziś znów wraca moda na niego, dlatego, by cieszył oczy, trzeba o niego właściwie zadbać. Jak to zrobić?

Asparagus — charakterystyka

Asparagusy (szparagi) należą do rodziny szparagowatych. W naturze występuje ich nawet 300 gatunków, które spotykamy w Europie, Azji i  Afryce, natomiast odmiany doniczkowe uprawiane w mieszkaniach można spotkać na całym świecie.

asparagus

Fot. iStock/Asparagus

Do zalet tych roślin należą dekoracyjne listki, które tak naprawdę są przekształconymi pędami (gałęziakami). Z kolei ich listki nie są szczególnie widoczne, ponieważ wykształciły się jako ostre łuski przylegające do pędów. Asparagusy wydają małe białawe kwiaty, o intensywnym zapachu. Asparagusy są roślinami rozdzielnopłciowymi i na żeńskich okazach wytwarzają niewielkie  jagody. W specjalnych bulwach przy korzeniach asparagusy magazynują wodę i zapas substancji odżywczych.

Asparagus — najpopularniejsze gatunki

Istnieje kilka doniczkowych odmian asparagusów uprawianych w domach, z których najczęściej spotyka się szparaga pierzastego (A. setaceus) i szparaga gęstokwiatowego (A. densiflorus).

Asparagus pierzasty (A. setaceus)

Przez swój wygląd kojarzy się z paprotkami o pierzastych i delikatnych gałązkach. Ta odmiana osiąga wysokość do 40-60 cm wysokości. Asparagus pierzasty najpierw wypuszcza pędy pionowo, a następnie, gdy osiągają ponad metr długości, zaczynają się łukowato zwieszać. Roślina wydaje również kwiaty, a następnie owoce, które nie mają jednak wielkiej wartości dekoracyjnej. Najbardziej znane odmiany asparagusa pierzastego to ‘Plumosus’, ‘Nanus’ i ’Pyramidalis’.

Asparagus

Fot. iStock/Aspargus setaceus (pierzasty)

Asparagus Sprengera, gęstokwiatowy (A. densiflorus)

Jego popularna odmiana ‘Sprengeri’, najpierw trzyma wzniesiony pokrój, a gdy pędy osiągają  1,5 m pędy wyginają się łukowato i dzięki temu roślina osiąga średnicę ponad 1 m. Kwiaty są drobne i liczne, o kremowej barwie i silnym zapachu. W ich miejsce dojrzewają czerwone owoce. Inną odmianą, często spotykaną w domach, jest asparagus ‘Meyera’.

Do innych ciekawych gatunków asparagusa należą:

  • Asparagus sierpowaty (A. falcatus) mieszkaniu dorasta nawet do 3 m, i warto go czymś podeprzeć. Charakteryzuje się szerokimi gałęziakami, lekko wygiętymi w łuk.
  • Asparagus baldaszkowaty (Asparagus umbellatus) — wypuszcza cienkie gałęziaki zebrane w gęste pęczki wyrastające z łodyg. Uprawiany w mieszkaniu może osiągać wysokość ok. 2 m. Ponieważ pędy rozkładają się szeroko, warto przywiązać je do podpór, by nad nimi zapanować.
  • Asparagus listkowaty (A. asparagoides) — to bujna roślina o szerokich gałęziakach w kształcie liści o sercowatym kształcie. W mieszkaniu dorasta do 1,5 m, szeroko rozkładając pędy.

Z kolei uprawa asparagusa lekarskiego pozwala pozyskiwać szparagi. Są one w rzeczywistości młodymi wiosennymi pędami asparagusa, które uprawiane są na plantacjach. Białe pędy wycina się, zanim zaczną twardnieć.

asparagus

Fot. iStock/Asparagus densiflorus  

Asparagus — pielęgnacja

Asparagus nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale by cieszył oczy swoim wyglądem, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Roślina ta będzie dobrze rosła w żyznej, próchnicznej, ale przepuszczalnej ziemi do kwiatów. Doniczkowe asparagusy nie przepadają za zbyt wysokimi temperaturami, dlatego najlepiej nie stawiać go obok mocno grzejącego kaloryfera. W okresie wegetacyjnym służy im temperatura w przedziale 20-22  ºC, zimą preferują temperatury 16-20 st. Zdecydowanie nie przepadają za przeciągami i zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami, na których skutek mogą tracić „listki”. Asparagusy potrzebują wiele rozproszonego światła i nie przepadają za ostrym słońcem. Gdy jest go zbyt dużo, zielone części żółkną.

Podlewanie i nawożenie asparagusa

Asparagusy lubią lekko wilgotne (ale nie mokre) podłoże, a niedostatek wody im szkodzi. Bywa, że latem trzeba je podlewać nawet codziennie. Najlepiej robić to wlewając wodę na podstawkę, i po pół godziny wylać to, co nie zostało wchłonięte. Nadmiar wody w doniczce może spowodować gnicie korzeni i obumarcie rośliny.

Dla właściwego wzrostu potrzebują odpowiedniego nawożenia, ale zimą wymagają odpoczynku. W tym czasie nie nawozimy ich, a podlewanie ograniczamy, ale ziemia nie może być całkiem sucha. Roślinom tym służy spryskiwanie wodą raz na jakiś czas, lub ustawienie w sąsiedztwie nawilżacza powietrza, aby nieco podnieść poziom wilgotności.

Wiosną można asparagusy przesadzać do nowych doniczek, a przy okazji je również rozmnożyć, dzieląc starsze egzemplarze.


źródło:  ladnydom.pl 

Dom i wnętrze Porady

Cera naczynkowa – jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów? Pielęgnacja, dieta

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 listopada 2021
Cera naczynkowa
Fot. iStock
 

Cera naczynkowa jest delikatna i skłonna do podrażnień. Charakteryzuje ją rumień, który najpierw pojawia się raz na jakiś czas, np. podczas stresu, i z upływem czasu się utrwala. Cera naczynkowa, która bywa kłopotliwa w pielęgnacji, wymaga szczególnego traktowania. Na czym powinna polegać właściwa pielęgnacja skóry z tendencją do pękających naczynek krwionośnych?

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cera naczynkowa dotyczy osób, u których naczynia krwionośne znajdujące się w skórze, położone są bardzo płytko i stają się widoczne. Ponieważ znajdują się tuż pod skórą, naczynka reagują gwałtownie na czynniki zewnętrzne.

Problem najczęściej dotyka osoby, u których w najbliższej rodzinie spotyka się przypadki cery naczynkowej. Zmiany pojawiają się częściej podczas zmian hormonalnych w czasie ciąży, menopauzy, czy nawet miesiączki. Wpływ na jej pojawienie się może mieć także zwiększony poziom estrogenów w organizmie, a objawy cery naczynkowej nasilają czynniki zewnętrzne — m.in.: stres, źle dobrane kosmetyki, niewłaściwa dieta, gwałtowny wysiłek fizyczny. Jeśli skóra naczynkowa zostanie zaniedbana, może skutkować pojawieniem się jeszcze poważniejszych problemów, w postaci trądziku różowatego.

Cera naczynkowa

Fot. iStock/Cera naczynkowa

Jak wygląda cera naczynkowa?

Naczynka, charakterystyczne czerwone ślady na skórze, zazwyczaj uwidaczniają się na policzkach, w okolicy nosa, brody, czoła, czemu towarzyszy rumień. Cera jest bardzo delikatna, a częste podrażnienia występują wraz z pieczeniem skóry, świądem lub uczuciem ściągnięcia. Gdy dochodzi do trwałego poszerzenia się naczyń krwionośnych, na skórze uwidaczniają się charakterystyczne „pajączki”.

Cera naczynkowa — pielęgnacja 

Cera naczynkowa wymaga właściwej pielęgnacji i ochrony, aby nie dopuścić do zaostrzenia jej stanu. Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może pomóc kontrolować jej stan i nie dopuścić do zaostrzenia objawów. Zdecydowanie cera z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi nie lubi nadmiaru słońca i wysokich temperatur, dlatego należy stosować kremy z wysokim filtrem, unikać opalania się, korzystania z sauny i gorących kąpieli, nagłego chłodzenia skóry podczas upałów. Nie służą jej również mrozy, zimny wiatr i narażenie na dym nikotynowy. Szkodzi jej mycie w zbyt twardej i chlorowanej wodzie. Koniecznie trzeba zadbać o właściwe nawilżenie skóry, oraz dietę, która wyraźnie wpływa na jej kondycję.

Cera naczynkowa — kosmetyki

Źle dobrane kosmetyki są częstą przyczyną zaostrzenia stanu skóry naczynkowej, dlatego ich wybór jest jedną z najważniejszych rzeczy dotyczących jej pielęgnacji. Cera naczynkowa lubi kosmetyki delikatne, kojące jej stan. Warto zwrócić uwagę, czy w składzie na opakowaniu mają wypisane składniki, które działają wzmacniająco, ochronnie i kojąco na rozszerzone naczynka krwionośne. Powinny się w nim znaleźć witaminy K, C i E, gliceryna, pantenol, wyciąg z kasztanowca, oleje roślinne, aloes.

Z kolei należy wystrzegać się kosmetyków zawierających mocne substancje zapachowe, a także alkohol etylowy, który mocno podrażnia i wysusza wrażliwą skórę. Nie posłużą jej kosmetyki zawierające kwasy owocowe i retinol, a także chłodzący mentol i olejek eukaliptusowy. Cera naczynkowa potrzebuje łagodności i delikatności. Nie wolno stosować na nią mocno działających peelingów mechanicznych, ponieważ one działają intensywnie i mocno podrażniają wrażliwą skórę.

Cera naczynkowa

fot. iStock/Cera naczynkowa

Cera naczynkowa a dieta

Dieta ma ogromny wpływ na kondycję skóry naczynkowej — może ją koić lub też w widoczny sposób nasilać niepożądane objawy.

Przy problemach z cerą naczynkową należy unikać alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, oraz ostrych potraw, gorących zup lub napojów (kawa, herbata). Rozszerzonym naczynkom nie służą ostre przyprawy, np. papryczka chili, chrzan, ocet spirytusowy. Ich obecność w diecie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i powoduje wystąpienie kłopotliwego rumieńca. Nie oznacza to oczywiście, że zjedzenie choćby najmniejszej ilości wyżej wymienionych produktów od razu sprawi, że cera naczynkowa ulegnie pogorszeniu. Tu ważna jest obserwacja reakcji po posiłku, by wiedzieć, co wpływa na zaostrzenie objawów.

Warto zadbać, by dieta przy cerze naczynkowej zawierała odpowiednią ilość wody, oraz owoców i warzyw, które są źródłem wielu składników poprawiających stan naczynek krwionośnych. Zaliczamy do nich m.in.: cytrusy, kiwi, szpinak, paprykę, brokuły, marchew, owoce jagodowe, kiwi, bogate w witaminy, szczególnie witaminę C, oraz antyoksydanty wpływające ochronnie na komórki.

Cera naczynkowa — zabiegi

Profesjonalne zbiegi dostępne w gabinetach kosmetycznych zdecydowanie poprawiają stan cery naczynkowej. Możliwe jest bezpieczne zamknięcie naczynek krwionośnych, co poprawia wygląd skóry. Już pojedyncze zabiegi dają zauważalny efekt, ale najlepsze rezultaty osiąga się wykonując serię zabiegów, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry.

Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi takie jak: laserowe zamykanie naczynek, laserowe usuwanie rumienia światłem IPL, mezoterapia mikroigłowa lub bezigłowa, oraz bezpieczne peelingi wygładzające skórę i uszczelniające naczynka (peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu migdałowego, peeling laktobionowy, peeling fitowy, peeling azelainowy).

Cera naczynkowa

Fot. iStock/Cera naczynkowa

Domowe sposoby na cerę naczynkową

Nie tylko dobrze dobrane kosmetyki wpływają kojąco na skórę z popękanymi naczynkami krwionośnymi. Pomóc mogą również naturalne maseczki, które można przygotować z wielu składników obecnych w kuchni. Cera naczynkowa szczególnie lubi m.in.: siemię lniane, aloes, miód, ogórek, czy zieloną glinkę. Pomocne jest przemywanie problematycznej skóry naparem z nagietka i rumianku, skrzypu polnego, arniki górskiej.

Domowa maseczka na cerę naczynkową 

Najprostszym sposobem na ukojenie zmian jest stosowanie łagodzącej maseczki z siemienia lnianego. Wystarczy 2 łyżki siemienia zalać wrzątkiem i poczekać, aż wystygnie, a nasiona wydzielą charakterystyczny żel. To właśnie ten żel należy nanieść na twarz, i po upływie 10 minut zmyć ciepłą wodą.

Mimo zastosowanej pielęgnacji nie zawsze da się samodzielnie kontrolować problem skóry naczynkowej. Jeśli cera naczynkowa sprawia problemy, trzeba odwiedzić gabinet dermatologa, aby zasięgnąć porady dotyczącej profesjonalnej pielęgnacji.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl 

Dom i wnętrze Porady

Św. Mikołaj ma chłopaka! Pierwsza świąteczna reklama, pierwsze wzruszenia i… kontrowersje

Redakcja
Redakcja
25 listopada 2021

Coraz bliżej święta, chciałoby się zanucić. Koniec listopada to początek festiwalu świątecznych reklam.  Co roku czekamy na wzruszające filmiki firm, które z takich właśnie słyną. I chyba nikt nie spodziewał się, że w tym roku pierwszym „wzruszem” będzie reklama, którą wyemitowała… norweska poczta. Ale wzruszenia to nie jedyne, co wywołała. Pojawiły się też kontrowersje.

Dwa lata temu Posten — norweska poczta — po raz pierwszy nagrała reklamę świąteczną. Tak spodobała się Norwegom, że już stała się stałym punktem przedświątecznego czasu.

Tegoroczna reklama wzruszyła wielu, ale też wielu zszokowała. Dlaczego? Posten postanowiła uczcić 50. rocznicę dekryminalizacji homoseksualizmu w Norwegii opowieścią o mężczyźnie zakochanym w Mikołaju. Film ma tytuł „Kiedy Harry spotkał Świętego Mikołaja”.

Mężczyzna nakrywa św. Mikołaja, odwiedzającego jego dom, a mężczyźni wymieniają spojrzenia. W kolejnych latach mężczyzna nadal wypatruje Świętego Mikołaja, ale jego wizyty są zbyt krótkie. Podczas jednej z nich św. Mikołaj mówi: „Chrapiesz. Wrócę w przyszłym roku”. Rok później św. Mikołaj mówi: „Mam wiele prezentów do dostarczenia. Wrócę w przyszłym roku. Czy ładnie wyglądam?”

Kulminacją jest to, że Mikołaj zostaje trochę dłużej, mówiąc, że otrzymał pomoc od Posten i mogą spędzić więcej czasu razem. Następnie zaczynają się całować.

Podpis na końcu mówi: „W 2022 roku minie 50 lat odkąd w Norwegii można legalnie kochać kogokolwiek zechcesz”.

 


Zobacz także

Mole spożywcze i odzieżowe - jak się ich się pozbyć, jak wyglądają mole

Mole spożywcze i odzieżowe – jak się ich pozbyć z domu?

Zamiokulkas

Zamiokulkas – „żelazna roślina” odporna na błędy początkujących. Jak go pielęgnować, by stał się wyjątkową ozdobą domu?

kamienie szlachetne

Trend: Kamienie szlachetne