Lifestyle

Wciąż zbyt wielu kierowców, którzy nie będąc pewnymi, czy są już trzeźwi, siadają za kierownicą

Redakcja
Redakcja
2 czerwca 2021
Photo by Matthew Henry on Unsplash
 
Przed nami długi weekend – czas wyjazdów, imprez, spotkań towarzyskich. A im bardzo często towarzyszy alkohol. Stosunek polskich kierowców do jazdy po alkoholu powoli zmienia się na lepsze, czego efektem jest trend spadkowy dotyczący liczby wypadków drogowych tym spowodowanych. Wciąż jednak z powodu jazdy na „podwójnym gazie” giną na naszych drogach ludzie. Zbyt wielu jest też kierowców, którzy nie będąc pewnymi, czy są już trzeźwi, siadają za kierownicą.

Niemal 2/3 polskich kierowców (61 proc.) przyznaje, że zna osobę, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu, a 31 proc. – że zna osobę, która miała wypadek jadąc na „podwójnym gazie”. Ponadto, około połowa (55 proc.) kierowców deklaruje, że zna osobę, której odebrano prawo jazdy za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu.

To tylko niektóre z frapujących wyników badania sondażowego, zrealizowanego w tym roku wśród polskich kierowców przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy AutoWatch Polska.

Badanie, które objęło w sumie 818 polskich kierowców (w wieku od 20 do 60 lat) potwierdziło, że alkohol jest przez nich powszechnie używany. Niemal 9 na 10 ankietowanych kierowców (89 proc.) przyznało, że pije alkohol, przy czym niemal 5 na 10 (47 proc.) z nich przyznało, że spożywa go raz w tygodniu lub częściej – najczęściej piwo.

Do wsiadania za kierownicę następnego dnia po mocno zakrapianej imprezie przyznało się 21 proc. kierowców, a do prowadzenia auta bez 100-procentowej pewności, że jest się trzeźwym – 18 proc.!

Badania ankietowe dotyczące postaw i zachowań związanych z konsumpcją alkoholu są niestety obarczone ryzykiem sporego błędu, co wynika z jednej strony z różnych możliwych niedoskonałości metodologicznych takich badań, a z drugiej strony także ze skłonności do podawania przez respondentów odpowiedzi niezgodnych z prawdą. Na jednym z kongresów psychiatrycznych podano kiedyś przykład sondażu, w którym aż 100 proc. ankietowanych, zapytanych o ilość wypijanego alkoholu w stosunku do innych osób, wybrało odpowiedź: piję mniej niż inni – mówi dr Dorota Berndt, lekarz psychiatra, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, ordynator oddziału leczenia zespołów abstynencyjnych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Według specjalistki, bardzo trudno jest oszacować realną skalę tego problemu w Polsce, a jedyne co wiemy na pewno, to fakt, że dużo częściej po alkoholu w Polsce prowadzą mężczyźni.

Wypadki drogowe po alkoholu: ile osób traci życie

Co ciekawe, z omawianego badania wynika dodatkowo, że tylko nieco ponad połowa kierowców (55 proc.) zna limit zawartości alkoholu we krwi dozwolony prawem w Polsce (przypomnijmy, że karze nie podlega posiadanie we krwi poniżej 0,2 promila alkoholu).

Zaledwie połowa badanych polskich kierowców zna limit promili we krwi, który pozwala na jazdę samochodem. To potwierdza konieczność edukowania i zwiększania świadomości użytkowników dróg, nie tylko w kontekście wpływu alkoholu na percepcję i czasu jego rozkładu w organizmie, ale przede wszystkim na temat zagrożeń wynikających z podejmowania ryzykownych działań – mówi Rafał Misztalski, prezes AutoWatch Polska.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) podkreśla, że wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi znacząco zwiększa się ryzyko uczestnictwa w wypadku drogowym. Konkretnie, międzynarodowi eksperci wyliczyli, że stężenie w wysokości 0,8 g/l zwiększa ryzyko wypadku o blisko 3 razy, podczas gdy stężenie na poziomie 1,5 g/l aż o 22 razy – w porównaniu do stanu całkowitej trzeźwości. Niestety, wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi rośnie też drastycznie ryzyko śmierci lub utraty zdrowia w wyniku wypadku.

„W 2020 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2540 wypadkach drogowych (10,8 proc. ogółu wypadków), śmierć poniosło w nich 327 osób (13,1 proc. ogółu zabitych), a 2723 osoby odniosły obrażenia (10,3 proc. ogółu rannych)” – czytamy w opublikowanym niedawno policyjnym raporcie na temat wypadków drogowych w Polsce za 2020 r.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że w Polsce liczba tego rodzaju wypadków od lat systematycznie spada. Z policyjnych statystyk wynika, że jeszcze w 2011 r. było ich prawie dwa razy więcej niż w 2020 r. Pozytywny trend zauważają także specjaliści ds. uzależnień.

Na podstawie rozmów z pacjentami, terapeutami, a także na podstawie własnych obserwacji z satysfakcją stwierdzam, że w Polsce od lat systematycznie narasta społeczny brak przyzwolenia na jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, dzięki różnego rodzaju akcjom i kampaniom społecznym, sugestywnym ostrzeżeniom umieszczanym na opakowaniach napojów alkoholowych, etc. Wyrazem pozytywnej tendencji wzrostu społecznej odpowiedzialności w tym zakresie jest także coraz bardziej powszechne kupowanie przez polskich kierowców alkomatów, za pomocą których sami sprawdzają stan swojej trzeźwości przed wejściem do samochodu. To naprawdę duża zmiana w stosunku do czasów PRL, kiedy to jazda „po pijaku” była czymś powszechnym i tolerowanym – mówi dr Dorota Berndt.

Niemniej jednak wciąż daleko nam jeszcze do wyeliminowania tego problemu albo przynajmniej do istotnego ograniczenia jego skali, np. na wzór krajów skandynawskich, którym się to dość dobrze udaje.

Z wieloletnich obserwacji moich pacjentów widzę, że często w sytuacjach dla nich nowych czy trudnych sięgają po alkohol, by poradzić sobie z narastającą frustracją i nagromadzonymi emocjami. Ten sposób wydaje się szybki i skuteczny. Skutki tego mylnego przeświadczenia dostrzegane są przez nich często zbyt późno – zaznacza Marzena Martyniak, psycholog, szefowa Instytutu Rozwoju Emocji.

Według psycholożki przyczynia się do takiego stanu rzeczy wciąż zbyt niska w naszym społeczeństwie wiedza na temat emocji, w tym m.in. błędne przekonania na temat powodów pojawiania się złości i lęk przed jej okazywaniem, spowodowany często brakiem społecznej akceptacji, co doprowadza wiele osób do pojawiania się lub pogłębienia stanów lękowych i depresyjnych, a także uzależnień.

Oczywiście czynników ryzyka jazdy po alkoholu, jak i sposobów przeciwdziałania jest znacznie więcej.

Choć postawy Polaków względem jazdy po alkoholu i nietrzeźwych kierowców systematycznie zmieniają się na lepsze, to jednak daleko nam wciąż do Skandynawów czy Niemców, którzy są dużo bardziej skłonni do podejmowania konkretnych interwencji w sytuacji zetknięcia się z nietrzeźwym kierowcą. W Polsce np. wezwanie policji w takiej sytuacji traktowane jest jako donos, podczas gdy w tamtych krajach jako spełnienie obywatelskiego obowiązku, altruistyczne ukaranie, dla dobra społecznego – dodaje dr Dorota Berndt.

Z kolei Rafał Misztalski przekonuje, że jednym z elementów mogących poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach, w omawianym kontekście, są m.in. blokady alkoholowe. Są to urządzenia, które uniemożliwiają uruchomienie pojazdu osobie, która w wydychanym powietrzu ma niedozwoloną zawartość alkoholu. Z omawianego badania wynika jednak, że na razie są one jeszcze w Polsce słabo znane (słyszała o nich tylko 1/3 polskich kierowców).

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o innych przydatnych narzędziach, które mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego – np. o dostępnych w internecie „wirtualnych alkomatach”, czyli różnego rodzaju kalkulatorach, za pomocą których można sprawdzić (orientacyjnie, w przybliżeniu), po jakim czasie od spożycia danej ilości alkoholu jest się znowu trzeźwym. Taki kalkulator można znaleźć m.in. na stronie prowadzonej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jednak uwaga! Nie wolno traktować rezultatów takich obliczeń jako wyroczni, bo na to, jak metabolizujemy alkohol ma wpływ mnóstwo czynników. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu trzeźwości, lepiej po prostu odpuścić kierowanie samochodem, a jeśli podróż jest konieczna, udać się (oczywiście nie jako kierujący jakimkolwiek pojazdem) do najbliższego komisariatu policji i tam skorzystać z alkomatu.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Lifestyle

80 chwytających za serce cytatów o rodzicielstwie

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
2 czerwca 2021
Fot. iStock/Nadezhda1906
 

Jednym z niepodważalnych aspektów rodzicielstwa jest fakt, że rodzice – jak nikt inny – kochają bezwarunkową miłością swoje dzieci. Rodzicielstwo to bardzo wdzięczny temat do przemyśleń, fascynujących rozważań. Nic więc dziwnego, że na temat tej niesamowitej więzi powstało tyle pięknych słów. O to 80 cytatów, które warto przeczytać.

 1. 1. „Matka – to czasownik. To coś, co robisz, nie tylko ktoś, kim jesteś.” – Cheryl Lacey Donovan
 2. „Rodzice nie wychowują dzieci dla siebie, tylko dla świata i dla nich samych. Kiedy chcą być dobrymi rodzicami, starają się oprócz korzeni dawać dzieciom także skrzydła.” – Agnieszka Stein
 3. „Każdy młody człowiek wcześniej czy później dokonuje zdumiewającego odkrycia, że także rodzice mają niekiedy rację.” – Andre Malraux
 4.  „Ojcostwo to udawanie, że najlepszym prezentem, jaki dostałeś, jest mydło na sznurku.” – Bill Cosby
 5. „Bycie matką to postawa, nie więź biologiczna.” – Robert A. Heinlein
 6.  „To światło słońca rodzicielskiej miłości i zachęty pozwala dziecku wzrastać w kompetencjach i powoli zdobywać panowanie nad swoim otoczeniem”. – Felicity Bauer
 7.  „Moi rodzice są moim kręgosłupem. Ciągle są. To jedyna grupa, która będzie Cię wspierać, jeśli uzyskasz zero lub 40 punktów ”. – Kobe Bryant
 8.  „Jako rodzice zawsze musimy mieć skrzydła wystarczająco duże, aby otaczać nimi dzieci i osłonić je przed krzywdą czy bólem. To figuruje w naszym kontrakcie z Bogiem, kiedy bierzemy na siebie odpowiedzialność za ich życie.” – Jonathan Carroll
 9.  „W najszczęśliwszych wspomnieniach z dzieciństwa nasi rodzice też byli szczęśliwi”. – Robert Brault
 10.  „Bez względu na to, jak daleko zajdziemy, nasi rodzice są zawsze w nas”. – Brad Meltzer
 11. „Rodzice byli jedynymi, którzy byli zobowiązani cię kochać. Od reszty świata, musiałeś na to zapracować. – Ann Brashares
 12.  „Rodzice mogą tylko udzielić dobrych rad lub skierować na właściwe ścieżki, ale ostateczne ukształtowanie charakteru danej osoby leży w jej własnych rękach”. – Anna Frank
 13.  „Miłość jest łańcuchem, dzięki któremu można przywiązać dziecko do rodziców”. – Abraham Lincoln
 14.  „Nie ma przyjaźni i miłości, takiej jak rodzicielska dla dziecka”. – Henry Ward Beecher
 15.  „Miłość rodzicielska jest jedyną prawdziwie bezinteresowną, bezwarunkową i wybaczającą miłością”. – Dr TP Chia
 16.  „Serce matki to głęboka otchłań, na dnie której zawsze znajdziesz przebaczenie”. – Honore de Balzac
 17. „Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka jest doniosłe. To decyzja na zawsze, że Twoje serce będzie chodzić poza Twoim ciałem." – Elizabeth Stone
 18. „Jak to jest być rodzicem: to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobisz, ale w zamian uczy Cię znaczenia bezwarunkowej miłości”. – Mikołaj Sparks
 19. „Nigdy nie znamy miłości rodzica, dopóki sami nie zostaniemy rodzicami”. – Henry Ward Beecher
 20. „Dziecko, któremu pozwolono okazywać brak szacunku rodzicom, nie będzie miało dla nikogo prawdziwego szacunku”. – Billy Graham
 21.  „Największym prezentem, jaki rodzic może dać dziecku, jest pewność siebie”. – Stewart Stafford
 22. „Aby zrozumieć miłość swoich rodziców, musisz sam wychowywać dzieci”. – Chińskie przysłowie
 23. „Najbardziej satysfakcjonującym aspektem rodzicielstwa jest dostrzeganie autentyczności moich dzieci. Najbardziej satysfakcjonujące dla mnie jest patrzenie, jak robią wszystko, z czego są dumni ”. – Jamie Lee Curtis
 24.  „Nasi rodzice zasługują na nasz honor i szacunek, dając nam samo życie. Poza tym prawie zawsze dokonywali niezliczonych poświęceń, opiekując się nami i pielęgnując nas w dzieciństwie, dostarczając nam niezbędnych środków do życia i pielęgnując nas przez choroby fizyczne i emocjonalny stres związany z dorastaniem.” – Ezra Taft
  Benson
 25.  „Za każdym małym dzieckiem, które wierzy w siebie, stoi rodzic, który uwierzył pierwszy”. – Matthew Jacobson
 26.  „Gdyby kiedykolwiek nadszedł dzień, w którym moglibyśmy zaakceptować siebie i nasze dzieci dokładnie takimi, jakimi są my i oni, to wierzę, że bylibyśmy bardzo blisko ostatecznego zrozumienia, co oznacza„ dobre ”rodzicielstwo”. – Fred Rogers
 27. . „Rodzicielstwo to praca na całe życie i nie kończy się, gdy dziecko dorośnie”. – Jake Slope
 28. „Rodzice nie są ludźmi, z których pochodzisz. To ludzie, którymi chcesz być, kiedy dorośniesz ”. – Jodie Picoult
 29.  „Aby jutro być we wspomnieniach swoich dzieci, musisz być w ich życiu dzisiaj”. – Barbara Johnson
 30. „Rzeczą dotyczącą zasad rodzicielskich jest to, że ich nie ma. To właśnie sprawia, że jest to takie trudne ”. – Ewan McGregor
 31.  „Rodzice są bez wątpienia jednym z najbardziej, jeśli nie najbardziej wpływowym wzorem do naśladowania, jaki ich dzieci prawdopodobnie będą miały w normalnych okolicznościach”. – Joseph R. Parker
 32.  „Dziecko dostarcza energię, ale to rodzice muszą sterować”. – Benjamin Spock
 33.  „Rodzice są dla dzieci najlepszym wzorem do naśladowania. Każde słowo, ruch i czynność ma wpływ. Żadna inna osoba ani siła zewnętrzna nie ma większego wpływu na dziecko niż rodzic ”. – Bob Keeshan
 34. „Kiedy zostajesz rodzicem, inaczej patrzysz na swoich rodziców. Inaczej patrzysz na dziecko. To przebudzenie, objawienie, które masz”. – Philip Seymour Hoffman
 35. „Zawsze istnieje syndrom relacji rodzic-dziecko: kiedy ktoś zna cię od bardzo młodego wieku, nie ma znaczenia, o ile jesteś bardziej niezależny, starszy lub bardziej dojrzały – wciąż jest ten element, dynamika związku, który jest bardzo trudny do pomyślnej transformacji”. – Helene Grimaud
 36.  „Oczywiście rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka”. – Hillary Clinton
 37.  „Nie ma czegoś takiego jak doskonały rodzic. Więc po prostu bądź prawdziwy ”. – Sue Atkins
 38.  „Rodzicielstwo… Chodzi o kierowanie następnym pokoleniem i wybaczanie ostatniemu”. – Peter Krause
 39. „Podczas gdy staramy się uczyć nasze dzieci wszystkiego o życiu, nasze dzieci uczą nas, o co w życiu chodzi”. – Angela Schwindt
 40.  „Nie ma nic cenniejszego dla rodzica niż dziecko i nic ważniejszego dla naszej przyszłości niż bezpieczeństwo wszystkich naszych dzieci”. – Bill Clinton
 41.  „Ale teraz, będąc rodzicem, idę do domu, spotykam się z synem i zapominam o każdym błędzie, jaki kiedykolwiek popełniłem, ani o przyczynie, przez którą jestem zdenerwowany. Wracam do domu, a mój syn się uśmiecha lub podbiega do mnie. To właśnie sprawiło, że dorosłem jako jednostka i jako mężczyzna ”. – James Lebron
 42.  „Naprawdę są miejsca w sercu, o których istnieniu nawet nie wiesz, dopóki nie pokochasz dziecka”. – Anne Lamott
 43.  „Dzieci różnią się od siebie, zwłaszcza temperamentem. Niektóre są nieśmiałe, inne odważne, niektóre aktywne, niektóre ciche. Niektóre pewne siebie,  inne mniej. Szacunek dla indywidualnych różnic jest moim zdaniem podstawą dobrych relacji rodzic-dziecko ”. – Sandra Scarr
 44.  „Najlepszym sposobem udzielania porad swoim dzieciom jest dowiedzenie się, czego chcą, a następnie doradzenie im, aby to zrobiły”. – Harry S. Truman
 45. „Tyle się o sobie uczysz będąc rodzicem i bardziej zależy Ci na świecie, w którym wychowujesz swoje dzieci”. – Kim Kardashian
 46. „Być może wychowanie dzieci wymaga odwagi”. – John Steinbeck
 47.  „Rodzice nie są doskonali ani święci. Tata i mama cały czas popełniają błędy. To, jak radzisz sobie w takich sytuacjach, będzie dla twoich dzieci ważną lekcją życia”. – Bethany Bridges
 48. „W miarę dorastania dzieci mogą zapomnieć o tym, co powiedziałeś, ale nie zapomną, jak sprawiłeś, że się czuły”. – Kevin Heath
 49.  „ Najlepszym dziedzictwem, jakie rodzic może dać swoim dzieciom, jest kilka minut swojego czasu każdego dnia”. – OA Battista
 50. „Z każdym wypowiedzianym słowem, z każdym wykonanym przez nas działaniem wiemy, że nasze dzieci nas obserwują”. – Michelle obama
 51.  „Za sto lat nie będzie miało znaczenia, jakie było Twoje konto bankowe, w jakim domu mieszkałeś ani jakim samochodem jeździłeś, ale świat może być inny, ponieważ byłeś ważny w życiu dziecka.” – Forest E. Witcraft
 52. „Najważniejszą rzeczą, jakiej rodzice mogą nauczyć swoje dzieci, jest radzenie sobie bez nich”. – Frank A. Clark
 53.  „Dzieci niosą ze sobą wiele wątpliwości i smutków, które można złagodzić miłosnym uściskiem rodzica”. – Richelle E. Goodrich
 54. „Uczucie rodziców sprawia, że ​​niemowlęta czują się bezpiecznie w tym niebezpiecznym świecie i dają im śmiałość w eksperymentowaniu i eksploracji otoczenia”. – Bertrand Russell
 55. „Nie martw się, że dzieci nigdy cię nie słuchają; martw się, że zawsze cię obserwują ”. – Robert Fulghum
 56.  „Codzienne wybory, których dokonujemy jako rodzice, aby odfiltrować to, co trafia do serc i umysłów naszych dzieci podatnych na wpływy, znacznie wpłyną na to, kim staną się nasze dzieci.” – Mark J. Musser
 57. „Możemy nie być w stanie przygotować przyszłości dla naszych dzieci, ale możemy przynajmniej przygotować nasze dzieci na przyszłość”. – Franklin D. Roosevelt
 58.  „Nie ma szkoły równej przyzwoitemu domowi ani nauczyciela równego cnotliwemu rodzicowi”. – Mahatma Gandhi
 59. „Zawsze całuj swoje dzieci na dobranoc – nawet jeśli już śpią.” – H. Jackson Brown Jr.
 60. „Musisz bezinteresownie kochać swoje dzieci. To jest trudne. Ale to jedyny sposób ”. – Barbara Bush
 61.  „Każdego dnia naszego życia dokonujemy depozytów w bankach pamięci naszych dzieci”. – Charles R. Swindoll
 62. „Twoje dzieci wymagają od Ciebie przede wszystkim kochania ich za to, kim są, a nie spędzania całego czasu na próbach ich poprawiania”. – Bill Ayers
 63. „Ciąża i macierzyństwo to najpiękniejsze i najbardziej odmieniające życie zdarzenia, jakich doświadczyłam.” – Elisabeth Hasselbeck
 64. „Nie wybierasz swojej rodziny. Jest darem od Boga dla ciebie, tak jak ty jesteś dla niej”. – Desmond Tutu
 65. „Rodzina jest najważniejszą rzeczą na świecie.” – Księżna Diana
 66. „Każdy potrzebuje domu do zamieszkania, ale to wspierająca się rodzina buduje dom”. – Anthony Liccione
 67.  „Niektórzy z nas mogą żyć bez społeczeństwa, ale nie bez rodziny”. – Amit Kalantri
 68.  „Najważniejszy wpływ na moje dzieciństwo wywarł mój ojciec”. – DeForest Kelley
 69. „Serce ojca jest arcydziełem natury”. – Prevost Abbe
 70.  „Ojcostwo nie jest czymś, co robią doskonali mężczyźni, ale czymś, co doskonali mężczyznę”. – Frank Pittman
 71.  „Kiedy patrzysz w oczy swojej matki, wiesz, że to najczystsza miłość, jaką możesz znaleźć na tej ziemi”. – Mitch Albom
 72. „Miłość matki jest cierpliwa i wybaczająca, kiedy wszyscy inni cię opuszczają; nigdy nie zawodzi ani nie słabnie, chociaż serce się łamie”. – Helen Rice
 73. „Nic tak jak współczujący głos twojej matki nie sprawia, że ​​masz ochotę wybuchnąć płaczem”. – Sophie Kinsella
 74. „Wszystko, czym jestem lub mam nadzieję być, zawdzięczam mojej matce”. – Abraham Lincoln
 75. „Matka rozumie, czego nie mówi dziecko”. – Przysłowie żydowskie
 76. „Nie używaj ostrości swojego języka na matce, która nauczyła cię mówić”. – Ali Ibn Abi Talib
 77. „Czasami siła macierzyństwa jest większa niż prawa natury”. – Barbara Kingsolver
 78.  „Dobroć ojca jest wyższa niż góra, dobroć matki głębsza niż morze”. – przysłowie japońskie
 79.  „Macierzyństwo to najwspanialsza i najtrudniejsza rzecz”. – Jezioro Rickie
 80. „Jestem wdzięczna Bogu za to, że mam dwoje cudownych, zdrowych dzieci, które sprawiają, że jeszcze nie zwariowałam, pewnie stąpam po ziemi, a woda sodowa nie uderzyła mi do głowy.” – Reese Witherspoon

Lifestyle

Ozdrowieńcy z COVID-19 a szczepienia. Garść istotnych faktów

Redakcja
Redakcja
2 czerwca 2021
Przebycie COVID-19 w przeszłości nie stanowi przeciwwskazania do szczepień, co więcej – specjaliści namawiają ozdrowieńców do szczepienia. Przechorowanie nie daje bowiem trwałej odporności. Sprawdź, kiedy najlepiej zaszczepić się po infekcji i czego można się spodziewać.

„Odporność poszczepienna jest lepsza i silniejsza niż naturalna. Po przebyciu COVID-19 jedni pacjenci zyskują odporność, natomiast niektórzy pozostają podatni na ponowne zachorowanie. Szczepieni są praktycznie w 100 proc. chronieni przed ponownym zachorowaniem na ciężką postać choroby” – tłumaczy prof. Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM.

Niedawno Gazeta Wyborcza opublikowała odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pytanie jej dziennikarzy o zgony na COVID-19 osób, które się zaszczepiły. Odsetek tych, które zmarły z powodu tej choroby pomimo szczepienia wyniósł 0,011, a dla osób z chorobami współistniejącymi – 0,036. Śmiertelność z powodu COVID-19 w Polsce wyniosła blisko 2,5 proc.

Zakażenia po szczepieniu w przypadku AstraZeneki, Moderny czy Johnson&Johnson stwierdzano średnio od 9 do 18 dni od szczepienia. W przypadku Pfizera, średni czas, w którym doszło do zakażeń w Polsce, wynosił od 21 do 27 dni po przyjęciu dawki. Cytowany przez Gazetę dr Tomasz Dzieciątkowski podkreślał, że dane udostępnione przez MZ wskazują na wysoką skuteczność szczepionek. Zaznaczał, że na infekcję koronawirusem po przyjęciu szczepionki wpływ mogło mieć kilka czynników:

Do zakażenia mogło dojść przed przyjęciem szczepionki lub wkrótce po jej przyjęciu (od zaszczepienia do wytworzenia odporności po szczepieniu mija co najmniej kilka dni)

W populacji są osoby, które z przyczyn osobniczych nie wytwarzają odporności po szczepieniu (tzw. nonresponderzy)

W wytworzeniu odporności istotną rolę odgrywają indywidualne czynniki, takie jak wiek, choroby współistniejące itp.

Dr Ernest Kuchar przyznaje, że szczepienie podane ozdrowieńcowi może spowodować bardziej nasilone ogólne niepożądane objawy poszczepienne takie jak gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśni, osłabienie i senność.

„W pewnym uproszczeniu przez około 2 dni szczepiony ozdrowieniec czuje się jakby miał COVID-19. Jednak objawy niepożądane po szczepionce ustępują po dwóch dniach, natomiast nabyta odporność zostaje na długo” – podkreśla specjalista.

Potwierdzają to badania kliniczne. Np. w badaniach klinicznych szczepionki Johnson&Johnson preparat otrzymało ponad 2 tys. ozdrowieńców. Chodziło o to, by sprawdzić reakcje układu odpornościowego osób, które przebyły zakażenie koronawirusem. Okazało się, że nie ma przeciwwskazań, by szczepić ozdrowieńców, a wręcz odwrotnie – wzmacnia to poziom ich ochrony.

Również w badaniach nad szczepionką firmy Pfizer/BioNTech do trzeciej fazy, oprócz osób, które nigdy nie przeszły infekcji koronawirusem, rekrutowano ozdrowieńców. I tu także potwierdzono, że szczepienia zwiększają ich odporność na ponowne zakażenie. Jednocześnie badania kliniczne wykazały, że nie występują u nich nadmierne niepożądane reakcje.
Jaki odstęp pomiędzy chorobą a szczepieniem?

17 maja rząd ogłosił zmiany w szczepieniu osób, które mają za sobą infekcję COVID-19. Zgodnie z nowymi wytycznymi ozdrowieńcy mogą zgłosić się do punktu szczepień na pierwszą (lub jedyną) dawkę już po 30 dniach od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wcześniej odstęp ten wynosił obligatoryjnie 90 dni. Jak zwykle w medycynie są wyjątki.

Zmiana w długości odstępu między chorobą a szczepieniem wywołuje dyskusję i zrozumiałe u laików obawy, że takie działanie może wpływać na obniżenie odporności uzyskanej po szczepieniu czy niepożądane skutki. Eksperci uspokajają – szczepienie po miesiącu od zakażenia jest bezpieczne i daje pozytywne rezultaty. Odpowiedź immunologiczna jest już ustabilizowana i podanie szczepionki pełni tylko rolę bustera, czyli wzmocnienia już istniejącej odpowiedzi.

„Należy zwrócić uwagę na drobny fakt. Codziennie stykamy się z o wiele większą liczbą antygenów i także ulegamy zakażeniu przez znaczną liczbę patogenów obecnych wśród osób z naszego otoczenia. Jeśli uodporniliśmy się w przeszłości to nie dzieje się nic poza wzmocnieniem odporności dla danego patogenu. Ponadto trzeba przypomnieć, że człowiek jako osobnik tylko w 40 proc. składa się z komórek ludzkich, pozostałą część stanowią inne elementy biologiczne: bakterie, wirusy, grzyby i inne „stwory”. Cały ten układ oddziałuje na elementy układu odpornościowego i dopóki panuje równowaga, pozostajemy zdrowi. Ilość antygenu podana w szczepionce u zdrowego człowieka stanowi tak małą część antygenów, z którymi codziennie się styka, że nie ma istotnego znaczenia poza pobudzeniem pamięci immunologicznej dla czynnika obecnego w szczepionce” – tłumaczy prof. dr. hab. Włodzimierz Gut, wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Państwowego Zakładu Higieny.

Zmiana jest też zgodna z zaleceniami producentów szczepionek.

„Ten czas pozwala na uniknięcie >>przestymulowania<<, czyli nadmiernego pobudzenia układu immunologicznego, wskutek generowania odpowiedzi odpornościowej najpierw naturalnej, a następnie sztucznej” – tłumaczy lek. Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii.

Ze strony rządu skrócenie tych odstępów ma na celu m.in. przyspieszenie procesu wyszczepiania społeczeństwa w miarę jak szczepionki są coraz bardziej dostępne.

„Możemy sobie na to dzisiaj pozwolić” – tłumaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Zdaniem specjalistów odstęp od zakażenia SARS-CoV-2 do zaszczepienia powinien zależeć od tego, jak ktoś przechorował COVID-19.

„Jeśli skąpoobjawowo, bądź bezobjawowo, to najprawdopodobniej wytworzone przeciwciała wytracą się w dość niedługim czasie – wtedy warto zaszczepić się w terminie cztery tygodnie od zakażenia (ale nie krótszym!). Po cięższym przebiegu odporność jest wytwarzana, jednak nadal warto się szczepić, warto jednak poczekać – istniejące rekomendacje wskazują terminy: od trzy do sześciu miesięcy” – precyzuje prof. dr hab. n med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku.

Odroczenie szczepienia do minimum 90 dni zaleca się natomiast, jeżeli pacjent w trakcie terapii COVID-19 otrzymywał osocze ozdrowieńców lub przeciwciała monoklonalne. Chodzi o to, by uniknąć potencjalnych interferencji zastosowanego leczenia na immunogenność szczepionki (czyli po to, by zapewnić maksymalną jej skuteczność). Dlatego do punktu szczepień warto zabrać ze sobą wypis ze szpitala.

Odroczenie jest też wskazane także w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 i w dniu szczepienia nadal czują się źle.

Pamiętajmy, że przed otrzymaniem szczepionki przechodzimy kwalifikację lekarską. Jeżeli jesteśmy ozdrowieńcem, a w terminie naszego szczepienia wciąż czujemy się źle, skarżymy się na objawy oddechowe, neurologiczne bądź sercowo-naczyniowe, to powinniśmy to zgłosić lekarzowi w punkcie szczepień bądź lekarzowi prowadzącemu. Być może w niektórych przypadkach trzeba wpierw zadbać o unormowanie stanu zdrowia, zanim przystąpi się do szczepienia. Podobnie zresztą powinni postępować pacjenci z chorobą przewlekłą, której stan jest niestabilny: trzeba się wtedy skontaktować z lekarzem prowadzącym w celu ustabilizowania stanu klinicznego przed otrzymaniem szczepionki.

Bez względu na to, czy jesteśmy ozdrowieńcem czy nie, do szczepienia warto podejść z rozsądkiem i przeczytać, w jaki sposób każdy z nas może się do niego przygotować, tak by zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa i zmaksymalizować immunogenność wakcynacji. W ramach inicjatywy Nauka Przeciw Pandemii eksperci przygotowali krótki poradnik.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła:
Strona PZH https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/w-jakim-czasie-po-przechorowaniu-covid-19-mozna-przeprowadzic-szczepienie/

Strona Urzędu Rejestracji

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Zobacz także

Przytłaczają cię brak pracy i długi? Na pewno jest lepiej, niż myślisz

Rodzice, którzy wychowują „dobre” dzieci robią te 5 rzeczy – nigdy o nich nie zapominaj!

Poznaj sekret gwiazd. Zaffiro dla jeszcze lepszego efektu anti-aging