Go to content

Jak zasadzić i uprawiać ananasa w doniczce? To prostsze niż myślisz

Kobieta sadzi ananas w doniczce
Fot. iStock

Ananas w doniczce to jeden z pomysłów na to, by nieco roślinnej egzotyki wprowadzić do domu. Możesz kupić taką roślinę, lub w prosty sposób zasadzić i uprawiać. Przy właściwej pielęgnacji można doczekać się nawet owoców. Jakich warunków potrzebuje ananas w doniczce?

Ogromną popularnością cieszą się porady typu: jak wyhodować rośliny owocowe z pestki. Szczególnym powodzeniem cieszy się uprawa awokado z pestki, ale ciekawość internautów na tym nie poprzestaje. Inną egzotyczną rośliną, którą można samodzielnie zasadzić i uprawiać na domowym parapecie jest ananas w doniczce. Miłośnikom roślin domowych, którym szczególną radość sprawia obserwowanie wzrostu roślin, ten pomysł z pewnością się spodoba.

Zobacz również: 7 egzotycznych roślin, które wyhodujesz z pestki. Proste sposoby na niebanalne żywe ozdoby w domu

W naturze ananasy rosną na obszarach tropikalnych. Najlepiej czują się w miejscach, w których mają dużą ilość rozproszonego światła. Rośliny te dorastają do wysokości ok. 120-150 cm, wytwarzając długie i sztywne liście oraz kwiat. Z kwiatu wykształca się owoc, który potrzebuje około dwóch lat, by dojrzeć. Co ciekawe, każda roślina owocuje tylko jeden raz. Ananas w doniczce osiąga mniejszy rozmiar, do 50 cm, ale również, przy odrobinie szczęścia, można doczekać się owocu. Podobnie jak rosnące w naturalnych warunkach okazy, również tworzy rozetę długich liści.

Ananas w doniczce

Fot. iStock/Ananas w doniczce 

A od czego zacząć, by zasadzić ananasa w doniczce? Oczywiście od zakupów — koniecznie trzeba wybrać ładny okaz ananasa, bez śladów pleśni czy uszkodzeń. Jego słodki, soczysty miąższ z pewnością się nie zmarnuje.

Jak zasadzić ananas w doniczce?

Wierzchołek z liśćmi (ok. 1-2 cm) odetnij od owocu. Oczyścić go z miąższu tak, aby został tylko nagi fragment pędu ananasa. Jeśli pęd ma już małe korzonki, możesz od razu zasadzić roślinę w doniczce. Jeśli pęd korzonków nie ma, odłóż go na 2-3 dni, aby nieco obsechł, co ograniczy ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Następnie umieść go w lekkim (mieszanka torfu i piasku), wilgotnym podłożu. Okryj sadzonkę folią z dziurkami, by mogła oddychać, i odstaw doniczkę w bardzo jasnym miejscu, ale nienarażonym na bezpośrednie słońce miejscu. Aby pojawiły się korzenie, ananas w doniczce musi mieć ciepło, czyli temperatura nie powinna spadać poniżej 20C°, a optymalna oscyluje w granicach 26 C°.

Zobacz również: 8 roślin doniczkowych dla zapominalskich. Trzeba bardzo się postarać, by zrobić im krzywdę

Ananas w doniczce

Fot. iStock

Po czym poznać, że ananas w doniczce się ukorzenił?

Wyraźnym sygnałem mówiącym o tym, że ananas w doniczce się ukorzenił, jest pojawienie się nowych liści. Zazwyczaj trzeba poczekać na to około 2 tygodni. Gdy młode listki będą już widoczne, zdejmij folię i umieść sadzonkę w większej doniczce (średnica ok. 8-10 cm). Wypełnij ją  ziemią wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1.

Jakiej pielęgnacji wymaga ananas w doniczce?

Aby ukorzeniona roślina rosła zdrowo, przez cały czas potrzebuje dostępu do dużej ilości światła rozproszonego. Jeśli w pomieszczeniu do dyspozycji jest jedynie mocno nasłonecznione okno skierowane na południe, postaw doniczkę z ananasem nieco dalej od niego, ponieważ istnieje spore ryzyko poparzenia liści rośliny.

Ananas w doniczce dobrze czuje się w temperaturze pokojowej — latem ok. 22-28°C, zimą ok. 20°C, ale nie mniej niż 18 °C. Roślina wymaga odpowiedniego podlewania. Latem  należy pamiętać o podlewaniu 2-3 razy w tygodniu, a zimą średnio raz w tygodniu. Woda powinna być miękka, odstana. Można ją wlewać bezpośrednio do rozety liściowej. Warto też spryskiwać liście miękką wodą ze spryskiwacza.

Ananasy nie wymagają intensywnego nawożenia. Wystarczy stosować mocno rozcieńczone dawki nawozu  raz na kilka tygodni. Gdy ananas będzie potrzebował nowej doniczki, przesadzenie należy wykonać latem. Niestety minusem ananasa uprawianego w doniczce jest to, że jest dość krótkowieczny i po upływie kilku lat przestaje się ładnie prezentować i w tym przypadku, warto pomyśleć o wyhodowaniu nowej rośliny.

Fot. iStock/Ananas w doniczce 

Zobacz również: Zamiokulkas – „żelazna roślina” odporna na błędy początkujących. Jak go pielęgnować, by stał się wyjątkową ozdobą domu?

Jak sprawić, by ananas zakwitł i wydał owoc?

Aby zwiększyć szansę na zakwitnięcie ananasa w doniczce, warto przekrojone na pół dojrzałe jabłko położyć płasko odciętą częścią na ziemię w doniczce. Drugi kawałek jabłka trzeba umieścić na rozecie liściowej. Cały ananas w doniczce należy następnie nakryć przezroczystym workiem foliowym. Jabłko uwalnia etylen, który powinien przyspieszyć wypuszczenie kwiatów, podobnie jak przyspiesza dojrzewanie zakupionych w sklepie ananasów. Po upływie 2-4 tygodni mogą pojawić się pierwsze kwiaty, i wtedy należy usunąć folię i jabłko. Roślina powinna w pełni zakwitnąć po ok. 4-6 miesiącach, a następnie (przy dużym nasłonecznieniu) wydać owoc.


źródło: poradnikogrodniczy.pl