Nie ma jednego wielkiego kosmicznego sensu dla wszystkich. Istnieje tylko sens, jaki każdy z nas nada własnemu życie, indywidualny, jak pojedyncza powieść, książka tylko dla jednej osoby. Kiedyś przeczytałam takie zdanie albo bardzo podobne, za to niewątpliwie prawdziwe. Bo to co nadaje motywuje nas do działania jest właśnie sens, którego często szukamy próbując ruszyć z miejsca.
Myślę, że brak sensu sprawia, że często żyjemy życiem, którego nie lubimy. A im więcej go odnajdujemy, tym jesteśmy szczęśliwsi. Ostatnio dawno nie widziana znajoma wyrzuciła z siebie: „Moje życie jest bez sensu”. Smutna refleksja, ale jak się już pojawia nie puszczajmy jej, tylko trzymajmy mocno! Każdy z nas choć raz zastanawia się nad sensem swojego życia, jeśli stoisz właśnie w takim punkcie, zadaj sobie siedem pytań, poszukaj odpowiedzi, która na nowo nazwie to, co jest dla ciebie sensem życia.
Co sprawia, że jesteś szczęśliwa?
Ważne są rzeczy, które nas uszczęśliwiają. One są bezpośrednio związane z naszym byciem na głębokim poziomie. Naprawdę, pomyśl o tym, co cię uszczęśliwia, wymień co najmniej trzy takie rzeczy? Co one dla ciebie znaczą?
Jak myślisz, co jest sensem twojego życia?
Jakie jest sens twojego życia, gdybyś miała zgadywać, co byś powiedziała? To może być cokolwiek, coś co jako pierwsze przyszło ci do głowy.
Dlaczego robisz to, co robisz?
Zastanów się, co cię napędza, co naprawdę sprawia, że robisz to, co robisz. Wszystko, co robisz, ma głębsze znaczenie – co to dla ciebie znaczy?
Czy myślisz, że żyjesz swoim życiem?
Czy twoim zdaniem w tej chwili żyjesz tak, jak chcesz? Czy myślisz, że właśnie tu powinnaś być? Gdzie jest twoje „gdzie powinnam być”?
Jakie są twoje pragnienia?
Czego chcesz w tym życiu? Co cię interesuje i motywuje cię do działania? Wszystko to składa się na sens twojego życia.
Co w twoim życiu wyróżnia się najbardziej?
To może być wszystko. O czym pomyślałaś? To co się wyróżnia jest naszą pasją.
Kim TY chcesz być?
Zostań dłużej przy tym pytaniu. Zgadza się, to jedno z serii zadawanych dzieciom: kim będziesz, jak dorośniesz. Dlaczego tylko wtedy siebie o to pytamy? Powinniśmy do tego wracać, bo odpowiedź oznacza wszystko. Twoja odpowiedź oznacza twoje szczęście! Jak myślisz, kim powinieneś być? Czy jesteś tą osobą czy kimś innym?