Lifestyle Psychologia

Pruderia, tabu? Ależ zapraszam, tu poczujesz się bezpiecznie. Obowiązuje zakaz niewygodnych pytań

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 grudnia 2015
Fot. iStock / barbaragibbbons
 

Poczucie bezpieczeństwa? To chyba wtedy, kiedy nie jesteś narażona na niezręczne sytuacje. Pewne sprawy należy zachować dla siebie, to przecież jasne. Po co zaraz o wszystkim tak wprost? Tabu? U nas? Nie, nie kochana. U nas po prostu dbamy, żeby było miło. Niczego nie zabraniamy, po prostu są rzeczy, o których się nie rozmawia, zgodzisz się ze mną?

Ale przecież nasz dom jest bardzo otwarty. Tu poczujesz się swobodnie. Nie ma mowy o niewygodnych pytaniach.  Kochamy ze sobą przebywać, rozmawiać. Nie, nie marwt się, nikt cię nie zapyta skąd te siniaki na rękach. U nas wszyscy są taktowni. Coś się dzieje niedobrego w twojej rodzinie? Pamiętaj, w Polsce rodzina jest święta. Matka również, oczywiście. Ale nie musisz mówić głośno, że on pije. Agresja? Porozmawiaj z  księdzem. To jest właściwy przewodnik po życiu. On ci wytłumaczy. Napij się herbatki. Ciasteczko zjedz. Ciepło dzisiaj, ładnie. Prawda?

O seksie? Z dziećmi? No wiesz… Były takie sytuacje. – Mamusiu, dlaczego nasze sąsiadki spod trójki całowały się na schodach? – zawołało nasze dziecko –  Przecież to dwie panie! – Umyj ręce! –  powiedziałam spokojnie. Grunt to spokój. I umiejętne odwrócenie uwagi. Rozmawiać? Po co? Jak? Wiadomo, w bajkach różne dziwy można spotkać: i smoki o trzech głowach i torturowane królewny i odcinane pięty, żeby tylko pantofelek dał się wcisnąć… Ale o miłości dwóch pań? I ja to mam  jeszcze dziecku wytłumaczyć? Niech ogląda kreskówki. Niech się nie zastanawia.  – Czemu ta pani siedzi na panu? – spytał  maluch innego dnia.  Przypadkowo (tuż przed programem o zwierzątkach wyemitowano zwiastun filmu dla dorosłych) zobaczył szczątkową scenę seksu. – Nie patrz. Masz jeszcze czas. Nie interesuj się.

W zeszłą sobotę byli u nas znajomi. Na klatce minęli naszą sąsiadkę. To starsza, samotna pani w płaszczyku nadgryzionym zębem czasu. I nie tylko czasu, chyba…

– Dlaczego ta pani tak brzydko pachnie? – zawołał ich syn, kiedy tylko weszli. – Zajmij się swoimi zapachami, chyba znowu nie umyłeś uszu – odpowiedział mu zdenerwowany ojciec.

Z dziećmi o starości jakoś tak niezręcznie, przyznasz chyba? O chorobach? Jeszcze gorzej. A wiesz,  całkiem niedawno w pobliskiej aptece byłam świadkiem takiej scenki… Mała dziewczynka pytała swoją mamę – Dlaczego kupujesz pradziadkowi pampersy? Kiedy dziadek umrze? – Matka czerwona, wstyd na całą kolejkę z tymi pampersami.

– Jak możesz! Nie kochasz dziadka? Sprawiłaś mi ogromną przykrość – krzykneła. A mała? Spuściła głowę. Co ona z tego zrozumie? Coś tam pewnie słyszy, że dziadek jest chory i umiera. Ale wiesz, przecież o tym nie wypada tak wprost…

Dużo znacie takich „miłych” domów?

Tematów, których zbyt często unikamy jest mnóstwo: samotność, niedoskonałość naszego ciała, bezdzietność z wyboru. Jak to możliwe – tabu  w XXI wieku? Przecież milczenie bardzo często prowadzi do nieporozumień. Spróbujmy być bardziej otwarci w rozmowach z dziećmi, z bliskimi. Przestańmy pewne kwestie „zamiatać po dywan”. To naprawdę zaprocentuje.


Lifestyle Psychologia

Myślisz, że już nic cię w życiu nie czeka? Koniecznie obejrzyj ten film!

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
1 grudnia 2015
Fot. Screen z YouTubetonynsyde
 

Jeśli komuś z okazji jesieni ( przepraszam, zimy) jest źle, smutno i bezsensownie, to mam coś na pocieszenie. Obowiązkowego. Bo jest tutaj wszystko, czego szuka człowiek. Nagła nadzieja, nieoczekiwany zwrot akcji, szansa na miłość.

Oto on dość smutny mężczyzna i jego dzień świstaka. Pobudka, droga do pracy, korpozebranie i korpodół. Potem droga z pracy, samotne jedzenie, zero wiadomości na sekretarce. Niemilusio bardzo. Aż tu nagle pewnego dnia….

Zresztą zobaczcie same. A potem z ulgą napijcie się kawy – wszystko co dobre zawsze może być przed nami…Ważne tylko, by tego nie ominąć.


Lifestyle Psychologia

Wielcy i sławni. Czyli rzecz o tym, jak przybliżyć dzieciom sylwetki nie tylko wybitnych, ale i bardzo ciekawych postaci

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
1 grudnia 2015
Fot. Pixabay/ Ben_Kerckx

Dzieci są niezwykle ciekawskimi stworzeniami. Kochają nie tylko wspaniałą zabawę, ale i chętnie poznają świat, zadając przy tym miliony pytań. Wiadomo, że dla każdego dziecka, mama i tato wydają się być wszystkowiedzący, rodzice natomiast czasem muszą odpowiedzieć “nie wiem” na kolejne pytanie pociechy. Na szczęście dla rodziców i dzieci, powstają serie książek, które z łatwością odpowiedzą ciekawskim na frapujące je zagadnienia.

Warto sięgać po książki, aby wspólnie wyszukiwać odpowiedzi. To nie tylko pozwoli miło spędzić czas i rodzicom i dzieciom, ale poszerzy przede wszystkim wiedzę. Dzięki treściom które zaciekawią małego czytelnika, rozwiniecie wyobraźnię, nauczycie go samodzielnego wyszukiwania informacji, oraz rozmiłujecie w czytaniu. A to są umiejętności, które zdecydowanie przydadzą się w wieku późniejszym.

Wybór ulubionej lektury zależy od fascynacji dziecka

Szybko zauważycie co się szczególnie jemu podoba, o czym chciałby słuchać i czytać mały człowiek. Następnie warto przejść od ogółu do szczegółu. Czyli zacznijcie poznawania świata od książek dla dzieci, które omawiają w szerokim zakresie różnorodne kwestie. Gdy dziecko nasyci już początkową ciekawość, pokażcie mu świat odrobinę bardziej szczegółowy. Ale nie warto robić tego ze szkolnym podejściem “na serio”, z wiedzą godną profesorskiego wykładu. Wybierzcie takie lektury, w których znajdziecie i konkretne informacje oraz lekką formę która a ni nie zmęczy, ani nie zniechęci młodego czytelnika.

IMG_0465

Fot. Materiały prasowe

Tyle lądów jest jeszcze do odkrycia!

A odkrywać jest przyjemniej, gdy profesjonaliści przybliżają dzieciom wiedzę, odpowiednim sposobem. Jeśli jesteście ciekawi wyjątkowych postaci, które wpłynęły na kształt nauki a także świata, koniecznie wybierzcie dla dziecka serię “Wielcy i sławni” wydawnictwa Prószyński i S-ka. Tu znajdziecie nie tylko ciekawostki dotyczące wybitnych naukowców które zainteresują dzieci. Macie również szansę pokazać małemu człowiekowi osoby, które mogą stać się dla niego wyjątkowym wzorem do naśladowania.

„Kim była Maria Skłodowska-Curie?”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Od razu wpadnie wam do głowy hasło ”rad” oraz “radioaktywność”. Ale wy zapewne mieliście już chemię w szkołach, wasze dzieci jeszcze nie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dzieciaki już teraz posiadły wiedzę z zakresu wielkich odkryć, których autorką była wybitna Polka, Maria Skłodowska – Curie. Młodym czytelnikom podsuńcie książkę Megan Stine „Kim była Maria Skłodowska-Curie?”. To właśnie tu wspólnie poznacie sylwetkę i dokonania tej wyjątkowej kobiety- naukowca. Niech na korzyść Skłodowskiej-Curie przemówi fakt, że została ona pierwszym człowiekiem, który otrzymał dwie nagrody Nobla! To niesamowite wyróżnienie otrzymała za swą ciężką pracę i wielkie odkrycia. A jak to dokładnie się stało? Wszystkiego dowiecie się właśnie z tej książki.

“Kim był Albert Einstein?”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wszyscy chyba kojarzą starszego pana, o wyglądzie szalonego naukowca, będącego jednym z najwybitniejszych fizyków, jacy stąpali po ziemi. Tak, odpowiedź jest oczywista – to Albert Einstein, który w 60 lat po swojej śmierci spogląda na nas  z kubków, koszulek, książek i zdjęć. Jego niesamowita sylwetka pasjonuje nie tylko mądre akademickie głowy. Zajrzyjcie więc do propozycji Jess Brailler “Kim był Albert Einstein?”, z serii “Wielcy i sławni”. Sami dowiedzcie się, jakim uczniem był przyszły noblista, który zdecydowanie nie przynosił do domu świadectw z czerwonym paskiem. Może  w ten sposób zachęcicie swoje pociechy do nauki, mimo pewnych ich ograniczeń? Jak widać nie trzeba być jedynie “szóstkowym dzieckiem” aby w przyszłości stać się wybitnym naukowcem, autorytetem dla wielu ludzi.

“Kim był Thomas Alva Edison?”

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Młodzi konstruktorzy i wynalazcy z pewnością będą zainteresowani poznaniem wielu ciekawych faktów z życia Thomasa Edisona. Ten wybitny wynalazca, znalazł miejsce w historii ludzkości, dzięki swoim wynalazkom, których było aż 1100! W książce Margaret Frith znajdziecie mnóstwo ciekawostek dotyczących pracy tego wynalazcy. Poczytacie o tym , w jaki sposób i co konstruował swoimi rękoma. Począwszy od żarówki, fonografu czy pierwszej na świecie elektrowni publicznego użytku, skończywszy na… wielu, wielu innych dokonaniach. Wszystko to znajdziecie w książce Kim był Thomas Alva Edison?” z serii “Wielcy i sławni” wydawnictwa Prószyński i S-ka.  

A w styczniu kolejna nowość!

Seria “Wielcy i sławni” wzbogaci się już niebawem w kolejną ciekawą pozycję. Tym razem młodzi będą mogli poznać sylwetkę Karola Darwina, twórcę teorii ewolucji, w książce „Kim był Charles Darwin?”. A póki co warto sięgnąć po wcześniej wydane tomy z tej serii, zważywszy na fakt, że każda książka ma 122 strony. Poza rysunkami, można znaleźć w nich uzupełniające materiały mapki, schematy i ramki z dodatkowymi informacjami na temat innych sławnych osób, wynalazków, wydarzeń historycznych i wyjaśnieniami trudniejszych zagadnień. Każda książka zawiera też kalendarium z najważniejszymi datami z życia jej bohatera na tle najważniejszych wydarzeń z historii świata. Dzięki takiej formule,  czytelnicy nasycą się nie tylko przyjemną lekturą, ale zdobędą wiedzę godną młodego człowieka nauki. 

Kim.byl.Charles.Darwin


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Prószyński


Zobacz także

„Pocieszają cię, ale jest masakra psychiczna i dramat. Bo ty nie wiesz, jak będzie wyglądało twoje życie. Wiesz tylko, że inaczej”

Ten krótki, tybetański test podpowie ci, kim naprawdę jesteś. Wystarczy, że odpowiesz na trzy pytania

Ten krótki, tybetański test podpowie ci, kim naprawdę jesteś. Wystarczy, że odpowiesz na trzy pytania

"Pragnęliśmy tylko wolności. Ale ten świat nie lubi wolności". Ratuj Aleppo, ratuj człowieczeństwo!

„Pragnęliśmy tylko wolności. Ale ten świat nie lubi wolności”. Ratuj Aleppo, ratuj człowieczeństwo!