Go to content

7 problemów ze zdrowiem, o których powie ci twój język

Na co dzień nie zwracamy większej uwagi na stan języka. Zajmujemy się przede wszystkim zębami, język traktując trochę po macoszemu. A nie jest to dobre, bo wbrew pozorom, język wiele może nam powiedzieć o stanie zdrowia. Jeśli zauważyłaś u siebie podejrzane plamki czy piekące miejsca, nie machaj na nie ręką, tylko sprawdź, o czym takie problemy mogą świadczyć.

7 problemów ze zdrowiem, o których powie ci twój język

1. Biały, nierówny język

Biały język mogą powodować pleśniawki. Drożdżyca to infekcja spowodowana nadprodukcją Candida, często związana z jest z antybiotykami, które niszczą także dobre bakterie, co otwiera drogę drożdżom. Problem najczęściej dotyczy małych dzieci, ale może również pojawiać się u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, po leczeniu chemioterapią i u osób w podeszłym wieku.

2. Bolesny, „popękany” język

Sam „pęknięty” język rzadko jest powodem do niepokoju i ten stan ma podłoże genetyczne, co pogłębia się wraz z wiekiem. Problemy pojawiają się, gdy słaba higiena jamy ustnej powoduje gromadzenie się drobnoustrojów w pęknięciach, co może prowadzić do infekcji. Wtedy pojawia się ból lub pieczenie języka.

3. Afty

Są to bolesne obszary, które występują na języku lub policzkach. Najbardziej dokuczają przez cztery do pięciu dni, a następnie ustępują i znikają w ciągu dwóch tygodni. Uważa się, że afty spowodowane są przez wirusy i zwykle występują podczas długotrwałego stresu i wyczerpania fizycznego. Powodować je może również nadmierne spożywanie kwaśnych lub pikantnych potraw, niedobór witamin, hormonów, stres lub zaburzenia autoimmunologiczne.

4. Małe, białe plamki 

Taki objaw może wskazywać na leukoplakię, czyli rogowacenie białe, które objawia się rogowaceniem nabłonka błon śluzowych w jamie ustnej, krtani, gardle i okolicy narządów płciowych. Nie wolno ignorować tej choroby, ponieważ jest ona zaliczana do stanów przednowotworowych skóry. Badania wykazały, że nieleczona leukoplakia w przeciągu około 5 lat przekształca się w raka płaskonabłonkowego u 4-6% chorych. Najczęstszą przyczyną leukoplakii jest palenie tytoniu, ale także szorstkie, nierówne zęby, obrażenia po stronie policzka w wyniku gryzienia, żucie tytoniu i stany zapalne organizmu. Leukoplakia często ustępuje samoistnie, ale bezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem.

strona 1 z 2


czytaj dalej

Fot. iStock/Peopleimages

1/1 7 problemów ze zdrowiem, o których powie ci twój język

5. Palenie języka

Palący, piekący język może być wynikiem nadmiernego podrażnienia w jamie ustnej lub niedoboru witamin. Może je powodować picie dużej ilości napojów kwaśnych, gazowanych lub alkoholowych, nadmierne szczotkowanie języka. Niedobory witamin z grupy B i minerałów, w tym żelaza i cynku, mogą również przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości.

6. Czerwony i błyszczący język

Jaskrawoczerwony i błyszczący język może być oznaką niedoboru żelaza i witaminy B12. Poważny niedobór może prowadzić do utraty brodawek nitkowatych języka i powodować ból podczas jedzenia gorących płynów lub pikantnych potraw.

7. Język geograficzny

Język geograficzny charakteryzuje się łysym, czerwonym obszarem na języku, otoczonym przynajmniej częściowo, nieregularną białą obwódką. W większości przypadków to przypadłość genetyczna i nie ma potrzeby leczenia tego stanu. Sporadycznie język geograficzny może powodować pieczenie lub drętwienie języka.

źródło: www.womanandhome.comdentonet.pl