Go to content

Naturalne antybiotyki. Top 10 produktów, po które warto sięgnąć zanim złamie cię przeziębienie

Fot. iStock/martin-dm

Sezon na przeziębienia w pełni i trzeba mieć się na baczności, bo wraz z coraz krótszymi i chłodniejszymi dniami, nie przyplątała się choroba. Jest wiele sposobów na zapobieganie problemom zdrowotnym, skutecznych w konfrontacji z atakiem chorobotwórczych drobnoustrojów.

A gdy już coś zaczyna cię rozkładać, jeszcze zanim pobiegniesz do apteki, wypróbuj moc naturalnych i skutecznych lekarstw. Tym bardziej, że nadmierne przyjmowanie przepisanych przez lekarzy antybiotyków powoduje, że bakterie i wirusy uodparniają się na późniejsze działanie leków.

10 naturalnych antybiotyków, które pomogą ci wyjść z przeziębienia

1. Czosnek

Czosnek zwalcza drobnoustroje i mobilizuje krwinki białe do obrony organizmu przed atakiem drobnoustrojów. Czosnek sprawdzi się przy zapaleniu zatok, bólu gardła, grypie, przeziębieniu i zaburzeniach jelitowych. Zawarta w nim allicyna niszczy paciorkowce, gronkowce i bakterie E. coli.

2. Cebula

Cebula zawiera allicynę oraz fitoncydy uwalniane podczas krojenia warzywa. Sprawdza się ona w zwalczaniu chorób układu pokarmowego oraz nieżytów górnych dróg oddechowych i stanów zapalnych gardła. Hamuje rozwój bakterii, zwiększa wytwarzanie śluzu i przywraca samoistne ruchy nabłonka rzęskowego. Cebula wykazuje działanie rozgrzewające i bakteriobójcze.

3. Imbir

Imbir wykazuje ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne. Herbata z dodatkiem imbiru doskonale rozgrzewa organizm i mobilizuje do walki z przeziębieniem.

Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Ajale / CC0 Public Domain

4. Czarny bez

Czarny bez bogaty jest we flawonoidy, które wiążą się z wirusami, uniemożliwiając im przenikanie do komórek organizmu. Jego udowodnione działanie przeciwwirusowe sprawia, że skraca czas trwania infekcji górnych dróg oddechowych oraz grypy.

5. Miód

Miód działa wzmacniająco na osłabiony chorobą organizm, a enzymy w nim zawarte działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Tylko nie wolno rozpuszczać miodu w gorących napojach, bo wysokie temperatury niszczą jego cenne właściwości.

6. Echinacea

Inaczej jeżówka purpurowa doskonale wzmacnia organizm przed infekcjami, poprzez nasilenie procesu wychwytywania i pochłaniania przez komórki układu odpornościowego wirusów i bakterii i pobudzanie leukocytów do wydzielania substancji przeciwwirusowych. Zaleca się ją jako środek zapobiegawczy, jak i przyspieszający zdrowienie.

7. Lukrecja

Napar z lukrecji działa skutecznie na różne rodzaje bakterii. Aby go otrzymać, płaską łyżeczkę suszonego korzenia zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 15 minut. Lukrecja jest szczególnie pomocna w zwalczaniu infekcji gardła i krtani.

8. Chrzan

Świeży korzeń chrzanu działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, grzybobójczo i wykrztuśnie. Swoje działanie zawdzięcza obecności substancji takim jak fitoncydy, lizozym i alkohol fenyloetylowy.

Fot. iStock/5PH

Fot. iStock/5PH

9. Kurkuma

Kurkumina zawarta w kurkumie jest silnym przeciwutleniaczem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, oczyszczającym i antynowotworowym. Wg przeprowadzonych badań, kurkumina hamuje proces zapalny w podobnym stopniu co popularny nurofen.

10. Olejek z oregano

Wg naukowców olejek z oregano zwalcza grzyby i bakterie tak samo skutecznie, jak tradycyjne antybiotyki. Jego znane działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i przeciwpasożytnicze jest tak silne, że najlepiej przyjmować go razem z probiotykiem, bo może wyjaławiać jelita.


źródło: polki.pl, bonavita.pl, dziecisawazne.pl