Go to content

Kawa zbożowa – 5 bardzo ważnych powodów, dla których warto zamienić zwykłą kawę na zbożową

Fot. iStock/pixelfit

Kawa zbożowa, dla prawdziwego kawosza często jest nie do zaakceptowania.  Phi, kawa zbożowa jest dla dzieci w przedszkolu i dla kobiet w ciąży – takie przekonanie wciąż ma się dobrze, co więcej panuje opinia, że tylko kofeina zawarta w pitej przez nas (często w nadmiernych ilościach) kawie naturalnej jest w stanie postawić nas na nogi w kryzysowych momentach dnia.

Ale gdyby tak postawić sobie wyzwanie – modne są teraz challenge, i spróbować na początek wymienić w ciągu dnia choć jedną kofeinową kawę na kawę zbożową. Tylko jedną, na przykład tę przed południem albo zaraz po powrocie do domu? Nim zaczniecie się wzdrygać, prychać i zarzekać, że kawa zbożowa nie jest w stanie zastąpić kawy naturalnej, przeczytajcie, jakie właściwości rzeczywiście posiada kawa zbożowa. I dlaczego warto zamienić kawą naturalną, na tę właśnie.

Kawa zbożowa – co warto o niej wiedzieć?

Wspomaga odchudzanie

Na początek wyciągnęłam najcięższe działo, bo wiem, że jak mowa o odchudzaniu, to temat wielu z nas zainteresuje. Przyznam szczerze, byłam dużym ignorantem, który kawę zbożową pił jedynie w ciąży (i w przedszkolu). U mnie w domu stoi duża puszka kawy Inki i od dziś nie zawaham się jej użyć. Dlaczego? Bo kawa zbożowa produkowana jest z jęczmienia, żyta, korzeni cykorii i buraka cukrowego, dzięki czemu zawiera dużą ilość błonnika, który poprawia perystaltykę jelit, a także daje uczucie sytości, a jak człowiek syty, to nie podjada. Poza tym 200 ml napoju (kubek kawy) bez dodatku cukru czy mleka zawiera – uwaga od 8 do 15 kalorii!

inka_1_male

Mat. prasowe

Pobudza nasz mózg do pracy

Kofeina podnosi nam ciśnienie i to jest często najważniejszy argument dla tych, którzy piją kawę naturalną i nie chcą jej porzucić w ogóle, a nawet ograniczyć. Jednak – uwaga – czy chodzi nam o podniesienie ciśnienia, czy o to, by nasz mózg się obudził i zaczął pracować? Bo jeśli o to drugie, to kawa zbożowa zdaje się być idealnym napojem, który zawiera duże ilości węglowodanów, dzięki czemu pobudza i korzystnie wpływa na nasz mózg. Więc może w pracy zamiast małej czarnej, duża zbożowa?

Jest źródłem wapnia

A wapń nie jest potrzebny naszemu organizmowi jedynie w okresie dorastania. To błędne przekonanie. Wapń powinniśmy dostarczać organizmowi w dorosłym wieku. Pamiętając o tym, że kofeina posiada duże ilości kwasu szczawiowego, który utrudnia przyswajanie wapnia, warto naprawdę zastąpić ją kawą zbożową.

Nie wypłukuje magnezu

To kolejny plus dla kawy zbożowej. W przeciwieństwie do kawy naturalnej popularna „zbożówka” nie wypłukuje z naszego organizmu magnezu, dzięki temu wytrąca nam jeden argument z ręki – nie musimy do kawy jeść czekolady dbając o poziom magnezu w naszym organizmie. Genialne, prawda? Nie dość, że zdrowo, że dietetycznie, to jeszcze ochota na słodycze nam spada, bo nie oszukujemy mózgu, że są one dla nas niezbędne w normalnym funkcjonowaniu (jest magnez, są węglowodany). Poza tym warto wiedzieć, że magnez ma działanie ochronne dla naszego serca, korzystanie wpływa na metabolizm (znowu odchudzanie) i zwiększa naszą odporność na stres wspomagając układ nerwowy (znowu – idealna kawa w pracy).

Mat. prasowe

Mat. prasowe

 

Zobacz również: Zamień kubek zwykłej kawy na kawę zbożową. Twój organizm ci za to podziękuje

Jest źródłem wielu witamin i minerałów

Wiecie, co jest najgorsze, że niby chcemy żyć zdrowo, zdrowo się odżywiać, ale bardzo często najmniejszą wagę przykładamy do produktów, które w naturalny sposób zawierają wiele witamin i minerałów. Tak jest z kawą zbożową, która jest źródłem między innymi fosforu, potasu, cynku, żelaza, witamin z grupy B, a zawarta w kawie zbożowej cykoria poprzez zawartość inuliny bardzo korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, a tym samym poprawia przemianę materii.  Ponadto kawa zbożowa nie zakwasza naszego organizmu, łagodzi podrażnienia śluzówek naszego układu pokarmowego.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

I co wy na to? Kawa zbożowa bez konserwantów i sztucznych dodatków powinna zagościć w domu każdego, kto dba o zbilansowaną dietę – swoją i swoich najbliższych. Inka, która dla wielu z nas jest synonimem kawy zbożowej, wzbogacona o błonnik, magnez czy wapń i witaminy może być ważnym elementem codziennych posiłków. Jej naturalne składniki sprawiają, że kawa jest pełnowartościowym napojem odpowiednim dla osób w każdym wieku. Dzięki wzbogaconym produktom zamiast uzupełniać niedobory witamin i minerałów suplementami, można to robić w bardzo przyjemny sposób, popijając sobie pyszną kawę i suplementując się niejako przy okazji.

Dlatego gorąco polecamy:

Inka Błonnik – aromatyczna kawa zbożowa i moc insuliny – rozpuszczalnego błonnika pochodzącego z cykorii. Inka Błonnik uzupełni dietę w ważny dla organizmu błonnik. Nie tylko poprawia on funkcjonowanie układu trawiennego, lecz także przyczynia się do zmniejszenia wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów, obniżenia ciśnienia krwi i stężenia glukozy i zapotrzebowania na insulinę.

Inka Magne – aromatyczna kawa zbożowa i moc magnezu, który przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Inka Magne wzbogacona o magnez, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nadmierna ilość konserwantów w żywności oraz chemiczne nawożenie gleb sprawiły, że zawartość magnezu w naszym pożywieniu jest coraz mniejsza. Dodatkowo, nadmierna ilość wypijanej co dzień kawy, stres, tłuste jedzenie czy nadużywanie alkoholu obniżają poziom magnezu w organizmie. Dlatego tak istotne jest, by dostarczać go w zbilansowanej diecie, np. pijąc Kawę Inkę.

Inka Wapń i witaminy – pijąc Inkę Wapń i witaminy, dostarczysz swojemu organizmowi wapnia potrzebnego dla zdrowych kości oraz witaminy A C i D wspomagające jego wchłanianie. Wapń to mikroelement szczególnie istotny dla rozwoju kości, zdrowych zębów i prawidłowej pracy serca. Jego brak wpływa na rozwój osteoporozy czy stany lękowe lub depresyjne. Witamina D, podobnie jak wapń, jest ważna dla układu kostnego. Korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego, mięśniowego i wielu innych. Osoby żyjące w naszej szerokości geograficznej potrzebują jej zwłaszcza w okresie zimowym, gdy dni są krótkie. Z kolei witamina A odpowiada za funkcjonowanie dróg oddechowych, pokarmowych, skóry i oczu. Witamina C wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, mięśni, stawów, pomaga w stanach osłabienia i obniżonej wydolności fizycznej. Jest szczególnie ważna w sytuacji przedłużających się przeziębień.


Artykuł powstał przy współpracy z Inka