Naukowcy i dietetycy co chwila zasypują nas nowymi wskazówkami dotyczącymi tego, co jeść, z czego zrezygnować i czego powinniśmy unikać, żeby szybciej schudnąć. Niedawno pojawił się nowy trend, który naprawdę nas zaskoczył. Kardiolog Steven Gundry w swojej książce The Plant Paradox twierdzi, że podczas diety odchudzającej powinniśmy zrezygnować z produktów, które zawierają białko o nazwie lektyna.
Ta teza jest zaskakująca, ponieważ lektyna znajduje się w produktach, które do tej pory były uznawane za zdrowe i pomocne w zrzucaniu zbędnych kilogramów. W tej grupie znalazły się m.in. ziarna, pomidory, papryka, rośliny strączkowe, orzechy, nabiał, jajka i drób.
Gundry twierdzi, że wyeliminowanie tych produktów z diety może zmniejszyć stan zapalny, pomoże szybciej zrzucić zbędne kilogramy i prowadzi ogólnie do zdrowszego stylu życia.
Czy tak jest naprawdę?
Kardiolog twierdzi, że po spożyciu lektyny dochodzi do wzrostu stanu zapalnego, który może prowadzić do zwiększenia masy ciała i innych poważnych dolegliwości takich, jak np. zespół jelita drażliwego. Sam przeszedł na dietę, w której odrzucił produkty w nie bogate i zauważył szybki spadek wagi, dlatego innym poleca taki sposób żywienia.
„Zadziwiające jest to, że ludzie nie zmieniają żadnych innych nawyków, jedynie rezygnują z lektyny, i szybko zaczynają tracić na wadze. Nawet pomimo tego, że spożywają dużo kalorii” – mówi.
Powołuje się także na badanie z 2006 roku, które wskazuje, że dieta pozbawiona lektyny może mieć pozytywny wpływ na osoby z chorobami układu krążenia i zespołem metabolicznym, który może prowadzić do miażdżycy i cukrzycy typu 2.
Chyba nie do końca to prawda…
Inni specjaliści podchodzą sceptycznie do teorii Gundry’ego. Nie zgadzają się z tym, że jedynie eliminacja lektyny spowoduje spadek wagi. „Samo odstawienie tego białka nie wystarczy. Żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej, trzeba prowadzić zbilansowaną dietę i spalać więcej kalorii niż się przyjmuje” – mówi jeden z nich.
Pojawił się też głos, który zaprzecza doniesieniom kardiologa. Jeden ze specjalistów przytoczył badanie opublikowane w Journal of Clinical Nutrition. Według niego osoby, które przez 6 tygodni spożywały produkty zawierające lektynę, straciły znacznie więcej kilogramów od tych, które z nich zrezygnowały.
Jaki jest wniosek? Białko wpływa na każdego inaczej. Oczywiście, dieta bez lektyny może pomóc ci schudnąć, ale powinna być połączona z rozsądnym sposobem żywienia i ruchem.
Jeśli zastanawiasz się, czy będzie odpowiednia dla ciebie, najlepiej udaj się do specjalisty.
Źródło: womenshealthmag, dietetycy