Często słyszymy, że człowiek zaczyna chorować po 40. roku życia. Rzeczywiście, coś w tym jest, ponieważ choroby przewlekłe prędzej czy później będą dotyczyły każdego. Życie człowieka przebiega w sposób dosyć przewidywalny zdrowotnie. Część z nas zachoruje na choroby onkologiczne, część dotkną powikłania miażdżycy, jeszcze innych choroby autoimmunologiczne, neurologiczne, a większość zaś – problemy ze stawami lub inne dolegliwości aparatu ruchu. Prawie każdy dostanie w prezencie laskę i sztuczne zęby. Tylko niewielki procent społeczeństwa dotrwa w jako takim zdrowiu do końca swoich dni.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiegać lub przewidywać choroby? A gdyby tak było, czy wykorzystalibyście taką możliwość?
Nasze zdrowie zależy od czynników genetycznych oraz środowiskowych, które przenikają się wzajemnie i są ze sobą nierozerwalnie połączone. Stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od tego, jak żyjemy i w jakim stanie jest nasz układ odpornościowy, jak jesteśmy odżywieni. Do tego dochodzą czynniki genetyczne, które mogą, ale nie muszą się ujawnić. Czynniki genetyczne to nasze dziedzictwo, nie tylko rodziców, ponieważ jest tam zapisana informacja pochodząca od wielu pokoleń naszych przodków. Ich ekspresja zależy od tego, czy dany gen jest dość silny, żeby się uaktywnić. Niektóre zewnętrzne czynniki szkodliwe mogą ten proces wspierać. Pamiętajmy również, że nasze geny ulegają modelowaniu przez całe życie i za każdym razem przekazujemy je w nieco zmienionej formie. To, jak żyjemy, wpływa na nas i zdrowie naszych przyszłych dzieci.
Organizm to wspaniały system, którego sprawne działanie zależy od utrzymywania wewnętrznej równowagi. Wszelkie zaburzenia tego stanu wcześniej czy później znajdą swój wyraz w problemach zdrowotnych. Początkowo proces dotyczy zmian na poziomie dla człowieka nieodczuwalnym (komórkowym), z biegiem lat zaburzenie obejmuje większy obszar i pojawia się w postaci różnych dolegliwości. Najczęściej dopiero wtedy wykonujemy dokładne badania, szukając przyczyny problemu. Tymczasem większość chorób przewlekłych rozpoczyna się na wiele lat przed ich ujawnieniem się.
Ciało człowieka to zbiór pojedynczych komórek budujących tkanki, organy i systemy. Zdrowie warunkuje między innymi stan odżywienia komórek, sprawnie działający system ochrony przeciwrodnikowej, odpowiednie stężenie białek, witamin, minerałów, neurotransmiterów, prawidłowa aktywność hormonów, brak ukrytych stanów zapalnych oraz odpowiednia ilość i rodzaj flory jelitowej.
Dzięki współczesnej medycynie możemy ocenić:
- stan odżywienia komórek,
- parametry wpływające na budowę błon komórkowych,
- stan ochrony przeciwrodnikowej,
- stan układu immunologicznego,
- aktywność hormonów i neuroprzekaźników,
- stan flory układu pokarmowego,
- stężenie mikroelementów i witamin,
- ryzyko chorób cywilizacyjnych i wiele innych.
Zaletą jest uzyskanie konkretnych informacji na temat parametrów, które regulują wewnętrzną równowagę zdrowotną, czyli homeostazę.
Od kilku lat prowadzone są na świecie, również w Polsce, szczegółowe bilanse biologiczne, będące oceną stanu biologicznego organizmu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić stan funkcjonalny naszego ciała. Bilanse biologiczne wykonywane są, podobnie jak badania standardowe, z krwi, moczu, kału czy śliny. Wykorzystuje się je w celu oceny ryzyka wystąpienia dysfunkcji poszczególnych układów, na podstawie parametrów pozwalających określić m.in. zaburzenia równowagi układu immunologicznego, subkliniczne stany zapalne, niedobory i nadmiar poszczególnych mikroelementów i witamin, zaburzenia na poziomie obrony antyoksydacyjnej itp., które są korelowane, zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, do podwyższonego ryzyka względnego zachorowania. Tak więc parametry te odnoszą się do stanu zdrowia pacjenta, a ich zaburzenie może sprzyjać wystąpieniu chorób, które ujawnią się dopiero za kilka lub kilkanaście lat. Jeżeli zatem odpowiednio wcześniej skorygujemy te parametry, znacznie zmniejszymy ryzyko pojawienia się choroby.
Bilanse biologiczne są propozycją dla każdego i na każdym etapie życia, również u ciężko chorych. Dzięki wykonaniu bilansu możemy bardzo wcześnie ocenić zaburzenia na poziomie komórkowym, a tym samym, wdrażając np. stosowne odżywianie czy suplementację, zapobiec rozwojowi patologii skutkującej chorobą. Korzyści osobiste, społeczne i ekonomiczne takich działań są nie do przecenienia.
Medycyna prewencyjna w medycynie estetycznej
Zarówno pacjenci, jak i lekarze oczekują, że wykonane zabiegi przyniosą spektakularny i długotrwały efekt. Dlaczego jednak tak się nie dzieje w przypadku wszystkich zastosowanych terapii? Czy i jakie czynniki wpływają na wyniki zabiegów estetycznych? W dobie rozwoju nowoczesnej diagnostyki jesteśmy w stanie wyeliminować stany, które są powodem krótkotrwałego utrzymywania się kwasu hialuronowego w tkankach, gorszej regeneracji naskórka, zmniejszonego wytwarzania kolagenu czy w najgorszym przypadku powikłań. Żeby tego dokonać, należy umiejętnie ocenić obecność jawnych lub subklinicznych procesów zapalnych, stan ochrony przeciwrodnikowej, zaburzenia na poziomie odżywienia czy obraz układu immunologicznego.
Jestem pewny, że to kierunek, w jakim będzie podążała współczesna medycyna przeciwstarzeniowa, której częścią jest medycyna estetyczna. Samo przeprowadzenie zabiegu to dopiero początek procesu prowadzącego do lepszego wyglądu. Niestety, niewiedza pacjentów o konieczności łączenia zdrowia i zabiegów estetycznych wzbogaca tych, którzy zarabiają na wykonywaniu tylko samych zabiegów.
Dlaczego warto poddać się ocenie stanu biologicznego organizmu?
- Ocena stanu biologicznego organizmu jest dokonywana w oparciu o niezwykle nowoczesną technologię i wykonywana jest tylko w jednym laboratorium w Europie. Nad całością czuwa Stowarzyszenie Mediprevent.
- Na podstawie wywiadu i specjalistycznych badań laboratoryjnych można ocenić stan naszego organizmu na poziomie, na którym rozpoczynają się choroby.
- Każdy pacjent otrzymuje spersonalizowaną terapię.
- Odpowiednio wcześnie skorygowane parametry znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się choroby.
- Wyrównanie niedoborów i zaburzeń wzmacnia nasz organizm i pozwala lepiej funkcjonować.
- Przywrócenie wewnętrznej homeostazy to szansa na zdrowsze potomstwo.
- Indywidualna ocena wyników badań i celowana terapia to szansa dla chorych przewlekle, którzy stracili nadzieję na poprawę zdrowia.
- Dzięki ocenie stanu biologicznego spowalniamy procesy starzenia i optymalizujemy efekty zabiegów odmładzających.
- W przeciwieństwie do badań genetycznych uzyskujemy realny stopień zagrożenia chorobami. W przypadku wyników badań genetycznych choroba może, ale nie musi się ujawnić.
- Badanie kontrolne wykonuje się po około 9 miesiącach.
Każdy z nas liczy na długie życie w zdrowiu. Czasami przychodzi taki czas, kiedy zaczynamy przewlekle chorować (choroby autoimmunologiczne, nowotwory, zawały, udary, cukrzyca itd.). Zadajemy sobie pytanie, dlaczego to spotkało właśnie nas.
Czy nie lepiej w dobie osiągnięć współczesnej medycyny wcześniej zapobiegać chorobom?
OCENA STANU BIOLOGICZNEGO ORGANIZMU
Pierwsza wizyta (90 minut)
Na wizytę należy zgłosić się z kopiami wszystkich badań, które były wykonywane w ciągu całego życia, oraz z listą przyjmowanych leków i suplementów oraz ziół. Następnie lekarz przeprowadza wywiad i badanie oraz zleca odpowiednie badania, które dostarczą informacji o stanie organizmu. Dodatkowo u każdego pacjenta dokonujemy pomiaru składu ciała.
Druga wizyta (60 minut)
Podczas wizyty lekarz omawia wyniki badań i informuje pacjenta o zaleceniach.
Jedynymi osobami wykonującymi bilanse zdrowia w zakresie pełnym są:
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Lek. Med. Robert Gąsior
Centrum Zdrowej skóry
Racławicka 27
602 300 011
Autor
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii
Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
Kierownik Centrum Zdrowej Skóry
Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”
Członek Mediprevent