Go to content

Jak pohamować nadmierny apetyt? Znajdź przyczynę podjadania

przekąski
Fot. iStock / Choreograph

Często podjadasz? Dopadają Cię tzw. zachcianki? Zazwyczaj wtedy sięgasz, pewnie, po coś słodkiego lub coś do pochrupania… Niby zwykła przekąska między posiłkami. Często jednak to właśnie ona, jest powodem braku efektów w odchudzaniu. Podjadanie między posiłkami i brak kontroli nad ilością dostarczanych kalorii, może sprawić, że Twoja dieta jest na marne. Jedna „niewinna” przekąska, może dostarczyć nawet 500 kcal dodatkowo! Zjedzona w chwilę, a żeby ją spalić potrzebujesz solidnego 1,5 godzinnego treningu…

Jeśli lubisz podjadać to wybierz przekąski, które zaspokoją Twój apetyt, a które jednocześnie będą zdrowe. Ponadto zastanów się, jaka jest przyczyna Twoich nagłych napadów głodowych i staraj się ją wyeliminować. Może podjadasz, bo się nudzisz i stało się to Twoim nawykiem? A może to wina Twojej diety, która jest źle zbilansowana, albo najzwyczajniej dostarcza Ci za mało kalorii, przez co nie czujesz sytości? Kolejną przyczyną mogą być niedobory witamin lub minerałów w Twoim organizmie. Częsta ochota na słodycze może być związana z niskim poziomem magnezu lub anemią.

Główne przyczyny „napadów” na słodycze:

1. NIEDOBORY
Organizm to świetnie działająca maszyna, która potrafi sama się naprawiać i w tym celu zrobi wszystko! Kiedy brakuje nam witamin lub minerałów nasz organizm upomina się o nie bardzo głośno, dając nam szereg różnych znaków. Jednym z nich jest zwiększony apetyt. Często przyczyną apetytu na słodycze jest niedobór magnezu lub anemia.

 2. NISKOKALORYCZNA DIETA
To dokładnie tak jak z efektem jojo (więcej: ->klik<-). Po prostu jeśli ciągle się odchudzasz, jesz bardzo mało i tym samym nie dostarczasz odpowiedniej ilości kalorii do organizmu przez dłuższy czas, to Twój organizm domaga się jedzenia. Domaga to nawet mało powiedziane – zazwyczaj zjadasz wszystko oczami i czekoladę jesteś w stanie wciągnąć jedną dziurką od nosa. Pamiętaj! Jeśli się odchudzasz to rób to z głową – diety o bardzo niskiej kaloryczności przez dłuższy czas są bardzo wycieńczające dla organizmu. Po drugie warto co jakiś czas robić przerwy tzn jeść więcej (ale zdrowych rzeczy), aby uzupełnić niedobory i ponownie stopniowo wrócić do ujemnego bilansu kalorycznego.

3. DIETA ŹLE ZBILANSOWANA
Ciągle ten bilans i bilans… Jak nie ma bilansu to nie będzie efektów. Bilans jest ważny i w diecie, i w życiu.W każdym razie jeśli w Twojej diecie jest przewaga węglowodanów, w tym głównie cukrów prostych takich jak owoce, białe pieczywo, cukier to ochota na „coś słodkiego” będzie Ci towarzyszyć znacznie częściej. Jest to związane z wyrzutem insuliny. Zadbaj o to, aby w Twojej diecie było dużo produktów białkowych, które charakteryzują się dużą sytością, warzyw, ponieważ są bogate w błonnik oraz produktów pełnoziarnistych. Staraj się jeść w miarę równych odstępach czasowych. Przyzwyczaj swój organizm do regularnego odżywiania, aby uniknąć napadu głodu.

4. STRES
Stres to ogromny wróg naszego organizmu. Każdy reaguje na niego inaczej. Jednak problem podjadania jest dosyć powszechny. Niestety wszystko tkwi w Twojej głowie i trzeba umieć sobie z tym poradzić. Więcej na ten temat i o tym, jak sobie ze stresem radzić pisałyśmy tutaj:->klik<-
5. UZALEŻNIENIE OD CUKRU
To działa jak błędne koło – im więcej słodyczy tym większa na nie ochota. Cukier aktywuje w naszym mózgu ośrodki odpowiedzialne za uczucie przyjemności. Związane jest to ze podwyższeniem się stężenia dopaminy. O uzależnieniu od cukru tez trochę pisałyśmy. to jeden z ważniejszych tematów, więc warto poczytać: ->klik<-
 
6. NUDA!
Nasz organizm traktuje jedzenie jako nagrodę i rozrywkę. Często nieświadomie,kiedy się nudzimy spożywamy więcej kalorii. Kiedy dopada Cię ochota na przekąskę, a nie nadeszła jeszcze pora na kolejny posiłek, to spróbuj się czymś zająć np idź pobiegać, albo poczytać naszego bloga – tylko może lepiej nie ten dział z przepisami, bo to może pogorszyć sytuację 😀

7.  ZMĘCZENIE
Sen jest ważny! To również jest związane z bilansem, o którym pisałyśmy wyżej. Zmęczony organizm potrzebuje energii, więc domaga się większej ilości kalorii.
Podsumowanie:
Ważne żeby jeść posiłki o zaplanowanych porach i w przerwie między nimi nie jeść dodatkowych przekąsek. Twój organizm przyzwyczaja się do stałego rytmu odżywiania. Jeśli jesz regularnie to wie, kiedy dostanie kolejny posiłek i z czasem zazwyczaj właśnie w tych porach odczuwasz głód. Dodatkowe podjadanie zaburza ten rytm, nie pozwala na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, co tym samym zwiększa Twój apetyt.

 

Blonde & Brunette