Nowotwór szyjki macicy — ta nazwa oznacza dla wielu kobiet wyrok. Rak szyjki macicy mimo rozwoju medycyny i propagowania profilaktyki, nadal zbiera żniwo wśród pacjentek na całym świecie. Ten nowotwór pozostaje czwartą w kolejności przyczyną zgonów kobiet w wieku od 30 do 59 lat. To zatrważające dane.
Rak szyjki macicy rozwija się długo
Jest on częstym nowotworem złośliwym narządu rodnego kobiety, rozwijającym się w szyjce macicy. Najczęściej lokuje się w jej zewnętrznej części, znajdującej się w pochwie, zwanej tarczą części pochwowej szyjki macicy. Znajduje się na niej granica między dwoma typami nabłonków: gruczołowym – wyścielającym jamę macicy i kanał szyjki oraz płaskim – pokrywającym część pochwową szyjki i pochwę. Właśnie to miejsce (strefa transformacji), jest miejscem rozwoju raka szyjki.
Każdego roku na świecie na raka szyjki macicy zapada około 500 000 kobiet. W Europie, co 18 minut z jego powodu umiera jedna. Co roku około 3 500 Polek słyszy diagnozę – nowotwór! Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 umiera. Część z nich nie zdążyła po prostu wykonać badania cytologicznego. (źródło: www.puo.pl)
Początkowo rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. To wpływa na fakt, że tak wiele przypadków zachorowań diagnozowanych jest zbyt późno, by przeprowadzić skuteczną terapię. Dopiero zaawansowany rak daje objawy takie jak krwiste plamienia, obfite, często cuchnące upławy oraz ból, który często pojawia się na końcu.
Poznaj czynniki ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną ani uwarunkowaną genetycznie. Na ryzyko jego wystąpienia wpływają czynniki, na które kobiety mogą mieć realny wpływ.
1. Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)
Jest on odpowiedzialny w ogromnej mierze za wystąpienie choroby u kobiety. Istnieją różne typy tego wirusa, a kilka z nich jest potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia narządu rodnego. Okazuje się, że aż 80% kobiet będących aktywnych seksualnie zaraża się wirusem HPV przynajmniej raz w ciągu życia. Zakażenie może nastąpić poprzez stosunek płciowy, a także bezpośredni kontakt ze skórą nosiciela wirusa i może dotyczyć każdej kobiety bez względu na wiek. Warto zwracać uwagę na stosowanie prezerwatyw podczas stosunku, a także dostępne szczepienia, które zmniejszają ryzyko infekcji tym wirusem o ponad 75%.
2. Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
U nastolatki, która decyduje się podjąć wcześnie współżycie, narządy rodne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. To powoduje, że przez wczesne rozpoczęcie życia płciowego, jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje i uszkodzenia.
3. Duża liczba partnerów seksualnych
Częsta zmiana partnerów seksualnych może skutkować zwiększonym ryzykiem zakażenia nie tylko wirusem HPV, ale wieloma innymi chorobami (chlamydioza, rzeżączka, cytomegalia), które podnoszą ryzyko wystąpienia raka szyjka macicy.
4.Wieloletnie palenie papierosów
Palenie papierosów i wchłanianie wraz z dymem nikotynowym substancji smolistych przyczynia się do powstawania wielu nowotworów. Substancje smoliste przyspieszają wzrost komórek, które z czasem mogą się przekształcić w nowotwór.
5. Dysplazja szyjki macicy
Są to zaburzenia rozwoju komórek nabłonka szyjki macicy. Problemy z dysplazją znakomicie uwidaczniają badania cytologiczne, określając zaawansowanie istniejących zmian.
6. Długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
Mimo iż współczesne tabletki antykoncepcyjne niosą niewielkie ryzyko skutków ubocznych, zażywanie ich przez więcej niż 5 lat z rzędu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy.
Nie jesteśmy bezbronne wobec zachorowania
Raka szyjki macicy można łatwo wykryć nawet we wczesnym stadium rozwoju, jeśli nie unikamy wizyt kontrolnych u ginekologa. Poza szczepieniami przeciwko HPV bardzo ważne jest również badanie cytologiczne, które pozwala wyłapać nawet niewielkie nieprawidłowości zachodzące w szyjce macicy.
źródło: www.puo.pl, onkologia.mp.pl, krokdozdrowia.pl