Nowotwór to słowo, którego nikt nie lubi. Kojarzy się z bólem, trudnym czasem dla chorego i bliskich, a szczególnie z walką, która nie zawsze kończy się zwycięstwem pacjenta. Na nieszczęście wielu osób, diagnozę słyszą zbyt późno, by w pełni móc się przeciwstawić chorobie. Spowodowane jest to w dużej mierze brakiem odpowiedniej profilaktyki i diagnostyki, a także niechęcią do obserwacji swojego ciała i ignorowania sygnałów, które są przez nie wysyłane, często przez długi czas.
Nasz organizm jest genialnie pomyślaną maszynerią, która działa fenomenalnie. Ale jak każdy „sprzęt” i w organizmie może zadziać się coś, powstać stan zapalny, który zaburza to dotychczas sprawne funkcjonowanie. Dopóki sygnały od naszego ciała nie są zbyt silne, zazwyczaj machamy na nie ręką i czekamy aż samo przejdzie. Ale bywa, że nie tylko samo nie przechodzi, ale i choroba podstępem rozwija się nadal.
Wczesna diagnoza daje większe szanse na zdrowie
Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse ma chory na wyleczenie. Tylko że mało kto sam z siebie wykonuje profilaktycznie różne badania, które mogłyby ukazać nieprawidłowości w organizmie. Duże znaczenie wobec tego ma obserwowanie organizmu i odpowiednie reagowanie, gdy pojawiają się niepokojące sygnały. Czy można je odpowiednio wcześnie wyłapać, bez przesadnego wsłuchiwania się w pracę całego organizmu? Okazuje się, że w wielu przypadkach tak.
Specjaliści z Uniwersytetu Keele określili i opisali w „British Journal of General Practice”, osiem najbardziej charakterystycznych objawów nowotworów. Zespół dr. Marka Shapleya przeprowadził szczegółową analizę 25 badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Belgii, Australii, Danii i Niemczech. Na tej podstawie określono symptomy, które oznaczają co najmniej 5-procentowe ryzyko choroby nowotworowej.
Dzięki zaobserwowaniu u siebie wytypowanych objawów można przyspieszyć diagnozę i rozpoczęcie leczenia.
Nowotwory – podstępne i niebezpieczne
Nowotwór jest nieprawidłową tkanką powstającą z jednej „nieprawidłowej” komórki organizmu. Rozrasta się ona z powodu niekontrolowanych podziałów komórek, połączonych z jednoczesnym zaburzeniem różnicowania się powstających komórek. Organizm traci kontrolę nad tym procesem, a nowotwory rozwijają się tylko w tkankach, których komórki posiadają zdolność do rozmnażania. Z tego powodu, mogą w trakcie rozwoju choroby, pojawiać się przerzuty, nawet w odleglejszych organach ciała, niszcząc je.
Sygnały ostrzegawcze, których nie wolno lekceważyć:
- Trudności w przełykaniu i chrypka mogą świadczyć o zachorowaniu na raka przełyku.
- Kaszel, szczególnie gdy towarzyszy mu odkasływanie krwi raka płuc.
- Ciemno zabarwiony krwią mocz rzuca podejrzenie na jeden z nowotworów urologicznych.
- Krwawienie z odbytu, zwłaszcza w grupie osób po 60. roku życia, może być objawem rozwijającej się choroby jelita grubego. O tej samej chorobie może również świadczyć niedokrwistość z niedoborem żelaza, którą wykrywa się podczas badania krwi.
- Krwawienia z dróg rodnych, szczególnie u pań po okresie menopauzy mogą oznaczać jeden z nowotworów ginekologicznych.
- Stwardnienia i guzki, zmiany kształtu piersi bywają symptomem nowotworu piersi.
- Stwardnienia i guzy wyczuwalne na prostacie, świadczą często o nowotworze tego organu.
źródło: www.rp.pl, onkologia.mp.pl