Każdego dnia, przez wiele godzin nogi narażone są na ogromny wysiłek. Przede wszystkim dlatego, że dźwigają ciężar całego ciała. Poza tym, zależnie od trybu życia i wykonywanej pracy, nieustannie poddawane są ciężkim próbom – nadmierna lub niedostateczna ilość ruchu, nadwaga, źle dobrane obuwie, brak odpowiedniej higieny, zła pozycja podczas siedzenia…. To tylko część popełnianych przez nas błędów, które odbijają się na kondycji naszych nóg i stóp.
Jak zatem dbać o kondycję kończyn dolnych by cieszyć się nie tylko ładnym ich wyglądem ale i zdrowiem?
Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji nóg i stóp
Obuwie – powinno być lekkie, przewiewne – pozwalające na swobodne oddychanie i odparowywanie potu, a także wygodne – nie przyczyniające się do zniekształcenia stóp, a w konsekwencji do zniekształcenia kręgosłupa oraz do powstawania odcisków i modzeli.
Dobór odpowiedniego obuwia to wbrew pozorom sztuka ,trzeba bowiem zwrócić uwagę na wiele aspektów i nie zawsze można kupić to co wpadnie nam w oko. W każdym razie, na pewno przy zakupie obuwia nie powinno się oszczędzać, lepiej dołożyć i postawić na porządne obuwie, a w zamian cieszyć się zdrowiem, niż kupić tańszy model, przez który nabawimy się trudnej do wyleczenia nadmiernej potliwości stóp.
Skarpety i pończochy – podobnie jak obuwie, powinny być odpowiednio dopasowane i wykonane z naturalnych, niesyntetycznych materiałów, pozwalających na oddychanie skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku nadmiernej potliwości. Warto również zwrócić uwagę na ściągacz, który nie powinien uciskać nogi.
Higiena – mycie stóp mydłem, przynajmniej raz dziennie, a latem co najmniej dwa razy powinno być oczywistą sprawą dla każdego. W przypadku stóp cierpiących na nadmierną potliwość należy używać produktów o właściwościach bakteriobójczych. Po umyciu stopy należy dokładnie osuszyć, szczególnie w przestrzeniach między palcami, gdzie lubią rozwijać się grzyby.
Kąpiele z dodatkiem ziół lub soli – pozwalają odprężyć się i zrelaksować, odświeżyć, a także przynieść ulgę zmęczonym i obolałym stopom. Poza tym, sole do stóp zawierają składniki czynne, które zmiękczają naskórek, uelastyczniają, wygładzają i pojędrniają skórę.
Pielęgnacja – poza codzienną kąpielą, należy regularnie złuszczać zrogowaciały naskórek, szczególnie zimą, gdy skóra nadmiernie wysycha, a także latem, kiedy często chodzimy boso lub w odkrytym obuwiu. Do złuszczania można używać ogólnodostępnych tarek, pumeksów bądź peelingów. Na tak przygotowaną skórę warto zaaplikować maskę odżywczą, a na zakończenie wmasować krem nawilżający, z zawartością witamin i wyciągów ziołowych.
Gimnastyka – ma na celu poprawę krążenia oraz wzmocnienia mięśni i więzadeł. W ramach ćwiczeń można: chodzić raz na palcach, raz na piętach, skakać przez skakankę, chwytać palcami stóp chusteczkę, prostować i podkurczać palce, zataczać koła, maszerować raz na wewnętrznych, raz na zewnętrznych krawędziach stopy.
Masaże stóp – celem masażu jest poprawa ukrwienia i rozluźnienie zmęczonych oraz napiętych mięśni. Do masażu można używać różnego rodzaju szczoteczki, wałki, rollery, specjalne dywaniki bądź własne (lub cudze 😉 dłonie.
Pedicure – należy go wykonywać mniej więcej co 4-6 tygodni. Jego istotą jest usunięcie zrogowaciałego naskórka, odcisków, modzeli, skrócenie paznokci i ich opiłowanie, a także zaaplikowanie preparatów zawierających składniki aktywne.
Kosmetyki do pielęgnacji stóp:
Sól –zawiera wyciągi ziołowe, witaminy i mikroelementy. Zmiękcza naskórek, odświeża, nawilża, zmniejsza obrzęki, hamuje pocenie i działa odprężająco.
Peeling – to preparat zawierający substancje biologicznie czynne (aminokwasy, proteiny, olejki eteryczne, krystaliczne cząsteczki ścierne). Ma działanie oczyszczające i wygładzające. Ponadto przygotowuje skórę do przyjęcia kolejnych, intensywnie pielęgnujących preparatów.
Maska – dzięki zawartości substancji czynnych, wnika w głąb naskórka, aktywnie wzmagając procesy odnowy. Zaleca się by maskę aplikować tuż po wykonaniu peelingu. Dla wzmocnienia efektu, można stopy zawinąć w folię oraz ręcznik.
Krem – zmiękcza naskórek, nawilża i odżywia. W zależności od rodzaju kremu, może też zapobiegać pękaniu stóp, nadmiernej potliwości czy powstawaniu obrzęków. Dla lepszego wchłaniania kremu, można założyć skarpety.
Dezodorant – odświeża i zapobiega poceniu się stóp.
Talk – zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp, usuwa nieprzyjemny zapach, działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.
Dbając o kończyny dolne należy również przeciwdziałać powstawaniu żylaków. Poza predyspozycjami dziedzicznymi, narażone są na nie osoby, które prowadzą mało aktywny tryb życia, w ciągu dnia długo stoją lub siedzą, osoby z nadwagą, palące papierosy, a także kobiety w ciąży. W profilaktyce warto więc postawić na zmianę trybu życia, zwiększyć aktywność fizyczną, a także każdego dnia, w pozycji siedzącej lub leżącej, unieść nogi powyżej serca, na około 15 min.
Usuwanie zbędnego owłosienia to również istotny punkt w pielęgnacji kończyn dolnych. Można by rzecz, że w dzisiejszych czasach gładka, nieowłosiona skóra nóg (i nie tylko) to absolutna podstawa. A ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo metod służących do depilacji – od wosków i past cukrowych, przez depilatory mechaniczne, aż po metody z użyciem lasera i prądu – każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni sposób.
Reasumując, podstawowym celem pielęgnacji kończyn dolnych jest ZAPOBIEGANIE powstawaniu zmian na nogach i stopach, a także ich usuwanie i leczenie. Natomiast uzupełnienie profilaktyki stanowią wszelkie zabiegi higieniczne i kosmetyczne.