Go to content

Pielęgnacja okolic oczu – w domu i w gabinecie kosmetycznym

Pielęgnacja okolic oczu
Fot. iStock / fotostorm

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa. Jest również bardzo cienka i pozbawiona tkanki tłuszczowej, która w innych partiach twarzy stanowi „rusztowanie”, zabezpieczające w pewnym stopniu przed powstawaniem zmarszczek. Ponadto skóra ta każdego dnia „ciężko pracuje” za sprawą mięśni mimicznych, a do tego ciągle narażona jest na działanie szkodliwych czynników, takich jak słońce czy makijaż.

Wszystko to niekorzystnie wpływa na kondycję oczu i ich okolic, przyczyniając się do przyspieszenia procesów starzenia, a także do powstawania różnych dolegliwości. Dlatego pielęgnacja tej części twarzy jest wyjątkowo ważna, o ile chcemy długo cieszyć się pięknym spojrzeniem.

Najczęściej spotykane dolegliwości oczu

Zaczerwienienie

Przyczyn może być wiele – długotrwałe oglądanie telewizji, praca przy komputerze, alergie, noszenie soczewek kontaktowych, brak snu, wiatr, działanie promieni UV, czy przebywanie w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach.
Aby zlikwidować zaczerwienienie i towarzyszące mu pieczenie lub swędzenie, należy w pierwszej kolejności wyeliminować czynniki podrażniające. Następnie zaleca się stosowanie kompresów. Najprostsze w użyciu są gotowe ziołowe herbaty, m. in. z rumianku, kopru włoskiego, szałwii czy świetlika lekarskiego.

Opuchlizna powiek

Jej przyczyną jest gromadzenie się wody w tkankach, spowodowane przemęczeniem lub nadmiarem spożywanej soli. Stale opuchnięte powieki mogą jednak być oznaką zaburzeń krążenia lub schorzeń nerek. Nie warto więc bagatelizować sprawy i w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

Doraźnie można pomagać sobie stosowaniem zimnych okładów z kostki lodu lub z plasterka ogórka zielonego czy awokado. Można również stosować preparaty zawierające wyciągi z przywrotnika, bluszczu i skrzypu. Do stosowania zewnętrznego zaś, zaleca się kompresy z kwiatów lipy i świetlika lekarskiego.

Z kolei w  gabinecie kosmetycznym zaleca się wykonanie drenażu limfatycznego lub serię zabiegów mezoterapii igłowej.

Sińce pod oczami

Mogą one wynikać z braku snu, przemęczenia, niewłaściwej diety, braku witamin i żelaza, zakłóceń procesu usuwania zanieczyszczeń z organizmu lub mogą być też dziedziczne. Ciemne obwódki mogą również towarzyszyć bardzo cienkiej skórze, przez którą prześwituje sieć naczyń krwionośnych.

W celu likwidacji sińców pod oczami, zaleca się większą ilość snu i wypoczynku, spacery na świeżym powietrzu, zmianę diety, codzienne picie soku z cytryny z miodem, a także stosowanie kompresów z czarnej herbaty oraz kremów zawierających arnikę, nagietek, bluszcz zwyczajny, wyciągi z kasztanowca zwyczajnego lub miłorzębu japońskiego.

Opadające górne powieki

Główną przyczyną opadania powiek jest starzenie się organizmu, które powoduje zanikanie włókien kolagenowych oraz wiotczenie skóry i mięśni. By odpowiednio wcześnie zapobiec utracie kolagenu warto zdecydować się na zabieg liftingujący, np. metodą radiofrekwencji mikroigłowej. Opadające powieki można również delikatnie podnieść za pomocą toksyny botulinowej – jest to niewielki i bezbolesny zabieg.

Kurze łapki

Tak określa się zmarszczki wokół oczu, których powstawanie jest niestety nieuniknione gdyż wynika z codziennego działania mięśni mimicznych.  Kurze łapki uwidaczniają się u każdego, lecz w różnym tempie, na co wpływ ma wiele czynników – ekspresja twarzy, tryb życia, sposób pielęgnacji okolic oczu, promieniowanie UV czy palenie papierosów.

Na pierwsze zmarszczki wystarczy toksyna botulinowa, natomiast na głębsze konieczne są zabiegi z użyciem m. in. lasera frakcyjnego.

Fot. iStock / IS_ImageSource

Fot. iStock / IS_ImageSource

Pielęgnacja oczu w domowym zaciszu

Jak już wspomniałam na początku, skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wrażliwa, dlatego wszelkie czynności należy wykonywać delikatnie, tak aby nie rozciągać skóry.

W codziennej pielęgnacji warto pamiętać o trzech ważnych rzeczach:

Demakijaż to absolutna podstawa! Przed pójściem spać należy koniecznie zmyć z oczu tusz do rzęs, cienie i wszelkie inne kosmetyki, które nie pozostają obojętne dla wrażliwej skóry wokół oczu.
Podczas usuwania makijażu należy unikać pocierania. Najlepiej wacik nasączony preparatem do demakijażu, przyłożyć do zamkniętych powiek i delikatnie przesunąć od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Czynność tę powtarza się tak długo, aż płatek kosmetyczny będzie czysty. Z kolei tusz do rzęs powinno zmywać się ruchami pionowymi, od góry do dołu. 

Kompres po demakijażu warto nałożyć na oczy kompres z naparu herbaty, rumianku, świetlika lekarskiego lub bławatka. Dzięki temu oczy odpoczną i zniknie opuchlizna.

Krem pod oczy lub serum na zakończenie każdej, codziennej pielęgnacji. Kosmetyki te powinny zawierać witaminy, wyciągi roślinne, biologicznie czynne proteiny, fitosterole, ceramidy, lipidy, liposomy oraz wyciągi ziołowe.

Pielęgnacja okolic oczu w gabinecie kosmetycznym

Zabiegi na powieki i pod oczy można łączyć z zabiegami na całą twarz i szyję lub wykonywać je osobno. Ich celem jest: opóźnianie procesów starzenia, zmniejszanie obrzęków, obkurczanie naczyń limfatycznych, odżywianie i nawilżanie naskórka, a także zmniejszenie cieni pod oczami. Aby osiągnąć takie efekty stosuje się:

Kwas hialurownowystanowi naturalny składnik naszej skóry.  Podawany w iniekcji pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu wypełnienia zmarszczek, który utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. 

Toksyna botulinowadziałanie polega na zahamowaniu przewodzenia impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, przez co następuje rozluźnienie mięśni i znajdującej się nad nimi skóry.

Toksynę botulinową wstrzykuje się w celu usunięcia kurzych łapek oraz zmarszczek na czole i między brwiami. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. 

Pielęgnacja okolic oczu - w gabinecie, botoks

Fot. iStock / coloroftime

Mezoterapia igłowa – polega na podaniu za pomocą zastrzyków bardzo małych ilości substancji nawilżających, odżywczych i rewitalizujących. Najczęściej są to kompozycje kwasu hialuronowego, minerałów, enzymy, peptydy, osocze bogato płytkowe i wyciągi roślinne. Zabieg ujędrnia i wygładza skórę, stymuluje komórki do odnowy, likwiduje obrzęki i cienie pod oczami.

Radiofrekwencja mikroigłowazabieg łączący w sobie działanie fal radiowych i mikronakłuwanie. Skuteczność tego zabiegu opiera się na bezpośrednim działaniu na skórę właściwą, bez wywołania długo utrzymującego się podrażnienia. Zabiegi z użyciem frakcyjnych fal radiowych są idealnym rozwiązaniem przy zabiegach: likwidacji zmarszczek, wyrównania powierzchni i kolorytu skóry oraz poprawy jej napięcia. 

Laser frakcyjnymożna używać go już do pierwszych oznak starzenia, jak i u osób starszych, które potrzebują wyraźnego efektu liftingującego. Wyróżnia się laser frakcyjny nieablacyjny, który podgrzewa skórę oraz ablacyjny, który niszczy powierzchnię skóry, dając efekt mocnego peelingu – zdecydowanie bardziej polecany, pomimo dłuższego okresu rekonwalescencji.