Najlepsza przyjaciółka jest dla kobiety niczym terapeutka, dobry doradca, szczery krytyk, pogotowie ratunkowe, telefon zaufania i grupa wsparcia w jednym. Trochę jak siostra, z którą nie trzeba rywalizować o względy rodziców i kłócić się o miejsce w pokoju, trochę jak najbardziej zaufany spowiednik, który nie rozgrzesza, za to wysłucha, pocieszy i otworzy ulubione wino. Czasem zdarza się jednak, że nawet w najlepszą przyjaźń wkrada się zazdrość – po czym rozpoznać to okropne uczucie i czy to na pewno nadal jest przyjaźń?
Przyjaciółka czy rywalka?
Zawsze próbuje z tobą wygrać
Na studiach porównywała wasze oceny i zawsze starała się zdobyć choćby jeden punkt więcej na teście, w pracy niby współpracuje, ale walka o awans i uznanie szefa jest ważniejsza od łączących was więzi. Nawet w byciu żoną i matką stara się pokazać swoją wyższość, a podczas spotkań towarzyskich żartobliwe docinki, ironiczne komentarze i dziwne pytania wprawiają cię w zakłopotanie i mają na celu jedynie pokazanie jej przewagi w różnych dziedzinach życia.
Nasza rada: Nie daj się wciągnąć w jakąś dziwną grę między wami, bo żadna z was nie wyjdzie z niej zwycięsko! Odrobina rywalizacji może być motywująca i nie musi szkodzić, ale udowadnianie sobie za wszelką cenę, że jest się ładniejszą, mądrzejszą i lepszą, to już gruba przesada.
Nie docenia twoich osiągnięć
Chwalisz jej się awansem, a zamiast szczerych gratulacji słyszysz, że to niesprawiedliwe, ona tak ciężko haruje i nawet podwyżki nie dostanie. Cieszysz się, bo udało ci się zaoszczędzić na wymarzone wakacje egzotyczne, lecz zamiast życzeń udanego urlopu dostajesz wykład o chorobach wirusowych, upale piekielnym i braku patriotyzmu. Gdy w końcu udaje ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów i wyglądasz jak milion dolarów, komplementy słyszysz od każdego, z wyjątkiem najlepszej kumpeli – nagle jakby oślepła, ogłuchła i niczego nie zauważała.
Nasza rada: Porozmawiaj szczerze z kumpelą i powiedz otwarcie, że jej słowa (lub ich brak) sprawiają ci przykrość – być może nie jest świadoma swojego zachowania. Nie pozwól też na to, by jej postawa umniejszała twoje osiągnięcia i zasługi – twój sukces jest faktem bez względu na czyjąś aprobatę i pozytywny komentarz, ciesz się nim!
Zawsze wie lepiej, ma więcej, potrafi bardziej
Tygodnie treningów dają pierwsze rezultaty – bez problemu przebiegłaś pięć kilometrów i czujesz, że dopiero teraz się rozkręcasz. Ale co tam taki dystans, twoja przyjaciółka biega codziennie dziesięć, i to tylko na rozgrzewkę! Opowiadasz o swoim znajomym z pracy, który ma niezwykłą pasję, a twoja przyjaciółka przerywa ci w pół słowa, bo ona to dopiero ma zwariowanego kolegę, musisz poznać jego historię! Nawet, gdy narzekasz i żalisz się na coś, ona jest w znacznie gorszej sytuacji i ma prawdziwe powody do zmartwień.
Nasz rada: Nie daj sobie wmówić, że jesteś gorsza! Opowieści niektórych należy dzielić przez trzy i przesiewać przez bardzo gęste sito. Prawdy w nich zazwyczaj niewiele, więc po co w ogóle się przejmować?
Zachowuje się fałszywie
Od zawsze dzieliłyście się swoimi tajemnicami i ploteczkami, ale od pewnego czasu zauważasz, że gdy mówisz jej jakąś super wiadomość lub dzielisz się swoimi planami, na jej twarzy ukazuje się sztuczny uśmiech, a komentarze są zdawkowe i banalne. Gdy czegoś potrzebuje dzwoni, umawia się, jest słodka i miła, ale na co dzień czujesz dystans i brak zainteresowania z jej strony. Na dodatek inni mówią ci, że przyjaciółka nie jest do końca lojalna i zdarza jej się plotkować za twoimi plecami.
Nasza rada: Dobrze zastanów się, czy to jeszcze przyjaźń i czy czujesz się w tej relacji dobrze i bezpiecznie. Jeśli nie możesz zaufać najlepszej przyjaciółce, to komu możesz?
Nieustannie krytykuje cię i ocenia
Twoja praca jest beznadziejna, ubrania niemodne, dzieciaki rozpieszczone, a partner jakiś taki dziwny i mało sympatyczny. Nie udało ci się, bo za mało się starałaś, coś sprawia ci trudność, bo zabierasz się za to w niewłaściwy sposób. Przyjaciele powinni mówić wprost i bez owijania w bawełnę, ale konstruktywna krytyka to zupełnie coś innego niż nieustanny krytycyzm.
Nasza rada: Powiedz swojej przyjaciółce wprost, że nie życzysz sobie takich komentarzy na temat twoich działań, twojego partnera i rodziny. Nawet ktoś, kogo nazywasz przyjacielem, nie ma prawa do obrażania i krytykowania cię. Jeśli wasza relacja przynosi ci tylko smutek i przygnębienie, zastanów się, czy dla własnego dobra nie lepiej nieco rozluźnić stosunki.
Nie wspiera, demotywuje zamiast zachęcać
Zamiast mówić, że możesz i potrafisz coś zrobić, twoja kumpela znajduje setki powodów, dla których powinnaś dać sobie spokój i odpuścić. Szuka dziury w całym, zniechęca cię do próbowania i podejmowania nowych działań, podkreśla wady i negatywne strony twoich pomysłów. Nie ma nic gorszego, niż przyjaciel, który zamiast motywować i trzymać kciuki, próbuje sprowadzić cię do parteru i pogrzebać twoją wiarę we własne możliwości!
Nasza rada: Prawdziwa przyjaciółka powinna być katalizatorem dla twoich działań i wielkim wsparciem. Być może jej brak wiary wynika z niskiej samooceny i wrodzonego pesymizmu – pomóż swojej przyjaciółce znaleźć powody do szczęścia i uwierzyć w samą siebie, by mogła to samo zrobić dla innych!