Listy „to do”, czyli rzeczy do zrobienia, robimy od dawna. Bywają pomocne – nie tylko w zapamiętaniu wszystkiego, ale też w budowaniu poczucia sprawczości i sensu pracy. Pomyślmy, skoro „to do” działa… to może zadziała też jej odwrotność? Na pierwszy rzut oka zabawne, może stać się świetnym narzędziem do śledzenia niepotrzebnych nawyków. Spróbujemy?
Mówienie „tak”, gdy tak naprawdę masz na myśli „nie”
Przestań się nadmiernie angażować. Mówienie „tak” może zaprowadzić cię we wspaniałe miejsca, ale całą masę plusów ma też mówienie „nie”. Twój czas w życiu jest niezwykle ograniczony – czy naprawdę chcesz go tak łatwo oddać ludziom i sprawom, na których ci nie zależy?
Jeśli nie masz czasu, aby zaangażować się w nowy projekt, spełnić przysługę itp., dobrym pomysłem jest po prostu powiedzieć „nie”. Odrzucenie nowej prośby od przyjaciół, rodziny, klientów itp. może być trudne, ale rzadko jest tak stresujące, jak nadmierne zaangażowanie i brak czasu dla siebie. Ambicja, by odnieść sukces w życiu, nie zawsze jest największym wyzwaniem, zawężenie liczby zobowiązań, by odnieść sukces, jest. Nawet jeśli masz wiedzę i umiejętności, by uzyskać dostęp do wysoce produktywnych stanów, dochodzisz do punktu, w którym bycie produktywnym na zbyt wielu frontach jednocześnie powoduje, że wszystkie działania zwalniają, zatrzymują się, a czasem nawet się cofają.
Przejmowanie się niewłaściwymi osobami
Panie z komitetu rodzicielskiego przetrwają bez ciebie. Aktorzy z „M jak miłość” nie zauważą twojej nieobecności, jeśli przestaniesz oglądać ich serial. Nawet prywatne życie twoich wybranych celebrytów czy lokalnych osobistości publicznych nie ma znaczenia w wielkim schemacie twojego własnego życia. Ale twoja druga połówka, twoi przyjaciele, twoje dzieci, twoje rodzeństwo, dalsza rodzina, partnerzy biznesowi, pracownicy i klienci – to są ludzie, którzy naprawdę się dla ciebie liczą. Poświęć im swój czas i uwagę. To oni na to zasługują.
A gdy poznajesz nowe osoby, bądź uprzejma, ale nie próbuj zaprzyjaźniać się ze wszystkimi. Nie spiesz się i skup się na swoich podstawowych osobach – osobach, których nieobecność natychmiast sprawiłaby, że twoje życie stałoby się mniej satysfakcjonujące.
Skupienie całej uwagi na tym, co było i co będzie zamiast na chwili obecnej
Ta chwila nigdy się nie powtórzy. Rozejrzyj się. Doceniaj swój czas, kiedy go przeżywasz. Pracuj nad czymś, ale ciesz się podróżą z miejsca na miejsce. Doświadczaj każdego kroku. Nie poddawaj się błędnemu kołu przytłaczającej produktywności, która zmusza cię do ciągłego myślenia o każdym możliwym czasie i miejscu, z wyjątkiem tego, co jest tu i teraz.
Często trudno jest ocenić prawdziwą wartość chwili, dopóki nie stanie się wspomnieniem. A pewnego dnia prawdopodobnie odkryjesz, że małe chwile, które przeżywasz teraz, są naprawdę tymi wielkimi, o których warto marzyć. Więc naucz się doceniać to, co MASZ TERAZ, zanim czas zmusi cię do docenienia tego, co MIAŁAŚ KIEDYŚ.
Zwlekanie z podjęciem decyzji
Czasami potrzeba mniej siły, żeby coś zrobić, niż żeby zdecydować, co zrobić. Życie jest pełne trudnych decyzji. W miarę jak będziesz szła przez życie, natrafisz na wiele rozwidleń dróg, z których obie wydają się równie obiecujące. Ważne jest nie to, którą ścieżkę wybierzesz, ale sama decyzja o wyborze.
Podejmowanie decyzji czasami boli. Niewiedza, którą drogą podążać, może być bolesna. Ale nic nie jest bardziej zniechęcające niż niepodejmowanie decyzji. Jeśli nigdy nie wybierzesz drogi, nigdy nie dowiesz się, dokąd prowadzi. Więc kiedy stajesz przed dwoma równie dobrymi opcjami, nie bądź jedną z osób, które wybierają trzecią opcję: nie wybierać.
Kupowanie rzeczy, których nie potrzebujesz
Właściwe zarządzanie pieniędzmi jest jedną z najbardziej korzystnych umiejętności, jakie możemy opanować, aby stworzyć sobie wygodną, szczęśliwą przyszłość. Społeczeństwo konsumpcyjne, w którym żyjemy, próbuje wmówić nam, że szczęście leży w posiadaniu rzeczy i ciągłym kupowaniu nowych rzeczy, i nie uczy nas o szczęściu, którego nie można znaleźć w rzeczach.
Gdy coś nagle motywuje cię do rozważenia nowego zakupu, zadaj sobie pytanie: „Czy ta rzecz, którą zamierzam kupić, jest naprawdę lepsza od rzeczy, które już mam? Czy naprawdę jej potrzebuję? Czy może jestem po prostu namawiana, abym była niezadowolona z tego, co mam teraz?”
Słyszałaś powiedzenie: Najlepsze rzeczy w życiu są za darmo. Uwierz w to. Spędzanie czasu z przyjaciółmi, śmiech, cieszenie się wybrykami zwierzaka, patrzenie na uśmiechnięte dziecko, doświadczanie intymnych i szczerych chwil z drugą połówką – to jest cenne i darmowe. Pieniądze dają komfort i nie ma nic złego w cieszeniu się tym komfortem. Ale ważne jest, aby wydawać pieniądze na rzeczy, które mają dla ciebie znaczenie i zrezygnować z wydawania pieniędzy, które nie dodają wartości twojemu życiu. Wydawaj na to, czego potrzebujesz, ale nie zapominaj, dlaczego kupujesz to, co kupujesz, inaczej wydawanie pieniędzy stanie się destrukcyjnym nawykiem.