Go to content

Miś Uszatek kończy 50 lat. 10 faktów, których o nim nie wiecie

fot. Przemysław Woźnica, Muzeum dobranocek w Rzeszowie, domena publiczna

Pamiętacie Misia Uszatka? To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej animacji i literatury dziecięcej. Przygody Misia bawiły i uczyły kolejne pokolenia, a charakterystycznie oklapnięte uszko sprawiło, że wydawał się on jeszcze bardziej przyjazny i bliski dzieciom. W tym roku Miś ma swoje święto, obchodzi 50 urodziny. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

Krótka historia Misia Uszatka

Miś Uszatek narodził się zimą w 1957 roku. Stworzony przez Czesława Janczarskiego i zilustrowany przez Zbigniewa Rychlickiego, podbił serca nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Był patronem pisemka dla dzieci „Miś”, a później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych także na obce języki.

Miś Uszatek – 10 ciekawostek

Dlaczego „Uszatek”?

Charakterystyczne imię nawiązuje do oklapniętego uszka Misia. A wiecie, dlaczego to oklapło? Miś bardzo długo siedział na półce w sklepie z zabawkami, bo nikt go nie chciał kupić.

Bohater wieczorynki

Miś Uszatek był głównym bohaterem serialu animowanego dla dzieci, który był emitowany nieprzerwanie od 1957 do 1987 roku. Wieczorynka składała się ze 104 odcinków, które trwały 10 minut. Serial powstał na zlecenie Telewizji Polskiej.

Głos Uszatka

W serialu głosu Misiowi Uszatkowi użyczył Mieczysław Czechowicz, znany aktor dubbingowy i teatralny.

Mnóstwo lalek

Do stworzenia 104 odcinków o Misiu Uszatku wykorzystano ponad 500 lalek misia.

Przygody książkowe

Pierwsza książka o przygodach Misia Uszatka  została wydana w 1960 pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W kolejnych latach powstały jeszcze cztery tomy.

Prawdziwy przyjaciel

Największym przyjacielem Misia Uszatka był zajączek, który wystąpił z nim aż w 97 odcinkach.

Sławny na całym świecie

Miś Uszatek zdobył popularność nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na świecie m.in. w Finlandii, Japonii i na Węgrzech.

Maskotka Łodzi

W Łodzi, mieście, w którym powstawał serial o Misiu Uszatku, stoi jego pomnik – możecie go spotkać na ul. Piotrkowskiej!

Pożegnanie przed snem

Każdy odcinek wieczorynki o Misiu Uszatku kończył się słynnym: „Dobranoc, dzieci!” – Uszatek stał się symbolem dobranocek PRL-u.

Miś w Mennicy

Mennica Polska na zlecenie Wyspy Niue w Nowej Zelandii wybiła aż 8 tys. jednodolarowych monet z podobizną Misia Uszatka i jego kolegów dla upamiętnienia bohaterów kreskówek emitowanych w kraju.

Zobacz także: Dzieci napisały książkę dla dzieci. O pożyczaniu i oddawaniu