Wizyty u ginekologa powinny stanowi stały element w życiu każdej kobiety. Kontrole u tego specjalisty powinny się odbywać średnio raz na pół roku, chyba że kobieta zaobserwuje u siebie niepokojące dolegliwości, które stanowią wskazanie do pilniejszej konsultacji. Sprawdź, jakie są najczęstsze powody wizyt u ginekologa.
Zaburzenia miesiączkowania wskazaniem do wizyty
Lista objawów, które skłaniają do konsultacji ginekologicznej, jest długa. Jednym z częstszych są zaburzenia miesiączkowania. Kobietę zaniepokoić powinny zaburzenia dotyczące zarówno objętość, jak i częstotliwości miesiączki. Wskazaniem do wizyty są:
- skąpe i obfite krwawienia;
- miesiączka trwająca krócej niż 2 dni lub dłużej niż 7 dni;
- miesiączka pojawiająca się nieregularnie – cykl miesiączkowy krótszy niż 21 dni lub dłuższy niż 35 dni;
- krwawienia menstruacyjne, którym towarzyszy silny ból.
W przypadku pilnej wizyty u ginekologa skorzystać można z konsultacji online. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.welbi.pl/ginekolog-online-konsultacja-ginekologiczna/.
Kiedy jeszcze pójść na wizytę do ginekologa?
Wskazaniem do konsultacji u ginekologa są tzw. krwawienia acykliczne. To krwawienia z dróg rodnych pojawiające się pomiędzy miesiączką. Nietrzymanie moczu i inne objawy dyzuryczne, takie jak ból w okolicy podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie kłucia w cewce moczowej, częste oddawanie moczu w małych ilościach czy parcie na mocz, również powinno się omówić z ginekologiem. Wizyta u tego specjalisty wskazana jest w przypadku doświadczania bólu podczas i po współżyciu. Należy zgłosić się na nią przy podejrzeniu infekcji intymnych. Zakażenia dróg rodnych mogą być wynikiem ryzykownych zachowań seksualnych, ale i niekiedy nieprzestrzegania zasad higieny. Świadczą o nich takie objawy jak m.in. pieczenie, świąd warg sromowych, upławy, nieprzyjemny zapach z pochwy. Do najczęstszych należą infekcje grzybicze, dla których charakterystyczne jest występowanie tzw. serowatych upławów – wydzielina z pochwy jest biała, gęsta, grudkowa.
Konsultacja u ginekologa z powodu źle dobranej antykoncepcji
Wskazaniem do wizyty u ginekologa jest źle dobrana antykoncepcja. Zmiany hormonalne zachodzące w związku ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej mogą niekiedy wpływać negatywnie na organizm, powodując szereg powikłań. Wymienić można wśród nich m.in.: zaburzenia libido, problemy z cerą, wahania nastroju, drażliwość, wzrost masy ciała, złe samopoczucie, stany depresyjne, bolesność piersi, wzrost ciśnienia tętniczego czy problemy z oddychaniem.
Zmiany skórne wskazaniem do wizyty u ginekologa
Do ginekologa należy się zgłosić, gdy w okolicy narządów płciowych pojawią się zmiany skórne – brodawki, ranki, krosty. Może to być zatkany mieszek włosowy po depilacji, ale i uciążliwe schorzenia, takie jak ropień lub torbiel. Pierwsze z nich jest wynikiem nadkażenia bakteryjnego, a drugie zatkania przewodu gruczołu odpowiedzialnego za produkcję wydzieliny nawilżającej okolice ujścia pochwy. Towarzyszą im takie objawy jak opuchnięcie, zaczerwienienie i silny ból wargi sromowej.