Lifestyle Zdrowie

Zaburzenia nastroju – 9 składników odżywczych, które mogą go powodować

Redakcja
Redakcja
30 marca 2018
Fot. iStock/Martin-dm
Następny

Zaburzenia nastroju nie są niczym szczególnym. Na co dzień radość miesza się z nostalgią lub smutkiem, bo przecież życie obfituje w różne sytuacje. Nastrój może się pogarszać także ze względu na pogodę, brak słońca, stan zdrowia. Wpływ na jego zaburzenia mogą mieć również niedobory pewnych składników odżywczych.

To, co zjadamy, wpływa na kondycję fizyczną organizmu oraz odczuwanie szczęścia i stany depresyjne. Odpowiadają za to jelita, zwane drugim mózgiem. Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że w zależności od składu ekosystemu jelitowego reagują one odmiennie na sytuacje stresowe. Ta zależność dotyczy również ludzi. U różnych osób organizm może zareagować na pewne braki inaczej — jedna osoba będzie po prostu smutna kilka dni, a inna może otrzeć się o poważną depresję.

9 składników odżywczych, których niedobory mogą powodować zaburzenia nastroju

źródło:  www.powerofpositivity.com
Lifestyle Zdrowie

Klucze, piloty, zasłony prysznicowe… 16 rzeczy, których nie czyścimy regularnie, a powinniśmy

Redakcja
Redakcja
30 marca 2018
Fot. iStock/vadimguzhva
Następny

Każda z nas ma jakiś swój, wypracowany przez lata system sprzątania. Najczęściej wygląda to tak – każdego dnia zmywamy, przecieramy kuchenne blaty, sprzątamy to, co się rozleje, rozsypie lub zabrudzi. Co kilka dni odkurzamy podłogi, raz na dwa tygodnie wycieramy dokładnie kurze, myjemy podłogi, szorujemy łazienkę. Gdy zbliżają się święta, myjemy też okna, zmieniamy zasłony. A co z resztą? Czy wiesz, w których zakamarkach czają się chorobotwórcze drobnoustroje? Sprawdź, których przedmiotów większość z nas nie czyści regularnie, choć należy to robić. 

Lodówka

Jak często ją czyścisz? Raz w roku? Raz na kilka lat? Być może jesteś teraz zaskoczona, ale niektórzy ludzie naprawdę nie dbają o swoje lodówki, a co za tym idzie – o swoje zdrowie. Wyobraź sobie te wszystkie zarazki i bakterie, które znajdują się w lodówce – przecież te wszystkie produkty spożywcze ktoś wcześniej dotykał, były transportowane i przechowywane w różnych warunkach. Ten kurz i zarazki lądują później w naszych lodówkach, mają styczność z surowym mięsem i warzywami… Brrr!

Poduszki

Pocimy się, ślinimy… Kładziemy na nich głowę, gdy jesteśmy chorzy, kaszlemy, smarczemy i kichamy. Do tego dochodzi martwy naskórek, roztocza. Właśnie dlatego poduszki należy regularnie prać. Można to robić w domowych pralkach. Ważne jednak, żeby dokładnie przeczytać instrukcję na metce.

Parapety i ramy okienne

O ile szyby myjemy co jakiś czas, wygląd framug i parapetów pozostawia wiele do życzenia. I nie mówimy tylko o zewnętrznej stronie, ale także wewnętrznej. Za każdym razem, gdy myjemy okna, powinniśmy mokrą szmatką przetrzeć także wszystko wokół.

Szuflady i szafki kuchenne

Pełno tam brudu, okruchów, resztek różnych, rozsypanych produktów. A wszystko to jest idealną pożywką dla moli spożywczych, a także wszelkiego innego robactwa. Ponadto na szafkach lubi osadzać się tłuszcz i para, występująca podczas gotowania. Nic dziwnego, że kuchenne meble bywają lepkie od brudu.

Meble ogrodowe

Kiedy wyciągamy je na wiosnę z piwnicy, warto dokładnie je wyczyścić. Dzięki temu będą wyglądały jak nowe. Warto zrobić to także po zakończeniu sezonu, by dłużej nam służyły. Niektórzy jednak wolą, by to deszcz mył meble ogrodowe. Niestety nie zastąpi on detergentów.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

Co piąta kobieta może cierpieć na endometriozę. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Redakcja
Redakcja
30 marca 2018
Fot. iStock/Carlo107

Endometrioza — to tajemniczo brzmiące schorzenie dotyka na świecie blisko 180 milionów kobiet. U wielu z nich staje się przyczyną niepłodności, częstych dolegliwości bólowych i pogorszenia jakości życia. Mimo tego, wiedza na temat endometriozy nadal nie jest rozpowszechniona. 

„Wędrujące” komórki 

Endometrioza jest chorobą charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Komórki te wykazują aktywność wydzielniczą, reagują na zmiany hormonalne wynikające z cyklu miesiączkowego, co powoduje reakcję zapalną. Ten przewlekły proces skutkuje wewnętrznymi krwawieniami, tworzeniem się bolesnych guzków, stanu zapalnego, powstawania blizn oraz zrostów. Zaawansowanie endometriozy rozróżniono wg czterech stopni:

 • I stopień: niewielkie ogniska endometriozy, zrosty zlokalizowane w jajnikach i jajowodach.
 • II stopień: duża liczba ognisk endometriozy, na jajnikach mogą powstawać tzw. torbiele endometrialne.
 • III stopień: duża liczba ognisk endometriozy, powyżej 5 mm. Na więzadłach krzyżowo-macicznych tworzą się zrosty.
 • IV stopień: najcięższe stadium rozwoju choroby. Występują kilkucentymetrowe torbiele endometrialne, nieruchoma macica, ogniska endometriozy występują m.in. na wyrostku robaczkowym, w pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym, płucach.

Nie ustalono konkretnych przyczyn rozwoju endometriozy. Pojawia się ona zarówno w przypadku przedostawania się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej i wszczepiania się złuszczonych komórek endometrium, jak i u kobiet bez zaburzeń na tym tle.

Objawy endometriozy

Objawy tej choroby mogą być uzależnione od tego, gdzie występują ogniska zapalne:

 • ból w miednicy małej,
 • bolesne miesiączkowanie,
 • bolesne stosunki płciowe,
 • niepłodność,
 • ból w czasie oddawania moczu i stolca,
 • bóle brzucha i w krzyżu,
 • cykliczny ból kończyny dolnej o charakterze rwy kulszowej,
 • cykliczne krwawienia z odbytnicy lub dróg rodnych,
 • objawy z dolnego odcinka przewodu pokarmowego: wzdęcia, biegunka, biegunka na przemian z zaparciami,
 • objawy ze strony układu moczowego, np. parcia naglące lub częstomocz.

W wielu przypadkach endometrioza nie daje jasnych sygnałów i diagnozowana jest przypadkiem, podczas badania ginekologicznego lub niezwiązanej z nią operacji.

Leczenie endometriozy

Po rozpoznaniu, które możliwe jest m.in. podczas badania ginekologicznego, badania USG, tomografii rezonansu magnetycznego oraz podczas laparoskopii, lekarz może zaproponować leczenie dobrane pod indywidualny stan pacjentki. Stosuje się metody farmakologiczne lub (oraz) chirurgiczne, jednak ich zasadność jest kwestionowana ze względu na to, że problem najczęściej powraca.

źródło:  www.mp.plzdrowie.tvn.pl


Zobacz także

Najsmutniejsza prawda o związkach to ta, że miłość jest działaniem, a nie pustymi słowami

Co zrobić, żeby tego nie zepsuć. Prawdziwa miłość potrzebuje tych kilku rzeczy

13 szczegółów, które zdradzają twoją osobowość