Pokój nastolatka to miejsce, w którym ważna jest swoboda kreowania własnego świata, funkcjonalność, możliwość wydzielenia poszczególnych stref do nauki, rozrywki i odpoczynku. Nie można też zapomnieć o tym, że jest to pewnego rodzaju skrytka, w której dziecko pacyfikuje swoje obawy, nerwy, lęki, ale też przeżywa sukcesy i radości. Dlatego wybór poszczególnych mebli wpływa na atrakcyjność wizualną i przytulność pomieszczenia, ale i samopoczucie lokatora.
Wielu rodziców organizując przestrzeń swojej pociechy kieruje się swoim gustem, przemyśleniami na podstawie poradników wnętrzarskich i swoim doświadczeniem. My jednak zawsze nakłaniamy ich do podjęcia dialogu z dziećmi, wypytania o marzenia i oczekiwania dotyczące wystroju wnętrza ich prywatnej strefy. Może się okazać, że będzie to nie tylko wymianą ciekawych spostrzeżeń, ale też świetną zabawą i sposobem na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Chociaż marzenia najmłodszych często oscylują wokół ulubionych postaci z bajek, może uda Wam się pogodzić wyobrażenia z funkcjonalnością?
Wybierając meble postaw na ponadczasowe, proste wzornictwo, które przetrwa zmieniające się mody i upodobania dziecka. To też sprawdzone rozwiązanie na to, by bez konieczności wymiany mebli dziecko dorastało w przytulnej przestrzeni od wczesnych lat szkolnych nawet do dorosłości. Co z Kubusiem Puchatkiem, Anną i Elsą z Frozen oraz Buzz Astralem? Możesz wykorzystać dziecięcych bohaterów na tekstyliach i dekoracjach lub jeżeli masz talent plastyczny, narysować je na ścianie.
Funkcjonalny pokój dziecięcy – jakie elementy wybrać?
Aranżując pokój dziecka i nastolatka, ten musi spełniać szereg przydatnych funkcji. Dlatego zanim przystąpisz do urządzania, rozplanuj podział wnętrza, wydzielając strefę odpoczynku z łóżkiem w roli głównej, miejsce do nauki z biurkiem i regałem na podręczniki oraz kącik rozrywki. Wybierz meble do pokoju dziecięcego, które spełniają oczekiwania ucznia i studenta, sprzyjają nauce i rozwijaniu pasji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli?
- grubość płyty meblowej, która wytrzyma codzienne użytkowanie,
- wykończenie mebli – pokrycie blatu biurka dodatkową folią ochronną może zapobiec przykrym odpryskom, zadrapaniom i tworzącym się od cyrkla dziurom,
- akcesoria premium – oświetlenie szafy lub komód, prowadnice oraz zawiasy z cichym domykiem.
Miejsce nauki, pracy, rozrywki i hobby
Do nich należy przede wszystkim biurko, czyli obowiązkowy element pokoju ucznia i studenta. Jakie elementy powinno mieć praktyczne biurko do pokoju młodzieżowego? Duży, przestronny blat o szerokości co najmniej 120 cm – pozwoli ustawić nie tylko lampkę, organizer na długopisy, ale też laptopa. Przy tym wszystkim powinno zostać miejsce na notatki. Co najmniej jedna szuflada sprawi, że zapas długopisów, spinacze i zszywacz znajdą swoje miejsce. Jeżeli Twoje dziecko jest miłośnikiem gier komputerowych, zamiast laptopa, może przydać się biurko z miejscem na komputer stacjonarny.
Przechowywanie w pokoju młodzieżowym – jakie meble kupić?
Wybierając szafę do pokoju młodzieżowego postaw na model dwudrzwiowy z górną półką i dużą przestrzenią pod drążkiem. Dlaczego? To doskonałe miejsce do przechowywania plecaka szkolnego, torby treningowej i walizki. Praktyczne półki to idealne miejsce na jeansy, t-shirty i swetry, a wbudowane szuflady to miejsce na dodatki (krawaty, bieliznę, biżuterię). Chcesz ułatwić dziecku organizację ubrań? Warto dopełnić wystrój komodą. Pojemne szuflady pomogą w przechowywaniu bielizny, w której często panuje chaos.
Strefa wypoczynku – czego nie może w niej zabraknąć?
W strefie relaksu powinno stanąć łóżko dla dziecka, które umożliwi regenerację, spokojny sen i relaks. W niewielkim metrażu łóżko staje się też meblem wypoczynkowym, na którym siadają lokatorzy i ich goście. Jak zwiększyć funkcjonalność pokoju dziecięcego? Wybierz łóżko z wysokim zagłówkiem, o który można się oprzeć podczas nauki do egzaminu, ale też rozmowy przez telefon i czytania książki. Dobrym rozwiązaniem jest wbudowana szuflada pod łóżkiem lub możliwość jej dokupienia. Ten niepozorny dodatek zwiększy możliwości przechowywania pościeli, zabawek lub ubrań bez konieczności przeznaczania na nie miejsca w szafie.
Informacje zawarte w artykule nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i są publikowane wyłącznie w celach informacyjnych. Ze względów technologicznych, widoczne na wyświetlaczach urządzeń i na wydrukach kolory mebli oraz artykułów dekoracyjnych mogą różnić się od rzeczywistych.