Dostęp do komputera i internetu niekiedy jest wręcz niezbędny podczas nauki, przy odrabianiu zadań domowych czy przygotowywaniu różnego rodzaju projektów. Jest to podstawa podczas nauki zdalnej.
Planujesz kupić laptopa swojemu dziecku i chcesz dowiedzieć się, jaki model dla ucznia najlepiej się sprawdzi? Poznaj najważniejsze cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając laptopa do nauki. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.
Jak wybrać dobry laptop dla ucznia do nauki? Najważniejsze parametry
Wybierając dobry laptop dla dziecka do nauki, trzeba kierować się nieco innymi kryteriami niż podczas zakupu sprzętu dla siebie do pracy. W przypadku najmłodszych użytkowników laptop nie musi być aż tak wydajny, ponadto ważne są aspekty, które nie mają aż tak dużego znaczenia dla osób dorosłych, a wpływają na funkcjonalność i wygodę użytkowania u dzieci.
Poniżej omówione zostały najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki dla dziecka w wieku szkolnym.
Podobne aspekty należy wziąć pod uwagę, jeśli zamiast laptopa zdecydujemy się kupić dobry komputer stacjonarny do domu. Komputer może okazać się lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na lepszych parametrach i wydajności przy tej samej cenie. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużo miejsca w domu, laptop będzie dobrym wyborem.
Rozmiar ekranu
Dla dziecka w zupełności wystarczający będzie ekran o przekątnej 15,6 cala. Nie ma potrzeby kupowania większego, można za to postawić na nieco mniejszy, np. 14-calowy. Wtedy laptop będzie lżejszy i bardziej poręczny. Ekran powinien mieć rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli) w wariancie minimalnym, chociaż coraz popularniejsze stają się wyższe rozdzielczości nawet w budżetowych modelach laptopów.
Rodzaj matrycy
Matryce dostępne są w dwóch wersjach: błyszczącej i matowej. Matryca błyszcząca zapewnia wyższą jakość kolorów, ale obraz jest gorzej widoczny w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu, natomiast matryca matowa oferuje nieco niższą jakość obrazu, ale i mniejsze obciążenie dla oczu, w dodatku dobrze na niej wszystko widać przy dużym nasłonecznieniu. Dla ochrony wzroku dziecka najlepiej więc postawić na matrycę z powłoką matową lub antyodblaskową.
Procesor
Im starsze dziecko, tym większe oczekiwania i wymagania względem laptopa. Dla dzieci uczęszczających do początkowych klas w zupełności wystarczyć powinien procesor Intel Core i3 lub Core i5, który umożliwi obsługę prostych programów i gier. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także laptop z AMD Ryzen 3 lub Ryzen 5. W późniejszych latach potrzebny może okazać się jednak bardziej wymagający sprzęt, szczególnie gdy nasze dziecko zainteresuje się np. informatyką.
Karta graficzna
Przy wyborze odpowiedniej karty graficznej także trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka. Dla młodszych uczniów wystarczająca powinna okazać się dobrej klasy zintegrowana karta graficzna. W przypadku starszych dzieci uczęszczających do ostatnich klas podstawówki lub nastolatków chodzących do szkoły średniej lepszym wyborem może okazać się karta dedykowana, np. NVIDIA GeForce MX350 czy GeForce GTX 1650Ti.
Dysk twardy
Najlepiej postawić na laptop z dyskiem SSD, który jest szybki, odporny na uszkodzenia i zapewnia cichą pracę. Pojemność dysku twardego należy dobrać stosownie do potrzeb. Im większa, tym więcej programów i gier będzie można na nim zainstalować oraz zdjęć, filmów i muzyki zapisać.
Obudowa
Biorąc pod uwagę, że z laptopa będzie korzystać dziecko, które nie zawsze zachowuje rozwagę przy korzystaniu ze sprzętów, jego obudowa powinna być solidna. Wysokiej jakości obudowę będzie najzwyczajniej w świecie trudniej zniszczyć.
Przy okazji zakupu laptopa od razu można kupić do domu drukarkę. Pojawia się jednak pytanie, która będzie lepszym wyborem: drukarka laserowa czy atramentowa? Zasada jest taka, że do drukowania głównie dokumentów tekstowych lepiej sprawdza się drukarka laserowa, natomiast drukarka atramentowa znajduje zastosowanie przy drukowaniu grafik i zdjęć.