Gdy większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej i nie jesteś osobą aktywną fizycznie, problemy z kręgosłupem mogą pojawić się nawet tuż po trzydziestym roku życia. Schorzenia związane z kręgami i niewłaściwym trybem życia należą do grupy występujących coraz częściej chorób cywilizacyjnych. Ich efektem jest nawracający ból, który powoduje duży dyskomfort podczas poruszania się, a z czasem także w okresie wypoczynku.
Zwyrodnienia kręgosłupa
Do dokuczliwych schorzeń kręgosłupa zaliczamy zwyrodnienia. Jeśli odczuwasz – zwłaszcza po przebudzeniu – nie tylko ból pleców, ale i drętwienie lub mrowienie kończyn, najprawdopodobniej w Twoim kręgosłupie doszło do poważnych zmian. Chrząstka stawowa ulega bowiem wycieraniu, co prowadzi do zniekształcenia elementów kostnych kręgosłupa i skutkuje stanami zapalnymi. Krążki międzykręgowe narażone są więc na zużycie. Na tempo tego procesu wpływają nasze predyspozycje genetyczne, ale i co najważniejsze – tryb życia. Wyczynowe uprawianie sportu, podobnie jak nadwaga i brak aktywności fizycznej, może skutkować nadmiernymi obciążeniami dla kręgosłupa.
Dyskopatia
Dyskopatia, którą potocznie określa się „wypadnięciem dysku”, jest wyjątkowo bolesnym schorzeniem. Dochodzi do niego, gdy podczas nagłego ruchu z rotacją krążek międzykręgowy przesuwa się i pęka, wywołując nacisk na nerwy. Dyskopatia szyjna poza dolegliwościami ramion, łopatek i samej szyi może spowodować u Ciebie uciążliwe bóle głowy i szumy uszne. Objawy dyskopatii piersiowej możesz z kolei pomylić z atakiem serca. To silny ból w klatce piersiowej, który sprawia, że oddychanie staje się utrudnione. Drętwieją również ręce. Do zupełnego unieruchomienia może prowadzić natomiast dyskopatia lędźwiowa. Wywołuje bardzo uciążliwy ból od pasa w dół, który może sięgać aż do stopy.
Zesztywniające zapalenia stawów
Kolejnym schorzeniem – z kategorii przewlekłych – jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Gdy z czasem zakres Twoich ruchów ogranicza się, może być to właśnie efekt kostnienia elastycznych części kręgosłupa. Zapalenie stawów skutkuje bólami w odcinku piersiowym i lędźwiowo-krzyżowym, które często zakłócają nawet sen.
Boli mnie kręgosłup – co robić?
Przyczyny dolegliwości związanych z kręgosłupem są bardzo różne, dlatego nie możesz zlekceważyć objawów. Konsultacja z lekarzem specjalistą i badania pomogą podjąć niezbędne kroki, by spowolnić proces niekorzystnych zmian, zachodzących w Twoim kręgosłupie. Nie tylko właściwy dobór leków jest istotny. Praca z fizjoterapeutą i domowe ćwiczenia w wielu przypadkach są podstawą powrotu do większej sprawności. Ból możesz skutecznie łagodzić, stosując: ortezy, pasy lędźwiowo-krzyżowe, sznurówki wysokie, kołnierze ortopedyczne.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat możliwych przyczyn bólu kręgosłupa oraz sposobów jego leczenia oraz zapobiegania sprawdź to na naszym blogu: Ból kręgosłupa https://magmarmedyczny.pl