Go to content

Najbardziej toksyczny mechanizm obronny w twoim związku

Najważniejsze w kłótni jest to, by… się pogodzić! Oto kilka sposobów na szybkie osiągnięcie zgody
Fot. iStock/ Izabela Habur

Czy jeśli jesteś zły na najważniejszą osobę w twoim życiu i nie potrafisz się wyciszyć, wychodzisz z domu i kierujesz swoje negatywne emocje na jakiś bezpieczniejszy cel, na przykład mały kamień, który kopniesz w dal?  To znaczy, że stosujesz mechanizm obronny. Ale uważaj, są takie mechanizmy, które mogą obrócić się przeciw tobie.

Szczególnie niebezpieczny mechanizm obronny to projekcje, w których przypisujesz swoje własne lęki i niepokoje innej osobie. Wtedy stajesz się, naturalnie, zirytowany tą osobą za te same emocje i myśli, które odrzucasz w sobie samym. Nowe badania nad społeczną percepcją pokazują, że projekcja może zmienić empatię w nieczuły brak zainteresowania, w momencie, gdy twój partner popada w kłopoty i potrzebuje twojego wsparcia.  Mówią także o tym, co dzieje się, gdy twój własny stosunek do stresu sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo wobec bliskiej osoby, która wyraźnie cierpi z powodu stresu.

Jak to działa? Jeśli wierzysz, że stres jest dobry, uznasz  cierpienie partnera za głupawe narzekanie. Jeśli traktujesz stres jako nieznośny cieżar, poczujesz, że twój przepracowany partner powinien znaleźć inną pracę lub przynajmniej trzymać się z dala od zadań związanych z pracą w godzinach wieczornych i w weekend.

Aby pokonać projekcję, spróbuj przypomnieć sobie, kiedy ostatnio czułeś się tak, jak uważasz, że twój partner czuje się teraz. Być może twój partner wydaje się zbyt wrażliwy na niefortunne sarkastyczne dowcipy waszego wspólnego znajomego. Jeśli masz skłonność do cynicznego podejścia, wrażliwość twojego partnera może wydawać ci się zbyt skrajna. Spróbuj przypomnieć sobie, kiedy byłeś celem podobnych komentarzy . To może pozwolić ci zobaczyć świat oczami partnera. Ćwiczenie to może również pomóc ci zrozumieć, że nie jesteś tak odporny, jak ci się wydawało.


Na podstawie: psychologytoday.com