Go to content

Witamina D3 – co należy o niej wiedzieć?

Zróżnicowana i właściwie zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Powinna zawierać niezbędne minerały oraz witaminy, w tym witaminę D3 nazywaną również witaminą słońca. Czasami jednak zdarza się, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Przy takich niedoborach mogą pojawić się poważne konsekwencje zdrowotne.

Właściwie skomponowana dieta – choć bardzo istotna – w rzeczywistości również może nie pokrywać dobowego zapotrzebowania na witaminę D3. Dzieje się tak, dlatego że w pożywieniu występuje ona w niewielkich ilościach. Skąd zatem powinniśmy ją czerpać?

Jak dostarczyć witaminę D3 do organizmu?

Okazuje się, że najbogatszym źródłem witaminy D3 jest… organizm człowieka. To dlatego, że potrafi on samodzielnie syntetyzować ten związek pod wpływem światła słonecznego. Witamina D3 powstaje w skórze człowieka, skąd transportowana jest krwiobiegiem do innych tkanek i narządów. Co jednak dzieje się wtedy, kiedy dni są pochmurne? Okazuje się, że przy niesprzyjającej pogodzie (dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno – zimowego) zapotrzebowanie organizmu na ten związek może nie zostać zaspokojone. Wtedy
zachodzi konieczność suplementacji, czyli dostarczania witaminy w postaci specjalnie skomponowanych preparatów.

Jak często występują niedobory witaminy D3?

Na niedostatki witaminy słońca narażeni są mieszkańcy obszarów leżących w strefie klimatu umiarkowanego, w tym Polacy. Są to obszary charakteryzujące się stosunkowo niedużą ilością dni słonecznych. O ile bowiem latem nie narzekamy zwykle na brak słońca, o tyle jesienią i zimą (gdy dzień staje się zdecydowanie krótszy, a niebo często zasnute chmurami) już tak. Na niedobory mogą być narażone również osoby starsze, które zdecydowanie mniej przebywają na słońcu, a także osoby otyłe. Witamina D3 należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, a nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że duża jej ilość zostaje w tej tkance zmagazynowana. W konsekwencji stężenie witaminy D3 w krwiobiegu może być zbyt niskie.

Witamina D3 i konsekwencja jej niedoborów

Skutki niedostatków witaminy D3 w organizmie mogą być bardzo poważne. Wymienia się tu między innymi obniżenie nastroju, brak energii, a nawet depresję. Inne poważne objawy to nadciśnienie tętnicze, reumatoidalne zapalenie stawów oraz bóle kości, a u dzieci krzywica. W zapobieganiu niedoborom pomaga przyjmowanie suplementów. Na rynku jest sporo preparatów o różnym stężeniu tej witaminy, dzięki czemu odpowiadają one potrzebom różnych grup pacjentów. Niektóre z tych preparatów są dodatkowo wzbogacane
innymi witaminami.