Podwyższony poziom cholesterolu wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie i może przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń. Okazuje się, że ma wpływ nie tylko na pracę układu krążenia, ale również na koncentrację.
Cholesterol to wskaźnik, który informuje nas o kondycji zdrowotnej. Jeśli jego wartości są w normie, ten związek chemiczny wspiera produkcję hormonów nadnerczy, płciowych oraz syntezę witaminy D wspomagającej naturalną odporność. Jeśli gospodarka lipidowa ulega zachwianiu, a w osoczu krwi znajduje się zbyt dużo „złego” cholesterolu LDL, mogą rozwinąć się różne schorzenia sercowo-naczyniowe.
Czym grozi podwyższony poziom cholesterolu?
Zbyt wysoki poziom cholesterolu może powodować różne schorzenia. Najczęściej są one związane z odkładaniem się złego cholesterolu LDL w ścianach naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do zwężenia ich światła, a także rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. To bardzo poważna sprawa, która grozi trwałym pogorszeniem kondycji zdrowotnej i wymaga leczenia u specjalisty.
Jednak wysoki cholesterol powoduje także szereg innych objawów, do których zaliczają się: przewlekłe zmęczenie, bóle nóg, uczucie ciężkości kończyn, problemy z koncentracją i pamięcią. Są to symptomy ze strony organizmu, które często trudno jest powiązać z zaburzoną gospodarką lipidową. Tymczasem okazuje się, że zbyt duży udział cholesterolu LDL, a także zbyt wysoki cholesterol całkowity w osoczu mogą wpływać także na pracę układu nerwowego.
Cholesterol a koncentracja
Zbyt wysoki cholesterol może negatywnie wpływać na pracę układu nerwowego i powodować różne nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Dotyczy to „złego” cholesterolu LDL, który ma tendencje do odkładania się w organizmie.
Jeśli cholesterolu LDL jest zbyt dużo, przyczynia się to do obniżenia zdolności poznawczych, co powoduje problemy z koncentracją, pamięcią. Wydłuża także czas reakcji na bodźce lub słowa. Mając wysoki cholesterol, możemy mieć wrażenie, że jesteśmy „mniej lotni”. Więcej rzeczy zapominamy, trudniej nam się skupić na czytaniu książki, przyswajaniu informacji. To wpływa na naszą codzienność, utrudniając funkcjonowanie.
Jak sprawdzić poziom cholesterolu?
Gdy zauważamy u siebie takie objawy, najczęściej zrzucamy to na karb przepracowania lub stresu. Rzeczywiście, nadmiar bodźców i zbyt intensywny tryb życia mogą obciążać mózg i układ nerwowy, powodując problemy z koncentracją. Często jednak przyczyny tkwią gdzie indziej. Zalicza się do nich m.in. problemy ze snem, niedobór witamin z grupy B i mikroelementów wspierających pracę mózgu, a także – zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Aby sprawdzić, czy problemy z pamięcią i skupieniem uwagi nie są wywołane nadmiernym cholesterolem, warto wykonać lipidogram. To proste badanie, które pozwala określić poziom cholesterolu całkowitego w organizmie, a także dobrego i złego cholesterolu oraz trójglicerydów.
Lipidogram można wykonać zarówno na NFZ, jak i prywatnie, a samo badanie jest proste i niedrogie. Polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej i oddaniu jej do laboratorium. Wyniki jasno informują, jaki jest poziom cholesterolu w osoczu.
Co zrobić, by wspierać pracę mózgu?
Przy wystąpieniu problemów z koncentracją i pamięcią warto wzbogacić dietę w produkty, które nazywane są paliwem dla mózgu. To przede wszystkim pestki oraz orzechy, bogate w magnez, cynk, witaminy, które wspierają procesy komórkowe. Dobrym wyborem są także produkty z pełnego ziarna, płatki owsiane, otręby, kasze (np. gryczana), a także ryby, które dostarczają kwasów DHA wspierających pracę komórek nerwowych.
Warto także zadbać o regularną aktywność fizyczną. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia mózg i sprawia, że pracuje on lepiej. Aktywność fizyczna pozwala także kontrolować procesy przemiany materii, wspomóc metabolizm i tym samym ułatwić usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii – m.in. złego cholesterolu LDL.