Obecnie coraz częściej borykamy się z trudnościami w nawiązywaniu nowych relacji. Ostatni rok, nie był łatwym okresem dla nikogo. Wiele osób musiało znacząco zmienić swoje życie. Szczególnie widać to w ostatnim czasie, gdy wielu z nas musiało przejść na pracę zdalną. Skończyły się przerwy na kawę i wspólne rozmowy z kolegami. Pozostał jedynie kontakt zdalny, ale to nie to samo. Dzisiejsze technologie pozwalają co prawda na utrzymywanie kontaktu z innymi, ale nawiązanie realnej więzi, to jednak coś więcej, niż tylko kontakt zdalny. To wspólnie spędzony czas i wspólne przeżycia.
Praca zdalna w trakcie pandemii wkroczyła w nasze życie bardziej, niż miało to miejsce wcześniej. Osoby, które do tej pory miały standardowy tryb pracy, musiały znacznie zmienić swój tryb funkcjonowania. Nagle dom stał się pracą, a praca domem. Dla wielu osób zmieniło się również życie rodzinne. Dodajmy do tego pracę zdalną w towarzystwie naszych dzieci, które przecież też potrzebują uwagi. Nie oszukujemy się, w takich warunkach trudno skupić się na pracy. Przecież wokół są inne rzeczy, którymi należy również się zająć. I nagle praca zdalna staje się, tak na prawdę pracą na dwa etaty.
Praca zawodowa zaczęła w domu być obecna, częściej niż zwykle. Pojawił się problem z rozdzieleniem życia zawodowego i prywatnego. W takich warunkach, nie jest trudno o zaburzenie kontaktów społecznych. Nie musimy już przecież, wychodzić z domu do pracy. Wystarczy wstać z łóżka, włączyć laptopa i już jesteśmy w pracy. Pozornie wydaje się to wygodne, ale na dłuższą metę dość niebezpieczne. Podczas pracy zdalnej jest też większa trudność w skupieniu się na pracy. Dzieje się tak, ponieważ często brakuje odpowiednich warunków w domu. Nie jest łatwe przecież, pogodzić pracę z domowymi obowiązkami, gdy jednocześnie i dzieci szczególnie potrzebują naszej uwagi.
Dla pracodawcy, sytuacja ta, również nie jest łatwa. Przed pandemią praca zdalna, była postrzegana przez nich, jako zło konieczne. Była możliwa, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, byle nie za często. Na pewno okres pandemii, zmienił nastawienie pracodawców i spowodował ich bardziej elastyczne podejście. Przykładem trudności, jakie spowodowała praca zdalna, jest szczególnie widoczny u osób, które właśnie w trakcie pandemii rozpoczęły nową pracę. Takie osoby od razu musiały przestawić się na inny tryb pracy. Nie miały czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Bez wcześniejszego przygotowania do takiej sytuacji, na pewno nie było to dla nich łatwe. Również wsparcie innych, jest szczególnie istotne, gdy jesteśmy nowi w pracy. A w wielu przypadkach wsparcie innych było przecież ograniczone.
Nie chodzi tylko o odpowiednie wykonanie zadań, a również o nawiązanie relacji z ludźmi. Są one przecież równie ważne, a nawet ważniejsze. Dużą rolę pełnią tu pracodawcy, którzy powinni o te osoby, szczególnie zadbać.
Nie da się ukryć, że pandemia wymusiła wiele zmian w naszym życiu, ale na pewno spowodowała, że pojęcie work-life balanse stało się popularniejsze. Odpowiednia równowaga między życiem rodzinnym, a pracą jest przecież ważną rzeczą w utrzymaniu prawidłowego poziomu zadowolenia w życiu zawodowym, a przede wszystkim w życiu rodzinnym.
Autorką tekstu jest Marlena Łabędzka