Carl Gustav Jung wyodrębnił aż 16 typów osobowości. To dużo bardziej szczegółowy podział, w którym dużo łatwiej się nam odnaleźć. Jakie to typy? ESTJ, ISTJ, ENTJ, INTJ, ESTP, ISTP, ENTP, INTP, ESFJ, ISFJ, ENFJ, INFJ, ESFP, ISFP, ENFP, INFP. Postaramy się przybliżyć Wam każdy z nich. Zaczniemy od INTJ, czyli Architekta.
Architekt jest jednym z czterech typów osobowości w kategorii Analitycy. Pozostałe to Logik, Dyskutant i Dowódca. Ten typ osobowości ma zaledwie 2 proc. populacji. Architektom często trudno znaleźć osoby myślące podobnie do nich. Mają bujną wyobraźnię, są zdecydowani, ambitni, cenią sobie prywatność, są niezwykle ciekawi świata, lecz nie marnują energii.
Mocne strony Architekta
Racjonalny
Jest dumny ze swojej wiedzy. W każdym wydarzeniu widzą okazję, by poszerzyć swoją wiedzę i udoskonalić umiejętności. To daje im zdolność rozwiązywania najtrudniejszych nawet problemów.
Dobrze poinformowany
Niewiele jest takich osób, które swoje osądy opierają na rzetelnej wiedzy. Architekt nie kieruje się przeczuciami czy założeniami. Daje mu to pewność siebie, której potrzebuje, aby móc obronić swoje opinie czy pomysły.
Niezależny
Ala osobowości INTJ konformizm jest mniej lub bardziej równoznaczny z przeciętnością. Kreatywni i zmotywowani Architekci starają się robić rzeczy po swojemu. Reguły i konwenanse raczej nie staną im na drodze do spełnienia.
Zdeterminowany
Jest ambitny i zorientowany na cel. Zwykle ma jasną wizje tego, co oznacza dla niego sukces i niewiele rzeczy może go powstrzymać od przekształcenia tych wizji w rzeczywistość.
Otwarty na nowości
Architekci są otwarci na nowe pomysły – o ile te pomysły są racjonalne i oparte na dowodach oczywiście. Z natury sceptyczni, są jednak skłonni zmienić zdanie, jeśli uda się udowodnić, że nie mają racji.
Wszechstronny
Wprost uwielbiają zagłębiać się w różnego rodzaju przedsięwzięcia i podejmować wyzwania. Ich ciekawość i determinacja to klucze do sukcesu na wielu płaszczyznach.
Słabe strony Architekta
Arogancki
Architekci mogą mieć wiedzę, ale nie są nieomylni. Ich pewność siebie może sprawić, że będą głusi na innych ludzi. Mogą również być zbyt surowi w walce o udowodnienie, że mają rację.
Odrzucający emocje
Najważniejsza jest racjonalność. Ale, jak wiadomo, kontekst emocjonalny często ma większe znaczenie niż ten oparty wyłącznie na rozumie. Architekci mogą wkurzać się na tych, którzy wyżej niż fakty naukowe stawiają uczucia.
Nadmiernie krytyczny
Są świetni w samokontroli. Za to, jeśli spotykają ludzi zupełnie odmiennych sobie, mogą mieć tendencje do nadmiernej krytyki, często niesprawiedliwej, bo opartej na narzuconych przez nich standardach.
Romantycznie bezradny
Niesamowicie racjonalni Architekci mogą popaść we frustrację z powodu… miłości. Szczególnie na wczesnych etapach związku mogą mieć trudności ze zrozumieniem, co się dzieje i jak się zachowywać. A jeśli ich związki rozpadają się z powodów, których nie rozumieją, mogą stać się cyniczni, a nawet kwestionować znaczenie miłości i związków.