Jak jednym zdaniem opisać główne założenia diety ketogenicznej? “Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. To krótkie stwierdzenie mieści w sobie cały sens kryjący się w powyższym sposobie odżywiania. Czym jest proces ketozy i jak wygląda jadłospis na keto diecie pudełkowej? Odpowiadamy.
Ketoza – co to takiego?
Dieta ketogeniczna zakłada ograniczenie podaży węglowodanów przy jednoczesnym zwiększonym spożyciu tłuszczów. Udział tłuszczów w posiłkach spożywanych w ramach tradycyjnej diety wynosi około 35% wszystkich makroskładników. W przypadku diety ketogenicznej proporcje te ulegają diametralnej zmianie. Wówczas tłuszcze zajmują aż do 80-90% całego dziennego jadłospisu.
Powyższy model żywienia ma na celu wytworzenie pożądanego procesu rozpadu tłuszczów, czyli tak zwanej ketozy.
Na czym ona polega? To stan, w którym nasz organizm posiłkuje się zarówno tłuszczem spożytym, jak i tym nagromadzonym na długo przed rozpoczęciem diety. Zaczyna tym samym wykorzystywać zalegające zapasy tkanki tłuszczowej. Ten wyjątkowy proces przyczynił się do ukłucia wspomnianego na wstępie hasła: “Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. Ale co w gruncie rzeczy należy jeść? Przyjrzyjmy się teraz produktom, które wypełniają codzienne menu na keto diecie pudełkowej.
Jadłospis na diecie Keto
Jadłospis na diecie wysokotłuszczowej jest zbudowany przede wszystkim w oparciu o wszelkiego rodzaju mięsa, ryby, owoce morza, jaja, pestki, orzechy, nasiona i drogocenne oleje. Często spotykanym produktem na keto diecie pudełkowej jest także zdrowe i pożywne awokado. Poniżej przedstawiono przykładowy dzienny jadłospis na diecie wysokotłuszczowej.
Śniadanie:
Pasta z makreli, cebuli, kiszonego ogórka oraz jajka.
Drugie śniadanie:
Warzywa pokrojone w słupki (seler naciowy, marchewka, ogórek, papryka), maczane w jogurcie greckim wzbogaconym o ząbek czosnku.
Obiad:
Pieczona pierś z indyka w sosie śmietanowo szpinakowym ze szparagami.
Podwieczorek:
Sałatka grecka z serem feta.
Kolacja:
Polędwiczki wieprzowe w maślanym sosie śliwkowo-cebulowym podane z pieczonymi warzywami.
Dieta keto: efekty
Jakie są pozytywne rezultaty stosowania diety ketogenicznej? Zalicza się do nich między innymi:
- redukcja tkanki tłuszczowej,
- przypływ energii i polepszenie koncentracji,
- poprawa funkcjonowania systemu metabolicznego,
- osłabiony i spowolniony rozwój nowotworów,
- poprawa stanu zdrowia dzieci cierpiących na padaczkę lekoodporną,
- wspomaganie leczenia choroby Alzheimera i Parkinsona u osób w podeszłym wieku.
Aby dieta wysokotłuszczowa stanowiła całkowicie bezpieczny i skuteczny model żywienia, musi być przeprowadzana pod bacznym okiem doświadczonych specjalistów. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas ketogeniczna dieta pudełkowa, która gwarantuje smaczne i świeże potrawy oraz niezbędny nadzór profesjonalnych dietetyków. Sprawdźmy zatem w jaki sposób znaleźć najlepszy catering dietetyczny w danej okolicy.
Dieta Keto pudełkowa: gdzie zamówić?
Jeśli jesteś jedną z osób, które pragną skorzystać z ketogenicznej diety pudełkowej, możesz skorzystać z wygodnej porównywarki cateringów dietetycznych cateromarket.pl. Wystarczy wybrać odpowiednie miasto, rodzaj diety oraz jej kaloryczność, aby zapoznać się ze zgromadzonymi w jednym miejscu ofertami keto diety pudełkowej. Nieocenioną pomocą okażą się także opinie klientów, przydatna funkcja sortowania oraz zestaw pomocnych filtrów, które sprawią, że poszukiwania okażą się łatwe, przyjemne i co najważniejsze owocne.
Pozostała jeszcze jedna istotna kwestia: ile trzeba zapłacić za usługę cateringu dietetycznego? Cena dziennego wyżywienia w ramach pudełkowej diety wysokotłuszczowej waha się od 30 do 90 zł. Skąd taka duża rozpiętość cenowa? Otóż ostateczny koszt diety ketogenicznej zależy od wielu rozmaitych czynników, takich jak: wybrana kaloryczność posiłków, różnorodność dań, gatunek użytych pudełek czy wsparcie doświadczonego dietetyka. Wraz z ceną wybranej oferty rzecz jasna wzrasta także jej jakość. Jedno natomiast jest pewne: na zdrowiu nie warto oszczędzać.