Na etapie projektowania domu przychodzi moment wyboru odpowiedniej elewacji. Wybór płytek elewacyjnych dostępnych na rynku jest duży, ale jak wśród nich wybrać najlepsze płytki dla siebie? Trzeba zwrócić uwagę na ich właściwości, dzięki którym będziecie się cieszyć modną i funkcjonalną elewacją domu przez długi czas. Do najpopularniejszych modeli płytek należą płytki klinkierowe i płytki elewacyjne ręczne formowane, które można zastosować również w mieszkaniach czy apartamentach.
Płytki elewacyjne – jakie wybrać?
Piękna i przyciągająca wzrok elewacja, to marzenie każdego właściciela domu. Elewacja jest nie tylko estetycznym dodatkiem, ale dzięki izolacji termicznej pozwala ocieplić ściany oraz zabezpieczyć je przed wilgocią i promieniowaniem UV. Co zrobić w przypadku gdy projekt domu czy mieszkania nie pozwala na zastosowanie tradycyjnej cegły? Można zdecydować się na ceramiczne płytki klinkierowe lub płytki elewacyjne formowane ręcznie, takie jak np. https://www.carrea.pl/sklep/taras/plytki-elewacyjne/elewacyjne. Czym się różnią?
Płytki klinkierowe przypominają wyglądem tradycyjną cegłę. Ich odcienie różnią się między sobą, a paleta barw zawiera w sobie kolory przechodzące od ciemnej, stonowanej czerwieni i ciepłych brązów, do szarości i niemal czerni. Te ostatnie w ostatnim czasie zyskują na popularności. Właściwości płytek klinkierowych są zbliżone do tradycyjnej cegły: wyróżniają się zarówno niską nasiąkliwością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, takie jest odprysk oraz wilgoć jak i ujemne temperatury. Są też łatwe do utrzymania w czystości, w razie mocnych zabrudzeń wystarczy je polać bieżącą wodą. Te płytki elewacyjne stosowane są głównie na zewnątrz, często znajdują się przy drzwiach frontowych, czy bramie wejściowej. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania płytek kątowych, dzięki czemu ich układanie ich na elewacji jest znacznie łatwiejsze.
Płytki elewacyjne formowane ręcznie
Drugim rodzajem płytek elewacyjnych, są płytki elewacyjne formowane ręcznie, które można wykorzystać nie tylko na elewacji zewnętrznej domu, ale również we wnętrzach, zwłaszcza w salonach w loftowym stylu. Ponieważ ten rodzaj płytek powstaje z ciętych ręcznie formowanych cegieł, każda z nich będzie się różnić i nie będzie dwóch takich samych płytek. Jest to niewątpliwy atut estetyczny, który stworzy unikalny charakter elewacji wewnętrznej. Ten rodzaj płytek najczęściej stosuje się we wnętrzach, ze względu na ich niepowtarzalny charakter. Kolorystyka płytek elewacyjnych ręcznie robionych różni się odcieniami, to nie tylko barwy ceglane, ale także odcienie piaskowca i beżowe wariacje, dzięki którym płytki elewacyjne staną się oryginalną ozdobą salonu i przedpokoju. Jasne, pastelowe szarości i biele będą świetnie wyglądać w kuchni w skandynawskim klimacie. Tradycyjne, ceglane barwy warto wykorzystać w salonie lub jadalni. Właściwości płytek elewacyjnych formowanych ręcznie są zbliżone do płytek klinkierowych. Tym, co je wyróżnia, jest różny stopień nasiąkliwości, dlatego decydując się na elewację zewnętrzną wykonaną z tych płytek, lepiej jest wybrać miejsca mniej narażone na wilgoć.
Artykuł sponsorowany