Ciekawe aranżacje odmienią salon i nadadzą mu wyjątkowy klimat. Wbrew pozorom nie polega to jedynie na dobraniu odpowiedniego stolika, czy wazonu do danego wnętrza. Oczywiście są to rzeczy bardzo istotne, ale nie tylko o dodatki w tym chodzi. Na co warto naprawdę warto zwrócić uwagę, by aranżacja salonu przyniosła oczekiwany efekt?
Salon i aranżacja jego przestrzeni to zadanie dla osób, które szczególnie lubią samodzielnie zaplanować wnętrze idealnie dopasowane do ich potrzeb i możliwości. Chodzi o to, by stworzyć przestrzeń nie tylko piękną, ale także funkcjonalną i taką, w której po prostu będziemy czuć się dobrze. Aranżacja salonu pozwala na wprowadzenie takich rozwiązań czy przedmiotów — mebli, ozdób, dywanów i tym podobnych, które oddadzą nasz charakter.
Aranżacje — salon funkcjonalny
Salon i aranżacje z podziałem na strefy jest dobrym pomysłem, gdy salon służy do różnych celów, lub jest np. otwarty na kuchnię. Warto wydzielić w nim odpowiednią przestrzeń na odpoczynek, jedzenie czy nawet sen. W wielu polskich domach salon spełnia kilka funkcji i jest pomieszczeniem, w którym skupia się codzienne życie. Z tego względu można go urządzić tak, by wydzielić w nim mniejsze strefy, odgrodzić się nieco od siebie ze względu na przeznaczenie. Można to zrobić na kilka różnych, ciekawych sposobów.
Można sięgnąć po ustawienie półek z książkami, płytami, bibelotami, jako element oddzielający np. salon od aneksu kuchennego. Warto postawić modułowe meble, które umożliwiają dopasowanie ich ilości i wielkości do powierzchni. Takie rozwiązanie daje możliwość częstych zmian poprzez dokupienie kolejnego, lub przestawienie go w inne miejsce, co pozwoli zmienić charakter wnętrza. Bardzo często praktykowane jest odpowiednie ustawienie wypoczynku np. tyłem do aneksu kuchennego, który wyraźnie rozdzieli dwie strefy. Można wykorzystać też dywan, na którym może stać na przykład stolik do kawy z pufami czy fotelami. Takie oddzielenie, choć symboliczne, pozwala jednak wygospodarować zakątek i urozmaica wygląd salonu.
Ciekawie wygląda zastosowanie różnych kolorów farb, tapet, czy też fototapet, które wydzielą poszczególne części salonu. Ponieważ tapety znów wracają do łask, są dostępne w różnych wzorach i kolorach, można bez problemu dobrać tapetę idealną do danego wnętrza. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie płytek na ściany lub podłogi, co jeszcze nie jest zbyt częstym rozwiązaniem w salonie, a wygląda bardzo ciekawie. Odpowiednio dobrany wzór i faktura płytek nie tylko oddzieli strefy, ale będzie także oryginalną ozdobą.
Aranżacje — mały salon
O ile w dużym salonie można pozwolić sobie na większą swobodę, z mniejszym jest nieco inaczej. Urządzając mały salon i sięgając po różne aranżacje, należy zwrócić uwagę na to, by zbyt ciemnymi kolorami nie stłamsić małej przestrzeni. Na małej powierzchni doskonale sprawdzi się beż i jasne odcienie innych barw, które optycznie powiększą przestrzeń, rozświetlają ją. Dotyczy to nie tylko koloru ścian, ale także mebli. Ale by nie było zbyt monochromatycznie, warto wprowadzić zdecydowany akcent, pufę czy fotel, który wyróżniłby się kolorem. Innym sposobem jest postawienie w salonie dużego lustra, lub szafy z lustrzanymi drzwiami, które dadzą wrażenie dodatkowej przestrzeni. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest pozbycie się zbędnej ścianki działowej, na rzecz otwartej przestrzeni, np. na kuchnię. To nie tylko wpuści więcej światła do wnętrza, ale także pozwoli na większą swobodę zagospodarowania przestrzeni.
Salon aranżacje — meble tapicerowane
Omawiając aranżacje salonu nie sposób pominąć sprawy mebli tapicerowanych — sofy i narożnika. Sofa sprawdzi się w towarzystwie wygodnych foteli, natomiast narożnik będzie prezentował się lepiej z dobraną do niego pufą. Powoli żegnamy się z zamiłowaniem do wstawiania mebli w kolorze szarości i beżu, choć są to najbardziej uniwersalne kolory, pasujące praktycznie do wszystkiego. Obecnie szczególnym zainteresowaniem cieszy się butelkowa zieleń, kolor musztardowy i ciemne, ciężkie kolory ziemi. Jeśli takie kolory na dużym tapicerowanym meblu nie odpowiadają naszej estetyce, zawsze można postawić na intensywnie kolorowe dodatki. Tutaj może się sprawdzić mała pufka, czy poduszki w zdecydowanym kolorze lub o ciekawym deseniu.
Salon aranżacje — oświetlenie i dodatki
By salon wyglądał pięknie i był komfortowy w użytkowaniu, równie ważne jest jego oświetlenie. Jedno odgórne źródło światła może być niewystarczające, szczególnie jeśli w salonie nie ma dużych okien, lub gdy wychodzą one na stronę południową, gdzie tego światła jest naturalnie mniej w ciągu dnia. Zazwyczaj nie wystarczy jedynie lampa zawieszona u góry, ale dobrze jest mieć także mniejsze lampki. Sprawdzą się tu na przykład podwieszone tuż nad stołem, lub lampa stojąca obok wypoczynku, co ułatwi i uprzyjemni wieczorne czytanie książek. Warto wybrać lampę nie tylko funkcjonalną, ale także ładną, by podkreśliła odpowiedni klimat w salonie.
Równie ważne są dodatki, takie jak ramki, doniczki, figurki, narzuty i inne przedmioty, które nadają charakteru pomieszczeniu. Niesłabnącą popularnością cieszą się naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, glina, wiklina, rattan, cegła, juta, bawełna. Widać je szczególnie w stylu eko i boho, które inspiracje czerpią z natury. Najwięcej jednak zależy od konkretnego stylu i gustu właściciela, które rządzą się czasem innymi prawami.