Skóra ekologiczna, zwana także eko, syntetyczną, lub sztuczną skórą, to popularny zamiennik dla skóry naturalnej. Jest ona szczególnie ceniona przez osoby, które na pierwszym miejscu, ponad swoją wygodę, stawiają dobro zwierząt. Skóra ekologiczna ma również jeszcze jedną bardzo ważną zaletę — jest wszechstronna i znacznie tańsza niż skóra naturalna.
Skóra ekologiczna — zalety
Ekologiczna skóra powstaje z syntetycznych materiałów takich jak polichlorek winylu lub poliuretan. Syntetyczną skórę wykorzystuje się z powodzeniem do produkcji odzieży, obuwia, różnych dodatków czy akcesoriów.
Bardzo często wykorzystuje się ją do tapicerowania mebli lub foteli w autach, więc jest ona praktyczna i wszechstronna. Ponadto jest ona trwała i wytrzymała, a w wielu wypadkach wygląda prawie identycznie jak oryginał. Czasem tylko dokładne przyjrzenie się metce pozwala stwierdzić, że jest to ekologiczna skóra. Jest również znacznie bardziej odporna na działanie deszczu, czy promieni słonecznych, które źle wpływają na wygląd skóry naturalnej. Poza tym atrakcyjna cena skóry ekologicznej jest bardzo ważnym argumentem dla osób, które lubią wyglądać stylowo, często zmieniać ubrania lub dodatki, ale nie lubią wydawać zbyt dużych kwot na nie. Dzięki niższym kosztom produkcji sztucznej skóry można sobie pozwolić na zakup nawet kilku dodatków o różnej wielkości lub wersjach kolorystycznych.
Ekologiczna skóra ma również inne zalety — jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż skóra naturalna, a po zabrudzeniu łatwiej ją doczyścić. Zazwyczaj pojawiające się na niej plamy można bez problemu usunąć łagodnymi środkami myjącymi. Na pewno poradzą sobie z nimi profesjonalne środki do czyszczenia skór ekologicznych.
Skóra ekologiczna — wady
Trzeba również wspomnieć o pewnych niedoskonałościach, które można zauważyć w przypadku syntetycznej skóry. W przeciwieństwie do skóry naturalnej sztuczna nie pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Powoduje zatrzymanie przy skórze wilgoci, a także potrafi się nagrzać w wysokich temperaturach, np. kiedy mocniej świeci słońce. Ciało ubrane w element garderoby z ekoskóry nie oddycha tak jak powinno. To może doprowadzić do podrażnień, czy otarć, zaostrzyć istniejące problemy skórne.
Jak dbać o skórę ekologiczną?
Aby skóra ekologiczna dobrze wyglądała i spełniała swoje funkcje, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak skóry naturalne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na informacje zawarte przez producenta na metce. Tam znajdują się wskazówki, w jaki sposób czyścić skórę ekologiczną. Jeżeli pojawią się jakieś niewielkie plamy, lub skóra jest mocno zakurzona, to zazwyczaj poradzi sobie z tym zwilżona czysta ściereczka, ewentualnie z dodatkiem delikatnego detergentu do czyszczenia skór ekologicznych. Stosowanie różnego typu impregnatów pomoże chronić skórę sztuczną przed wilgocią. Podobnie jak w przypadku skóry naturalnej, przemoczonej skóry ekologicznej nie suszy się przy na kaloryferze, przy kominku, czy gorącym nawiewem suszarki. Powinna schnąć w temperaturze pokojowej, a jeśli jest bardzo mokra, można ją wytrzeć ręcznikiem, który zbierze nadmiar wilgoci. Nawet skóra ekologiczna, mimo iż jest mniej delikatna niż naturalna, źle znosi wysokie temperatury. W efekcie złej pielęgnacji może się odbarwić, pomarszczyć lub popękać.
Jak odróżnić skórę ekologiczną od prawdziwej?
W wielu przypadkach skóra ekologiczna jest tak bardzo podobna do naturalnej, że na pierwszy rzut oka trudno je od siebie odróżnić. Może posiadać nawet tłoczony z wierzchu wzór, który tworzy imitację skóry naturalnej. Po samym wyglądzie bywa to niemożliwe, ale jeśli dana rzecz posiada metkę, bez problemu można to stwierdzić. Jest jeszcze kilka innych cech, które pozwalają odróżnić ekoskórę. Przede wszystkim skórę sztuczną zazwyczaj od spodu podkleja się odpowiednim materiałem. Poza tym ekologiczna skóra jest twardsza i bardziej sztywna od skór naturalnych, co często można wyczuć pod palcami, i różni się także zapachem syntetycznego materiału.
Warto zwrócić uwagę na te szczegóły, szczególnie gdy planowany jest zakup skóry naturalnej, by nie przepłacić dużych pieniędzy za jej sztuczny odpowiednik.