Go to content

Skóra wrażliwa – jak o nią zadbać, by była nam wdzięczna

Fot. iStock / gpointstudio

Problem, który spędza sen z powiek wielu z nas – pielęgnacja skóry wrażliwej. O tym, jakich kosmetyków używać, by nie tylko skutecznie oczyszczać, ale także koić podrażnienia oraz o tym, czego szczególnie nie lubi skóra wrażliwa rozmawiam z Anetą Dzięcielewską, kosmetolog marki BANDI.

Spotkałam się ostatnio z wymiennym stosowaniem pojęć „skóra sucha” i „skóra wrażliwa”. Czy słusznie używa się tych pojęć jako synonimów?

Aneta Dzięcielewska, kosmetolog marki BANDI: Absolutnie nie. Poza tym skóra sucha to co innego, skóra przesuszona jeszcze coś innego. Nie możemy tych pojęć stosować zamiennie. Natomiast faktycznie nadwrażliwość cery bardzo często wiąże się z osłabioną barierą ochronną skóry. Podrażniona skóra jest przesuszona, skóra wrażliwa nie zawsze. Wrażliwą cerę może mieć osoba o skórze przetłuszczającej się. I nie każda wrażliwa cera jest cerą naczynkową.

Czyli suchość skóry może być jedną z cech skóry wrażliwej?

Tak. Mylimy również pojęcia „kondycja cery” i „rodzaj cery”. Rodzaj cery wiąże się m.in. z ilością wydzielanego sebum. Mamy zatem cery: normalną, suchą, mieszaną, przetłuszczająca się. A kondycja skóry to właśnie przesuszenie, widoczne naczynia krwionośne czy nadwrażliwość.

Jak zatem scharakteryzować skórę wrażliwą?

Skóra wrażliwa reaguje zaczerwienieniem na zmiany temperatur, na niektóre składniki w naszych kosmetykach. Takie podrażnienie jest przejściowe, czerwoność trwa do 10 minut. Z kolei kiedy mamy rozszerzone naczynia, widoczne czerwone miejsce na policzkach, to mówimy, że jest to cera naczynkowa. I, co ważne, statystycznie widzimy, że coraz więcej jest osób z cerami naczynkowymi i wrażliwymi, z atopowym zapaleniem skór – wszystkim, co wiąże się z rozszczelnieniem się naturalnej bariery skóry. Coraz więcej pojawia się kosmetyków profilaktycznie wyhamowujących objawy podrażnień, wrażliwości, zmniejszających widoczność rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Fot. Materiały prasowe

A dlaczego taka skóra jest w pielęgnacji trudna?

Bo jeśli o nią odpowiednio nie zadbamy, może stać się cerą naczynkową. Proszę zauważyć, że my rzadko zapobiegamy, lubimy aktywne, punktowe działanie i szybkie rezultaty. Ale nie działamy profilaktycznie, zapobiegawczo.

Czym zatem się kierować wybierając kosmetyk dla cery wrażliwej?

To zależy, jaki jest faktyczny stan naszej skóry. Jeśli wystąpił już trądzik różowaty, stosujmy kosmetyki dla cery naczyniowej. Wybierając kosmetyk redukujący zaczerwienienia, pamiętajmy też o tym, by profilaktycznie zastosować od czasu do czasu jakieś wzmocnienie dla naszej skóry: dobrym pomysłem jest serum z wyciągiem z cyprysa czy wyciąg z kasztanowca.

Wybierajmy również kosmetyki hypoalergiczne, na przykład z serii „Anti-Irritate”. Takie kosmetyki są tworzone dla skór skłonnych do alergii, ale i również podrażnień.Trzeba jednak pamiętać, że zawsze dobrze jest zrobić sobie test płatkowy. Kupując kosmetyk użyjmy go najpierw za płatkiem ucha i obserwujmy, czy swędzi, czy pojawia się zaczerwienienie. Cery wrażliwe, z rozszczelnioną barierą ochronną, po prostu lepiej przyswajają wszelkie składniki, także te niepożądane.

A w jaki kosmetyk warto się zaopatrzyć? Co jest takim „must have” w przypadku cery wrażliwej?

Polecam absolutnie naszą lekką mgiełkę z kompleksem mikrobiomowym. Używamy jej rano po myciu, wieczorem po demakijażu, ale również w ciągu dnia. Ten kosmetyk nawilży nam skórę i wzmocni ją przed zasiedleniem „niedobrych bakterii”. Warto jest także mieć pod ręką kurację S.O.S. intensywnie kojącą, która dobrze poradzi sobie z różnymi podrażnieniami. Kosmetyki z tej linii skupiają się na tym, by wytworzyć na skórze barierę ochronną. Dzięki temu to, co na twarzy „osiada” nie wchodzi bezpośrednio w reakcję ze skórą. Dlatego również produkty do demakijażu i oczyszczania oparte są na emolientach. Do mycia i oczyszczania skóry świetnie sprawdza się emoliencyjne masełko oczyszczające Bandi.

Fot. Materiały prasowe

Czego powinniśmy unikać mając skórę wrażliwą?

Zdecydowanie przesuszonego powietrza, nie jest dobre również długotrwałe oddziaływanie sztucznego światła, nagrzewanie skóry. Oczywiście ważna jest prawidłowa dieta, ale o tym często zapominamy.

Od czego tak naprawdę zależy, czy nasza skóra jest wrażliwa? To genetyka, czy sami sobie na taki efekt pracujemy?

Po części oczywiście genetyka, ale w dużej mierze także nasza „zasługa”. Proszę zwrócić uwagę na to, że w okresie w którym nie pracujemy zawodowo, mamy zazwyczaj ładne cery, a kiedy zaczynamy pracę zawodową, po roku, dwóch cera robi się wrażliwsza. Intensywne dostarczanie jej bodźców, takich jak światło jarzeniówek może negatywnie wpływać na naczynia krwionośne.  Szkodliwa jest także klimatyzacja i przesuszone powietrze…

Fot. Materiały prasowe

A stres? Albo przebywanie na kwarantannie i brak możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu?

Oczywiście, stres wpływa na to, że mamy wyższe ciśnienie, zatem wpływa na cyrkulację krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych. To samo mocne kawa. Kwarantanna zaś spowodowała to, że odważniej sięgaliśmy po niektóre produkty – te silniej złuszczające… a skóra wrażliwa nie może być drażniona mechanicznie.

Jakich kosmetyków do makijażu powinna unikać skóra wrażliwa?

Na pewno powinniśmy unikać podkładów czy korektorów pod oczy. Nie używajmy kosmetyków, które przesuszają skórę. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki mineralne.

A jak powinna wyglądać nasza codzienna pielęgnacja?

Rano zaczynamy po prostu od mycia skóry. Pamiętajmy, że sama woda nie rozpuszcza tłuszczy, a na naszej skórze często zostają  jeszcze resztki makijażu. Do tego mycia możemy użyć masełka emoliencyjnego. Potem tonizujemy, czyli obniżamy ph skóry, żeby mikrobiom mógł  prawidłowo nas chronić. Dopiero na koniec nakładamy serum, które zmniejszy nam zaczerwienienie skóry oraz krem.

Fot. Materiały prasowe

Wieczorem znów użyjmy masełka,  które świetnie demakijażuje i oczyszcza. Pamiętajmy, by zawsze mieć przy sobie mgiełkę mikrobiomową. Raz na tydzień zaaplikujmy maseczkę  redukującą zaczerwienienia Veno Care. Tak naprawdę nie ma jednej „ścieżki” pielęgnacyjnej. Postarajmy się wypracować ją sobie metodą prób i błędów. Ważne, by nasza skóra dostała od nas to, czego aktualnie potrzebuje.

Bądź mądrą kobietą, weź udział w akcji – #zaczynamODnowa i wygraj wspaniałe nagrody!

O AKCJI

Dwa razy w tygodniu, na naszym profilu na Facebooku będziemy publikować dla Was wyzwania. Każde, absolutnie każde prowadzi nas celu. Niech każdy następny dzień będzie lepszy, pełniejszy, pełen pozytywnej energii i odwagi. Waszej odwagi! Bo jesteście odważne – pora sobie o tym przypomnieć i wziąć sprawy w swoje ręce.

Wykonujcie wyzwania, a w komentarzach do postów piszcie, jak Wam poszło! Na laureatów akcji czekają wyjątkowe nagrody.

Będzie nam szalenie miło, jeśli będziecie z nami częściej, więcej i z pozytywną energią. Bądźmy razem online.


Artykuł powstał we współpracy z BANDI