Czy ty też jesteś zdeterminowana, aby w tym roku zrealizować wszystkie noworoczne postanowienia? Zrobiłaś listę, na której zapisałaś mnóstwo celów, a nawet zakupiłaś kalendarz do zadań specjalnych, gdzie będziesz wpisywać osiągnięcia i plany? Obiecałaś sobie, że w nowym roku NA PEWNO weźmiesz się za siebie i nareszcie schudniesz, będziesz się mniej stresować lub po prostu zaczniesz zdrowo żyć? TO ŚWIETNIE! Lecz zanim podejmiesz pierwsze kroki, nastaw się odpowiednio do działania, aby w tym roku postanowienia trwały dłużej niż pierwsze tygodnie stycznia.
Co robię źle, że znów mi nie wychodzi?
Po pierwsze warto sobie uświadomić, że budowanie długiej listy celów do osiągnięcia, jest dobre i bardzo motywujące do samorozwoju. Trzeba być natomiast świadomym, że powinny być one realnie rozłożone w czasie. Warto więc ze swojej listy celów wybrać te, nad którymi możesz pracować już „tu i teraz” i które są dla ciebie najbardziej priorytetowe i to od nich rozpocząć. Częstym błędem jest bowiem to, że chcemy zrobić za dużo na raz. Wtedy cele zaczynają nas przytłaczać i poddajemy się, nie realizując żadnego…
Jak schudnąć i zdrowo żyć?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się i napisz na kartce, co konkretnie znaczy dla ciebie „schudnąć” lub „zdrowo żyć”. Te pojęcia dla każdego będą oznaczały coś innego. Dla jednych będzie to zrzucenie 10 kg, spożywanie większej ilości warzyw w codziennej diecie, regularny dłuższy sen, a dla innych po prostu poczucie się lepiej we własnym ciele i znalezienie więcej czasu na wypoczynek. Zatem, aby twoje postanowienie mogło zacząć się realizować, trzeba je jak najdokładniej sprecyzować.
Drugim aspektem (i najważniejszym!) jest to, że cel powinien być przede wszystkim istotny dla… ciebie. Czasem jest tak, że chcemy realizować postanowienia, które nie są do końca „nasze”, o których słyszeliśmy, że są korzystne i które „powinniśmy” wprowadzić w życie. Warto uświadomić sobie, dlaczego to tobie zależy na tym, by schudnąć / poprawić jakość życia i jak to wpłynie na twoją codzienność.
Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi na co warto zwrócić uwagę, aby tym razem ci się udało!
1. Wizja celu
Zanim zabierzesz się za konkretne planowanie, najpierw opracuj szczegółową wizję tego, gdzie w swoim postanowieniu chcesz dojść. Napisz na kartce, jak będzie wyglądał twój wymarzony dzień, kiedy uświadomisz sobie, że udało ci się już osiągnąć cel. Wyobraź sobie wszystko ze szczegółami. To, jak będziesz wyglądać, w co będziesz ubrana, jak będziesz się czuć, jakie myśli będą ci towarzyszyć, kto będzie w tym dniu razem z tobą. Uczucie szczęścia, spełnienia, spokoju będzie siłą napędową oraz wielką motywacją do rozpoczęcia wyzwania.
2. Zasoby, które masz i których potrzebujesz
Warto uświadomić sobie, że do realizacji postanowień, trzeba się odpowiednio przygotować. Im lepiej się przygotujesz, tym łatwiej będzie ci później radzić sobie w trakcie realizacji, również z nieprzewidzianymi i trudnymi sytuacjami. Zastanów się zatem, co już masz i co jest ci jeszcze potrzebne? Może do realizacji celu, jakim jest schudnięcie i zdrowsze życie, potrzebujesz zdobyć konkretną wiedzę, zainstalować aplikację monitorującą aktywność i sen, może zakupić karnet na siłownię? Warto też rozważyć konsultacje ze specjalistami (dietetyk, psycholog, trener personalny, fizjoterapeuta), którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i poprowadzą cię do osiągnięcia celu. Dobrym pomysłem na początku drogi jest również dołączenie do grupy (na przykład tej internetowej – Zdrowe odchudzanie – wspieramy, motywujemy, inspirujemy) lub udział w zorganizowanym pobycie z udziałem specjalistów (na przykład we wczasach odchudzających), gdzie poznasz osoby z podobnym celem. Razem łatwiej jest pokonywać trudności, motywować w chwilach rezygnacji, a także przyjemniej cieszyć z sukcesów.
3. Konkretne terminy
Zaplanuj sobie, kiedy, gdzie i z kim będziesz realizować swoje postanowienia? Im konkretniej to sobie zaplanujesz i od razu wpiszesz w kalendarz, jako działanie ważne, tym łatwiej będzie ci wytrwać i nie zrezygnować. Planowanie tygodnia rozpocznij od wpisania konkretnej czynności przybliżającej Cię do osiągnięcia celu, np. „wtorek i czwartek godz. 16:00, godzinny spacer po parku”. Dopiero później dopisuj czynności dnia codziennego np. zakupy spożywcze, gotowanie. Przede wszystkim jednak, zastanów się z jakich zachowań lub aktywności zrezygnujesz, aby wygenerować dodatkowy czas na realizowanie celu? Dzień ma zawsze 24 godziny! Realizowanie postanowień nie powinno odbywać się kosztem np. snu czy czasu na wypoczynek, ponieważ bardzo szybko pozbawisz się niezbędnej energii życiowej.
4. Małe kroczki
Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że świetne efekty przychodzą właśnie poprzez realizację małych kroków. Lepiej więc podzielić swoje postanowienie na mniejsze etapy, a te z kolei na mniejsze zadania i codziennie je realizować. Np. cel: „schudnąć 10 kg do wakacji” może wydawać się dużym wyzwaniem, natomiast „schudnąć 3 kg w miesiąc” zdecydowanie brzmi prościej.
5. Mierzenie postępów
Jest to najważniejszy element dobrego przygotowania. Dzięki ciągłemu monitorowaniu własnych postępów zdajemy sobie sprawę, czy nasze działania dają wymierne efekty. Możemy też dzięki temu nagradzać się co jakiś czas za dobrze wykonaną pracę. Do mierzenia postępów możesz używać popularnych aplikacji w telefonie, krokomierzy albo najlepiej po prostu kartki, na której zapiszesz swoje małe cele i codziennie zaznaczysz, czy udało ci się je zrealizować. Już samo „odhaczanie” ma pozytywne działanie motywujące do dalszej pracy!
6. Radość ze zdobywania
Niezmiernie ważne jest to, by nauczyć się doceniać wszystko, co robimy dla swojego dobra, a nie tylko efekty końcowe naszych postanowień. Postaraj się znajdować radość w tych wszystkich małych kroczkach, które przybliżają cię do wymarzonego celu. Dzięki temu nie stracisz motywacji do dalszego działania. Schudłaś pierwsze 3 kg? Na stresującą sytuację zareagowałaś ze spokojem? Od miesiąca sypiasz min. 7 godzin? Doceń swoje wysiłki w sposób, który będzie zgodny z głównym celem, np. kup sobie nową matę do ćwiczeń, zapisz na warsztat zdrowego oddychania, czy odłóż część pieniędzy na większą nagrodę (zabieg ujędrniający w SPA, odprężający „floating” lub wspomniany już pobyt na wczasach odchudzających nad polskim morzem).
Powyższy artykuł został stworzony we współpracy z psycholog oraz coachem kryzysowym Moniką Gawrysiak (na co dzień pracującą m.in. w Primavera Jastrzębia Góra jako wsparcie osób przyjeżdżających na wczasy odchudzające oraz zdrowotne).
Szczegółowa oferta turnusów odchudzających znajduje się tutaj: https://primaveraspa.