Go to content

Zmień swoje myślenie, a zmieni się twoje życie. Sześć praktycznych sposobów

fot.iStock

Zmiana sposobu myślenia nie jest łatwym zadaniem, ale posiadanie otwartego i pozytywnego nastawienia do tej zmiany, to już bardzo dużo. Nasz rozwój osobisty napędza wybory, których dokonujemy dla swojego dobra – zarówno fizycznego jak i emocjonalnego. Czy wiecie, że coś tak prostego jak zmiana myślenia, może odmienić nasze życie?

Jeśli jednak wydaje się wam, że zmiana myślenia polega jedynie na tym, by stać się większym optymistą, jesteście w błędzie. Ta zmiana przede wszystkim daje naszemu umysłowi przestrzeń do oddychania, której potrzebuje, aby się rozwijać.

Oto sześć praktycznych sposobów na zmianę myślenia:

1. Pokaż się

Nie widzisz się na siłowni? Więc idź na nią. Nie masz ochoty na naukę gry na pianinie. Zacznij ćwiczyć. Dlaczego? Bo przełamanie się, choć może mieć wiele zabawnych aspektów, pozwala ci w efekcie stawić czoło większym celom, które mogły wcześniej wydawać się poza twoim zasięgiem.

2. Zapytaj dlaczego

To banał, ale ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Aby zmienić swoje myślenie, musisz zastanowić się, co wywołuje twoje reakcje. Pytaj siebie:

Dlaczego mi przeszkadza, że ​​inna osoba zajęła miejsce na parking, na które czekałam?

Dlaczego czuję się nieswojo, kiedy sama jem obiad w restauracji?

Dlaczego czuję się szczęśliwa, jak kupię sobie nowe ciuchy?

Pytamy „dlaczego” w stosunku do wielu czynników zewnętrznych, ale bardzo rzadko pytamy o siebie, a to jeden z najlepszych sposobów na poznanie siebie. Kiedy zaczynamy odpowiadać na te pytania, zdajemy sobie sprawę, że to nie zewnętrzne czynniki przynoszą szczęście, smutek, poczucie winy lub radość, że tu chodzi o zrozumienie naszych własnych wartości.

Na przykład:

Powodem, dla którego jestem zirytowana zablokowaniem mojego miejsca parkingowego, jest to, że jestem zajęta i mam nieskończoną ilość spraw do załatwienia. Nie mam czasu szukać innego miejsca.

Refleksja: jak zarządzam swoim czasem i czy ograniczenia czasowe powodują niepotrzebny stres?

ALBO

Powodem, dla którego czuję się nieswojo, kiedy jadam w samej restauracji, jest to, że nie chcę, żeby ludzie myśleli, że nie mam przyjaciół.

Refleksja: Bardzo zależy mi na tym, co inni o mnie myślą, także obcy, ma to wpływa na moje emocjonalne samopoczucie. Nie mam takich myśli, kiedy widzę inną osobę jedzącą samotnie, więc dlaczego i kiedy zaczęłam mieć taką opinię na swój temat? Powinnam zacząć jeść sam, aby móc nauczyć się wychodzić ze swojej strefy komfortu.

3. Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Wszyscy mamy własną strefę komfortu. Podobnie jak żółw, czujemy się przytulnie i bezpiecznie w naszej skorupie, ale by zmienić nasze myślenie, musimy być gotowi wyjść z niej.

Nasze nastawienie zacznie się zmieniać tylko wtedy, gdy pozwolimy samym sobie narażać się na możliwości zmian. Zdaję sobie sprawę, że wyjście ze swojej strefy komfortu może być jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie przyszło ci zrobić, ale to wszystko prowadzi do budowania pewności siebie. Zacznij od małych kroczków – staraj się każdego dnia uczyć czegoś nowego – nawet jeśli początkowo czujesz się trochę nieswojo.

4. Zmień perspektywę patrzenia

Kiedyś zapytałam przyjaciółki, co dla niej oznacza miłość własna. Odpowiedziała: „miłość własna oznacza bycie dla siebie rodzicem”. Zaskoczyła mnie, ale też zmusiła do zastanowienia nad moją definicją tej miłości.

Pamiętajmy, że zmiana sposobu myślenia oznacza bycie otwartym na opinie innych, zwłaszcza jeśli kwestionują nasze własne. Zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej pracujesz nad swoją mentalnością, tym bardziej zbliżasz się do nowych opinii i pomysłów. Rzeczy, które wcześniej budziły twój bunt, zamieniają się w kwestię ciekawości.

5. Zwolnij

Przestań działać na autopilocie, dostrzegaj zmiany w drodze do pracy, którą pokonujesz minimum dwa razy dziennie przez pięć dni w tygodniu, zatrzymaj się przy nowej piekarni.

Nauka mówi, że każdego dnia podejmujemy około 35 000 decyzji, większość z nich podejmujemy automatycznie, bez refleksji. Ten automatyczny przełącznik może być przyczyną wielu naszych niepowodzeń, dlatego zwolnij. Kiedy zwalniasz, zaczynasz znajdować się w tych samych wibracjach, co otaczający cię świat. Zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, co rezonuje z tobą, a co nie. Zaczynasz być obecny.

Jeśli chcesz zmienić swoje życie, musisz być obecna w życiu, w którym żyjesz. Będąc obecną, przechodzisz w stan wdzięczności.

6. Wyeliminuj wymówki i stwórz rozwiązania

Jak często używamy słowa „ale”? Na przykład: „Chcę jeść zdrowiej, ale jestem tak zajęty, że nie mam czasu przygotować posiłku”. „Chcę kupić nowy samochód, ale nadal spłacam część swojego długu”. „Chciałabym założyć własną firmę, ale nie mam na to czasu ani środków finansowych. ”

Teraz wyeliminuj „ale” i wyobraź sobie, jak byś się czuła, gdyby czynniki zewnętrzne nie stanowiły większego problemu.

Jest to prosta, ale potężna technika zmiany myślenia. Chodzi o wykorzystanie emocji i wyeliminowanie blokad, na których skupiamy mnóstwo energii. Zacznij przenosić swoją uwagę z „ale” na „jak”.

Zmiana sposobu myślenia to proces, który jednak otwiera nam oczy, ponieważ jest niezwykle satysfakcjonujący. Dlaczego, ponieważ polega na poznaniu siebie na głębszym poziomie i stworzeniu ze sobą relacji przyjaźni.


źródło: Yourtango