Po pierwszych, „szalonych” 4 tygodniach ciąży organizm kobiety nie przestaje doświadczać wielu niesamowitych zmian związanych z powstaniem nowego życia. Musi ciężko pracować nad zdrowym rozwojem swojego dziecka. Niejedna mama zadaje sobie pytanie, „co się tak na prawdę ze mną teraz dzieje?”. O tym, jakie zmiany zachodzą w drugim miesiącu ciąży w organizmie kobiety, opowiada Monika Wójcik, położna i ambasadorka Kampanii „Położna na medal”.
2 miesiąc ciąży – zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety podczas ciąży
Rozwój człowieka w okresie wewnątrzłonowym możemy podzielić na trzy okresy:
- Okres przedzarodkowy – od zapłodnienia do końca 3 tygodnia lub (21 dnia)
- Okres zarodkowy – od początku 4 do końca 8 tygodnia (od 22 dnia do 56-60 dnia) który będzie tematem tego artykułu.
- Okres płodowy – od 9 tygodnia do końca 38 tygodnia.
Drugi miesiąc ciąży kończymy na szóstym tygodniu rozwoju dzidziusia
Dlaczego? Tygodnie ciąży obliczane są od pierwszego dnia ostatniej miesiączki czyli razem z tymi dwoma tygodniami, gdzie jeszcze nie doszło do zapłodnienia.
W okresie zarodkowym bardzo ważną rolę ogrywają tzw. trzy listki zarodkowe, czyli mezoderma, endoderma i egzoderma, które mają bardzo duża zdolność do namnażania i różnicowania. To właśnie dzięki nim nasza „fasolka” będzie mieć wszystkie narządy wewnętrzne. Rozwijają się pęcherzyki płucne, a wątroba zaczyna wytwarzać pierwsze komórki krwi, pracują nerki.
Serce – już ukształtowane- pompuje krew bijąc ok. 144 razy na minutę. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi; rozwijają się także stopy (choć ich rozwój jest opóźniony o kilka dni w porównaniu do dłoni). Powstają mięśnie; grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna się tworzyć kręgosłup i zaczątki żeber.
Szybko rozwija się głowa, która w tym czasie stanowi ½ długości maluszka. Tworzy się mózg i zaczyna powstawać kora mózgowa. Wykształca się twarz, zawiązki oczu i uszu, podniebienie, żuchwa i szczęka z zawiązkami zębów mlecznych. Dzieciątko rośnie ok. 1 mm dziennie. Pod koniec drugiego miesiąca mierzy już całe 3,5cm i waży 10g.
Powstają także błony płodowe, które w późniejszym czasie będą tworzyć pęcherz płodowy, czyli ten balonik, w którym rozwija się i dojrzewa dzieciątko.
To czas na pierwszą wizytę u ginekologa
Przyszła mama może teraz odczuwać dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca (nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, częste oddawanie moczu). Mogą pojawić się również problemy z cerą (takie jak u nastolatków). Piersi mogą być obrzmiałe i ciężkie, a brodawki sutkowe i otoczki wokół nich staną się ciemniejsze. Dodatkowo pojawią się niebieskie podskórne linie na piersiach i brzuchu. Jest to nic innego jak siatka żył, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży (szczególnie widoczna jest u kobiet bardzo szczupłych o delikatnej budowie).
Ponadto możesz być drażliwa i borykać się ze zmianami nastroju. W tym czasie zazwyczaj pojawia się zmęczenie i senność, dlatego potrzebujesz więcej odpoczynku, więc nie unikaj drzemek w ciągu dnia. Paznokcie rosną szybciej, ale mogą ulegać rozdwajaniu i łamaniu. Twój organizm przystosowuje się do nowej sytuacji – ciąży.
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal2018.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.