Duże piersi są niewątpliwie atrybutem kobiecości. Jednak ich właścicielki, zamiast cieszyć się ze swych krągłości, ubolewają często nad rozmiarem swojego biustu. Ten bowiem potrafi przyprawić niejedną kobietę o ból głowy i nierzadko stanowi źródło problemów nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych. Jak wynika z badania zrealizowanego w ponad 70 salonach brafittingowych w całej Polsce, ponad 60 proc. Polek ma duże piersi. Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka ds. brafittingu i lingerie stylingu, radzi co zrobić, by nasz biust był zdrowy i zadbany.
Duży biust – problem wybranych?
Wydawać by się mogło, że duży biust to problem niewielu kobiet. Tymczasem okazuje się, że pełny biust ma blisko 43 proc. pań w Polsce. Jeśli dodamy do tego 18 proc. kobiet z obfitym biustem okaże się, że ponad 60 proc. z nas ma tzw. duży biust*. Odpowiedni dobór biustonosza jest kluczowy w przypadku wszystkich biustów, ale szczególnie istotny staje się, gdy mamy większy biust – mówi Izabela Sakutova. – Idealny biustonosz dla kobiety o dużych piersiach powinien posiadać przynajmniej trzy podstawowe supermoce: szeroką dostępność rozmiarową, by móc dopasować go perfekcyjnie do figury każdej kobiety, konstrukcję, która utrzyma biust w ryzach, czyli zapewni prawidłowe podtrzymanie i ukształtowanie biustu oraz powinien być atrakcyjny wizualnie, ponieważ piękna bielizna zawsze dodaje kobiecie pewności siebie!
Duży, czyli jaki?
Powszechnie uważa się, że wszystkie rozmiary powyżej miseczki D oznaczają̨ ogromne piersi. Jednak wielkości piersi nie można określić́ przy użyciu wyłącznie literowego symbolu miseczki. Rozmiar biustonosza to nierozłączne dwie wartości: pierwszą określa wymiar pod biustem (liczba), czyli pas obwodu biustonosza, a drugą − rozmiar miseczki (litera). Pojemność miski w danej literce zależy od rozmiaru obwodu pod biustem, z którym jest ona połączona. Na przykład miseczka D umieszczona na staniku z obwodem 65 jest o 4 rozmiary mniejsza niż miseczka D w obwodzie 85. Z każdym powiększeniem lub zmniejszeniem rozmiaru pasa obwodu biustonosza rośnie lub spada o jeden rozmiar wymiar miseczki, czyli rozmiar miseczki 65D mieści piersi takiej samej wielkości jak 70C i 75B. Pojemność miseczki jest ta sama, ale rodzaj uzyskanego podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.
Najpopularniejszym rozmiarem noszonym przez Polki, które nie skorzystały z usługi brafittingu jest najczęściej, niestety, źle dobrany rozmiar 75B, a w rzeczywistości bliższy prawdzie byłby rozmiar dobrze dobrany – 70D-E lub 65E-F.
Dla ułatwienia, na podstawie licznych konsultacji brafittingowych można przyjąć, że małe piersi to takie, które mieszczą się w miseczce A-B-C, średnie – w D-DD-E, duże – F-FF-G, a obfite zaczynają się powyżej miseczki G.
Nie taki znowu powód do szczęścia – problemy z dużym biustem
Piersi bywają powodem do dumy, ale nierzadko również narzekań. Nieprawidłowo dopasowany biustonosz, który nie zapewnia odpowiedniego podtrzymania piersiom, często jest źródłem niemałych problemów – także zdrowotnych. Pojawiają się (zwłaszcza latem) zmiany odparzeniowe na skórze pod piersiami oraz otarcia skóry wynikające ze źle dopasowanych miseczek czy zbytnio podciągniętych ramiączek. Sprzyja to również rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Jeśli sytuacja trwa dłużej, z czasem pozostają po nich brzydkie i szpecące blizny oraz przebarwienia skórne. Dodatkowo, bardzo duże piersi są zazwyczaj ciężkie, co stanowi niemałe obciążenie dla kręgosłupa. W efekcie właścicielki obfitych biustów narzekają na bóle pleców, kształtują się wady postawy (garbienie), a stąd już niedaleka droga do rozwoju chorób kręgosłupa.
Na domiar złego, jeśli biustonosz jest nieodpowiednio dopasowany, wrzynające się pod wpływem ciężaru tkanki piersiowej ramiączka, mogą powodować ucisk mięśni, naczyń krwionośnych i związane z nimi bóle karku, głowy, szyi i barków. Prawidłowo dobrany biustonosz zniweluje wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców: odpowiednio odciąży kręgosłup oraz uchroni piersi przed wstrząsami, którym poddawane są na przykład w trakcie ćwiczeń fizycznych, ale również zapobiegnie dalszemu rozciąganiu się skóry biustu.
Cechy idealnego biustonosza – wybieraj pełne rozmiarówki
Izabela Sakutova przekonuje, że u kobiet z większym biustem najlepiej sprawdzą się biustonosze z bardziej zabudowanymi pasami obwodów. Zasada jest taka, że im większy biust, tym kobieta powinna wybierać szerszy obwód pod biustem, gdyż to on stanowi główne rusztowanie i to on „nosi” piersi. Ramiączka pełnią jedynie funkcję pomocniczą. Należy zwrócić również uwagę na użyte materiały. Powinny cechować się zwiększoną stabilnością i wytrzymałością, a przy tym powinny być przyjazne dla skóry. Biustonosz podtrzymujący większe piersi wywiera na skórę̨ większy nacisk niż ten podtrzymujący mniejszy i lżejszy biust. Zwróćmy więc uwagę na elastyczność obwodu. Im więcej jesteśmy w stanie go rozciągnąć, tym mniej podtrzymania taki biustonosz nam zapewni. W rezultacie, już po kilku praniach ciężar piersi będzie ciągnął w dół za słabo podtrzymującą konstrukcję stanika. Zwróćmy także uwagę na jakość́ ramiączek. Te również nie mogą być zbytnio elastyczne (nadmiernie rozciągające się), powinny być mięsiste i sprężyste. Zadbajmy też o to, aby nie były zbyt wąskie. Nie muszą być przesadnie szerokie. Takie o szerokości około 20 mm powinny być wystarczające, by zapewnić ramionom wygodne dopasowanie.
W przypadku większych piersi dobrze sprawdzają się biustonosze o miseczkach miękkich, nieusztywnanych, umieszczonych na fiszbinach i wykonanych ze stabilnych materiałów. Doskonale kształtują biust i zapewniają mu tak potrzebne wsparcie, bez optycznego powiększania piersi, które dość często ma miejsce w przypadku wyboru przez biuściastą kobietę stanika z usztywnianymi miseczkami. Specjalistą w produkcji takich biustonoszy w rozmiarach D+ i G+ jest Panache.
Co ciekawe, dopiero od 14 lat w Polsce dostępna jest pełna rozmiarówka biustonoszy, tzn. w obwodach od 60 i miseczkach aż do brytyjskiego rozmiaru K, odpowiednik polskiej miseczki O. I uwaga – większość z tych rozmiarów wcale nie jest rzadko spotykanymi rozmiarami! Dobór odpowiedniego stanika jest niezwykle trudnym i odpowiedzialnym zadaniem, dlatego warto w tej kwestii swoje piersi powierzyć profesjonalistce, czyli brafitterce. Dobrze dobrany biustonosz perfekcyjnie zbiera piersi, kształtuje i utrzymuje je we właściwym miejscu, dodając nam pewności siebie. Nawet już po kilku miesiącach noszenia prawidłowo dopasowanego biustonosza poprawia się wygląd i kondycja biustu, a nasza samoocena rośnie w górę.
Jak dobrać stanik do dużego biustu?
Braffiterka zwraca uwagę na to, że przy wyborze biustonosza najważniejszym krokiem jest odpowiednie dobranie obwodu pod biustem. Niestety wśród kobiet w dalszym ciągu panuje błędne przekonanie, że to ramiączka podnoszą piersi. Tymczasem za tę funkcję odpowiada właśnie odpowiednio dopasowany obwód biustonosza. Chodzi o stabilne, a zarazem wygodne okalanie ciała, które ma na celu podtrzymanie ciężaru biustu i zapewnienie ładnie zebranego dekoltu. Po czym poznamy, że pas obwodu jest dobrze dobrany? Gdy nie odczuwamy ucisku uniemożliwiającego swobodne oddychanie i kiedy pas obwodu biustonosza nie podnosi się do góry, zachodząc na łopatki, nienależnie od tego, czy sięgasz po książkę z najwyższego regału, czy schylasz się, by zawiązać buty. Powinien być wypoziomowany mniej więcej na równi z dołem fiszbin umieszczonych z przodu. Stanowi on swoisty fundament podtrzymujący piersi, dzięki któremu miseczki biustonosza będą stabilnie zakotwiczone na klatce piersiowej.
Miseczki powinny całkowicie okalać piersi, bez kreowania efektu wybrzuszeń nad górną krawędzią miseczki lub pod pachą. Jeśli fiszbiny wbijają się w piersi pod pachą oznacza to, że potrzebujemy większego rozmiaru miseczki. Wbijający się w tkankę piersiową fiszbin nie tylko jest niewygodny, ale również może być niebezpieczny dla zdrowia piersi, gdyż ucisk może blokować swobodny przepływ limfy, przez co mogą tworzyć się torbiele i guzki.
Zwróćmy również uwagę na dopasowanie mostka biustonosza, czyli centralnej części stanika łączącej ze sobą miseczki. Przeważnie ta część powinna gładko przylegać do ciała. Jeśli odstaje, potrzebujemy większego rozmiaru miseczki, gdyż pierś niemieszcząca się w zbyt małej przestrzeni miseczki odsuwa biustonosz od klatki piersiowej, doprowadzając do powstania luki pomiędzy jego mostkiem a ciałem. Wyjątkiem są kobiety, których mostek klatki piersiowej ma budowę wklęsłą lub wypukłą. W ich wypadku mostek stanika, pomimo odpowiednio dobranego rozmiaru, może odstawać.
Ramiączka powinny być wyregulowane tak, by były wygodnie, ale stabilnie dopasowane. Właściwe dobrane stanowią 15-20 proc. podtrzymania biustu, czyli nie pełnią głównej roli w uniesieniu piersi. Jeśli powodują ból i pozostawiają czerwone ślady oznacza to, że nasz obwód stanika jest zbyt luźno dopasowany, bo za bardzo naciągnięte ramiączka przejęły główną pracę „noszenia” biustu. W takim wypadku należy wybrać mniejszy rozmiar pasa obwodu.
Podsumowując idealnie dopasowany biustonosz powinien:
- być w dobrym rozmiarze
- mieć solidną konstrukcję
- posiadać odpowiedni krój
- być zaopatrzony w mocne i wygodne ramiączka
- być uszyty z przyjaznych dla skóry, a zarazem mało elastycznych, trwałych materiałów
*dane pochodzą z badania zrealizowanego w ponad 70 salonach brafittingowych w Polsce.