Go to content

Anatomia miłości. Co się dzieje z twoim mózgiem, kiedy się zakochasz?

Fot. iStock / Pentoculus

Mówi się, że kiedy się zakochujesz, miękną ci kolana i pojawiają się motyle w brzuchu. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co twój mózg robi, kiedy w końcu znajdziesz swoją bratnią duszę? Dr Helen Fisher wyjaśnia, co możemy wyczytać z mózgów zakochanych ludzi.

Miłość jest postrzegana jako reakcja emocjonalna, ale okazuje się, że neurologia i fizjologia mózgu odgrywają ogromną rolę w rozwoju długotrwałych szczęśliwych relacji.

Czy wiesz, w jaki sposób twój mózg utrzymuje cię w stanie błogości i miłości?

Twój mózg zaczyna pomijać to i owo. Tak, klucz do budowania silnego związku i rozwijania miłości, która trwa, jest ukryty w twoim mózgu. Według dr Helen Fisher (antropolog biologicznej) oraz Lucy Brown (neurolog) nasze mózgi wykorzystują „pozytywne iluzje”, aby utrzymać w dobrej kondycji relacje.

„Pozytywne iluzje” to nasza zdolność do przeoczenia tego, co nam się nie podoba. To mechanizm, który mimowolnie stosujemy dla dobra związku. Zamiast skupiać się na negatywnych odczuciach, fokusujemy nasze odczucia na tym, co najlepsze, czyli zakładamy tzw. „różowe okulary”.

Podobnie to zjawisko zostało opisane na łamach Psychology Today, jako sposób, który „pozwala zmaksymalizować zalety swojego partnera i zminimalizować wady”.

W badaniach nad długoterminową miłością Fisher i Brown przeprowadziły badania obrazowe mózgu u setek osób w różnych stanach miłości i zaangażowania.

Odkryły, że kiedy para jest w długotrwałym i szczęśliwym związku, TRZY poszczególne obszary ich mózgów stają się aktywne:

  • Obszar mózgu powiązany z empatią
  • Obszar mózgu powiązany z kontrolowaniem własnego stresu i emocji
  • Obszar mózgu powiązany z pozytywnymi iluzjami

Obszar związany z dodatnimi iluzjami nazywany jest korą brzuszno-przedczołową. Czy wiesz, co dzieje się z tym regionem, gdy jesteśmy zakochani? Działalność w tym obszarze ZMNIEJSZA się. Nasz mózg decyduje się „zawiesić” przetwarzanie negatywnego osądu partnera, gdy czujemy się zakochani i czujemy się przez nich wspierani.

To nie znaczy, że powinieneś ignorować wszystko, co „złe” w twojej relacji lub wymyślać usprawiedliwienia dla nadużyć partnera. Jednak już na poziomie neurologicznym wiemy, że aby odnieść sukces w związkach, od czasu do czasu musimy trochę odpuścić.


Źródło: yourtango.com, psychologytoday.com