Go to content

10 dorosłych zachowań kogoś, kogo wychowali narcyzi

Wiemy, kim są narcyzi i zdecydowanie nie kojarzą się nam pozytywnie. Często podkreśla się, aby uciekać z relacji z osobą, która przejawia narcystyczne skłonności. Budowanie związku z partnerem o takich zachowaniach, jest naprawdę trudne i bywa bardzo ryzykowne.

Ale nawet i tacy ludzie znajdują dla siebie partnera, który trwa z narcyzem w związku. Bywa, że narcyz spotyka drugiego narcyza i tworzą funkcjonującą przez długie lata relacje, budują codzienność, wychowują dzieci. Efekt bywa różny, bo pewne zachowania z racji bycia narcyzem mogą w znaczny sposób wpływać na członków rodziny. Dzieci narcyzów bywają często nadwrażliwe, niepewne siebie, czują się niewystarczająco dobre. Niestety dzieci bardzo często stają się odbiciem dorosłych, uczą się tego co widzą i słyszą, wszelkie obserwacje zapisują w swojej pamięci i robią później to, co robi mama czy tata.

Osoby, które były wychowywane przez rodziców — narcyzów, wykazują pewne charakterystyczne zachowania w dorosłości.

10 dorosłych zachowań kogoś, kogo wychowali narcyzi

1. Dorosłe dzieci narcyzów czują się izolowani

Uczucie izolacji i odrzucenia towarzyszy dzieciom narcyzów od najwcześniejszych lat, ponieważ tacy rodzice skąpią dziecku miłości i zainteresowania. Dorosłe dzieci mają problemy z odnalezieniem się w kontaktach z innymi osobami.

2. Mają niską samoocenę

Dzieci wychowywane przez narcystycznych rodziców postrzegają siebie w gorszym świetle. Bardzo często są ofiarami zawstydzania, wyszydzania przez rodziców, co zapamiętują i uważają za normę. Niestety, wiele osób nadal postrzega siebie jako bezwartościowe, leniwe, mało bystre, ponieważ przenoszą swój zakrzywiony w dzieciństwie obraz w dorosłość.

3. Mają poczucie niedoskonałości

To poczucie towarzyszy im od wczesnych lat, aż po dorosłość. Ponieważ narcystyczni rodzice nie potrafią zmotywować dziecka do pozytywnego działania, nie chwalą za sukcesy, nie budują tym samym poczucia pewności siebie, to przeświadczenie o swojej ułomności przykleja się do dziecka jak druga skóra.

4. Boją się odrzucenia

Ponieważ narcystyczni rodzice nie potrafią otoczyć dzieckiem miłością, dzieci nie potrafią później poprawnie reagować na okazywane im uczucie miłości, czułości, troskę. Oni po prostu czują się nieswojo i nie wiedzą, jak się zachować, jak reagować na takie bodźce. W efekcie bardzo często odpychają drugą osobę, która chciała zbudować z nim wspólny świat. To czyni ich samotnymi i nieszczęśliwymi.

5. Nie potrafię przyjąć komplementów

Ponieważ narcystyczni rodzice nie chwalą swoich dzieci za różne osiągnięcia, każda pochwała w dorosłości będzie skutkowała zanegowaniem przekazanej informacji. Nie potrafiąc przyjąć komplementów, docenienia ich osiągnięć, dorosłe dzieci narcyzów pokazują, że nie posiadają poczucia własnej wartości.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/MATJAZ SLANIC

1/1 10 dorosłych zachowań kogoś, kogo wychowali narcyzi

6. Cierpią z powodu kompleks niższości

Narcyzi mogą kształtować swoje dzieci w zaburzony sposób, oczekując ciągłego dążenia do spełnienia zbyt wysokich oczekiwań rodziców. Śrubując kolejne wymagania, narcystyczni rodzice wychowują na osoby z poczuciem niższości, z lękiem myślącym o konieczności sprostowania stawianym im oczekiwaniom np. w małżeństwie czy w pracy.

7. Nie chcą wyrażać swojej opinii

Narcystyczni rodzice bardzo często traktują swoje dzieci jako osoby, które mają do powiedzenia niewiele lub to, co mówią, jest mało dla nich istotne. Taka postawa przenosi się później na życie dorosłe, gdy dzieci narcyzów w poczuciu niższości nie chcą lub nie potrafią zabrać głosu w dotyczących ich w sprawach, uciekają przed wyrażaniem swoich opinii lub wiedzy w obawie przed czekającą je krytyką.

8. Czują się niegodni miłości

Dziecko narcyzów nawet w dorosłości może mieć problem z prawidłowym wyobrażeniem tego, jak to jest być osobą kochaną i szanowaną. Uważając się za niewartych miłości, będą uciekać od związków.

9. Sabotują związki

Narcystyczni rodzice nie przekazują dziecku prawidłowych wzorców relacji. Gdy dziecko narcyza buduje swój związek, nie potrafi się  odnaleźć w tym, co proponuje druga osoba. Być może będą się nawet podświadomie angażować w relacje, które będą dla nich szkodliwe, odwzorowując układ swoich rodziców. Dzieciom  narażonym na lata psychicznego zamieszania trudno będzie budować normalne, zdrowe związki.

10. Mają skłonność do depresji i lęków

Postawy narcystycznych rodziców wprowadzają w umysł dziecka wielkie zamieszanie. Taki bałagan, psychiczna udręka, brak stabilizacji emocjonalnej, mogą doprowadzić dorosłą osobę do rozwinięcia się lęku i depresji.

Umysł dziecka jest niezwykle wrażliwy i wszystko to, co zapamiętał, czego nauczył się w dzieciństwie, przełoży się na jego zachowanie w przyszłości.

źródło:  www.powerofpositivity.com