Związek

Wilk w owczej skórze, czyli jedna rzecz, która zawsze demaskuje narcyza

Redakcja
Redakcja
4 września 2022
wilk w owczej skórze
fot. Andriyko Podilnyk/Unsplash
 

Termin „wilk w owczej skórze” ma biblijne pochodzenie i jest używany do opisania kogoś, kto udaje, że jest niewinny i nieszkodliwy, stwarza takie pozory i potrafi to robić tak długo, aż potencjalna ofiara uwierzy. Pod spodem jednak czai się groźny „wilk”, gotowy pożreć ofiarę. Wiele wilków w owczej skórze przebiera się za uczciwych obywateli i filary swojej społeczności, podczas gdy popełniają ohydne zbrodnie za zamkniętymi drzwiami.

Termin ten pasuje jak ulał do toksycznych manipulatorów, ukrytych narcyzów lub socjopatów, którzy przebierają się za niewinnych, dobrych ludzi, popełniając niewypowiedziane akty przemocy za zamkniętymi drzwiami. Te drapieżniki mogą wydawać się miłe, hojne, a nawet nieśmiałe, niepewne i introwertyczne; mogą również mieć głęboko uwodzicielską charyzmę, która przyciąga do nich ludzi. Jednak ich promienny publiczny wizerunek ma się nijak do tego, jacy są w życiu prywatnym.

„Jeśli masz do czynienia z osobą, która rzadko daje ci prostą odpowiedź na proste pytanie, zawsze usprawiedliwia robienie krzywdzących rzeczy, próbuje sprawić, że poczujesz się winna lub używa jakiejkolwiek innej taktyki, aby zepchnąć  cię do defensywy i postawić na swoim, możesz założyć, że masz do czynienia z osobą, która – bez względu na to, czym jeszcze może być – jest potajemnie agresywna” – pisze dr George Simon w książce In Sheep’s Clothing: Understanding And Dealing With Manipulative People.

Takich ludzi możemy spotkać wszędzie. Mogą być naszymi szefami, ale i współpracownikami, mogą być naszymi terapeutami, czy w końcu partnerami życiowymi.

Wilk w owczej skórze – jedna rzecz, która demaskuje go od razu

Oprócz grania litością, aby sprawić, że będziesz im współczuć oraz niezdolności do skorygowania toksycznego zachowania lub przyznania się do niego, jest jedna rzecz, która konsekwentnie ujawnia wilki w owczej skórze. Może to pomóc w rozróżnieniu ich nawet na wczesnym etapie jakiegokolwiek związku lub interakcji z nimi.

To… pogarda

Początkowo, gdy wilk w owczej skórze próbuje „przygotować” cię do roli swojej ofiary, może zachowywać się pokornie, hojnie, łagodnie. Sypią komplementami, pochwałami i uwagą (znaną również jako bombardowanie miłością). Są pozornie empatyczni. Jednak ich prawdziwe „ja” zawsze w końcu się ujawnia, gdy zbliżysz się do nich i faktycznie zdasz sobie sprawę, że brakuje im emocjonalnej inteligencji, aby dotrzymać obietnic lub cały czas zachowywać się w sposób urzekający.

Jeśli uważnie obserwujesz manipulatora, zawsze gdy mówi, wysyła mikrosygnały pogardy. Bez względu na to, jak bardzo stara się ukryć je pod fasadą, przenika ona przez każdy por ich skóry, każdą zmianę tonu, każde drżenie w gestach. Przenika przez proponowane przez niego zasady i ujawnia jego prawdziwe uczucia. Znajdziesz ją w jego retoryce i sposobie, w jakie mówi o świecie, sposobie, w jaki mówi o innych, a ostatecznie w sposobie, w jaki przyjdzie mu mówić o tobie.

Ilekroć jesteś w obecności wygłodniałego wilka, w pewnym momencie zauważysz wyraz pogardy lub wyniosły ton głosu, gdy mówi o ludziach, których uważa za gorszych od siebie. Nie potrafi tego długo ukrywać.

Przykład? Nagle zaczyna źle mówić o kimś, kogo chwilę temu wychwalał pod niebiosa, albo z kim dopiero co widziałaś go na mieście i wydawali się być w dobrych, zażyłych stosunkach. Może nagle wyżywać się na kelnerce, która przyniosła nie to zamówienie, co trzeba, itd. itp.

Kiedy osoba, która kiedyś była dla ciebie wyłącznie urocza, wspierająca i kochająca, nagle staje się kimś, od kogo kipi niechęć i pogarda dla ludzi, uważaj. Możesz być następna w kolejce. 

Pogarda jest również widoczna w całym cyklu nadużyć. W fazie dewaluacji każdego związku z narcyzem, ten typ sprawcy, który kiedyś sprawił, że poczułaś się jak najważniejszy człowiek na świecie, nagle zrzuca cię z piedestału i sprawia, że błagasz go o wybaczenie. Robi to, okazując intensywną pogardę i niechęć. Kiedyś nie mógł się nacieszyć twoją osobowością, talentami, uwagą, a teraz zachowuje się tak, jakby wszystko, co robisz, czyniło cię podczłowiekiem. Kiedyś świętował twoje osiągnięcia, a teraz zachowuje się tak, jakbyś była dla niego ciężarem. Obwinia cię o rzeczy, które są jego winą. Kiedy próbujesz coś powiedzieć, protestujesz przeciwko niesprawiedliwemu zachowaniu, robi z ciebie „wariatkę”. Robi z ciebie kozła ofiarnego.

Skrzywdzi cię, gdy tylko uzależnisz się od jego pochwał i obecności.

Aby uwolnić się od jakiegokolwiek poczucia winy, które możesz odczuwać, pamiętaj, że sposób, w jaki drapieżna osoba idealizowała ciebie i każdą inną ofiarę, to przynęta. Gdy wilk uwięzi swoją zdobycz, nie ma litości. Taka jest po prostu jego natura i nie ma to nic wspólnego z tym, co mogłaś zrobić lub kim jesteś.

Uwolnić się od wilka? Zastąp swoją niegdyś wyidealizowaną fantazję o tym, kim był, prawdą, a staniesz się mniej skłonna do padnięcia jego ofiarą.

Raz wilk, zawsze wilk – ale ty nie musisz bezbronną owieczką.


Związek

13 sposobów na psychiczną i emocjonalną manipulację. Czyli jak wpadamy w sieć

Redakcja
Redakcja
4 września 2022
emocjonalna manipulacja
Fot. iStock / Mary Jirovaya
 

Każdy z nas w swoim życiu pada ofiarą manipulacji. Bo jak się masz bronić, jeśli w każdej związkowej kłótni (niezależnie od przyczyny) rozmowa kończy się zrobieniem z ciebie winnego, szef zamiast podjąć dyskusję zasypuje się absurdalną papierkową pracą, a mama i tak będzie udawać bez końca, że zupełnie nie wie, o co ci chodzi… Znacie to?

Choć spotykamy się wieloma technikami urabiania nas, jak mięciutkiego ciasta, jest kilka bardzo charakterystycznych i powtarzalnych schematów, którym ulegamy. Poznajcie te, które są stosowane najczęściej.

Jak rozpoznać manipulatora?

13 sposobów na psychiczną i emocjonalną manipulację. Czyli, jak wpadamy w sieć

Fot. iStock / Mary Jirovaya

1. Gra na swoim boisku

Każdy to wie. I nie chodzi tylko i wyłącznie o teren, ale i o widownię. Gdy jesteśmy na obcym gruncie nie czujemy się tak pewnie, jak u siebie. Gdy dodamy do tego odpowiednią, „jednostronną” widownię, robi się jeszcze mniej przyjemnie. Trudno walczyć, dyskutować, spierać się, czy po prostu zachowywać swoje granicy w tak nieprzyjaznych warunkach.

2. Presja czasu

Nie wiesz, czy podejmujesz właściwą decyzję, ale ponaglenia i tykający zegarek nie dają ci szansy na spokojną analizę. Zapewne w takich warunkach szybciej wybierzesz podsunięte przez kogoś rozwiązanie.

3. „Opowiedz mi o sobie”

Jak najwięcej… Mów dużo, ze szczegółami, tylko po to, bym w odpowiednim momencie mógł wykorzystać twoje słabe i mocne strony. Teraz wiem, na której strunie zagrać – tak myśli manipulator. Jak to ocenić nie zamykając się jednocześnie na resztę świata? Jeżeli widzisz, że ktoś stosuje takie chwyty wobec innych, zapewne, zrobi to samo wobec ciebie.

4. Manipulacja faktami

Bardzo prosta technika, którą każdy z nas czasem stosuje nieświadomie. Wystarczy nieco pożonglować informacjami. Te niekorzystne pominąć, przemilczeć, poruszyć tylko częściowo, inne wyeksponować.

Kiedy wpadasz w sidła manipulatora?

Fot. iStock / Mary Jirovaya

5. Udawanie niewiedzy

Powoduje rozciągnięcia w czasie spraw oczywistych. Tracimy mnóstwo czasu i energii na „wałkowanie” i przedstawianie dobrze znanego tematu, a gdy w odpowiedzi słyszymy „naprawdę, nie wiem, o co ci chodzi” – nasze siły maleją z minuty na minutę.

6. Granie ofiary

To technika bardzo częsta pojawiająca się w bliskich relacjach. Obojętnie, czego dotyczy dyskusja czy sprzeczka, kończy się tak samo – to ty jesteś winny. Jeżeli nawet cała omawiania sytuacja nie jest nazwana wprost „twoją winą”, to z pewnością jesteś winien poruszania tematu. „Jak możesz mi tak mówić”, „Tak, jasne, dzięki, wiem, że jestem beznadziejna, nie musisz jeszcze kopać leżącego”. Trudno kontynuować rozmowę w takim dialogu. Obarczanie innych poczuciem winy i odpowiedzialności, to również manipulacja.

7. Podnoszenie głosu

Podnoszenie głosu powoduje, że zaczynamy odczuwać lęk. A gdy się boimy (nawet podświadomie) jesteśmy bardziej ulegli.

8. Krytykowanie i ocenianie

Znacie osoby, które praktycznie każde zdanie zaczynają od „nie”? Z pewnością. Krytyka płynąca z każdej możliwej strony, wytykanie twoich wad, słabych stron, niepewności. To również sposób na pozbawienie cię równowagi.

Emocjonalna manipulacja – techniki manipulatorów

9. Zarzucanie informacjami i faktami

Manipulator chętnie dorzuci jeszcze trochę „statystyk”, choć nie zamierza nam tych „naukowych dowodów” przedstawiać na papierze, podaje kolejne źródła, badania, liczby. Podczas zwykłej rozmowy nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy są prawdziwe. Zostajemy zarzuceni liczbą kontrargumentów.

10. Korpo-manipulacja

Czyli zarzucenie kogoś mnogością procedur, biurokracji i niepotrzebnych zadań. Wszystko oczywiście tylko w jednym celu, dobrze pokazać, kto ma władzę. Poza tym, gdy pracownik „ma co robić” łatwiej ukryć brak własnych kompetencji oraz błędy.

13 sposobów na psychiczną i emocjonalną manipulację. Czyli, jak wpadamy w sieć

Fot. iStock / Mary Jirovaya

11. Przykra niespodzianka

Negatywne zaskoczenie, to technika często stosowana, szczególnie w relacjach pracowniczych.  Manipulator zostawia sobie jakąś wisienkę na torcie, którą serwuje nam z zaskoczenia, w najmniej spodziewanym momencie.  Tak negatywnie zaskoczeni, tracimy zdolność do obrony. Przestajemy logicznie myśleć, nie mamy czasu na przemyślenie zarzutu i jego odparcie.

12. Złośliwość i sarkazm, raniące żarty

Bardzo trudno odeprzeć atak, który udaje osobliwe poczucie humoru, czy skoro to żart, możemy się złościć? A może zbyt serio traktujemy całą sprawę, no i nawet nie sądziliśmy, że tacy jesteśmy… energia uchodzi z nas, jak powietrze z balonika.

13. Unikanie kontaktu

Nie odbieranie telefonu, ignorowanie, brak reakcji. Pewnie każdy z nas sam zastosował kiedyś tę metodę. Pamiętacie, kiedy po randce przyjaciółka pilnowała, żebyście nie odpisały za szybko na wiadomość? „Zaczekaj, niech nie będzie taki pewny”. Cel osłabienie pewności siebie drugiej osoby.


Źródło: psychologytoday.com


Związek

Chora na raka Jane Fonda z mocnym przesłaniem. „Zdaję sobie sprawę, że jestem uprzywilejowana”

Redakcja
Redakcja
4 września 2022
Jane Fonda, fot. Instagram aktorki

Aktorka Jane Fonda ujawniła, że zdiagnozowano u niej raka i przechodzi chemioterapię. W poście do swoich 1,9 mln obserwujących na Instagramie, 84-latka powiedziała, że ma chłoniaka. Znana z silnego zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne gwiazda, wykorzystała tę okazję, żeby powiedzieć o czymś niezwykle ważnym. 

„Tak więc moi drodzy, mam coś osobistego, czym chcę się podzielić. Zdiagnozowano u mnie chłoniaka, rozpoczęłam chemioterapię. To bardzo dobrze rokujące leczenie – 80% ludzi przeżyje, więc czuję się bardzo szczęśliwa. Mam też szczęście, bo mam ubezpieczenie zdrowotne i dostęp do najlepszych lekarzy i zabiegów. Zdaję sobie sprawę i to bolesne, że jestem w tym uprzywilejowana.

Prawie każda rodzina w Ameryce musiała borykać się z rakiem, a zbyt wiele osób nie ma dostępu do dobrej jakości opieki zdrowotnej, którą ja otrzymuję, a to nie jest w porządku. Musimy dużo więcej mówić nie tylko o lekach, ale o przyczynach, aby je wyeliminować. Na przykład ludzie muszą wiedzieć, że paliwa kopalne powodują raka. Podobnie jak pestycydy, z których wiele jest opartych właśnie na paliwach kopalnych.

Przechodzę chemioterapię i całkiem dobrze radzę sobie z zabiegami i uwierzcie mi, nie pozwolę, żeby to zakłóciło mój aktywizm klimatyczny. Rak jest nauczycielem i odbieram od niego lekcję. Jedna rzecz, którą już mi pokazał, to znaczenie wspólnoty. Rozrastania i pogłębiania swojej społeczności, abyśmy nie byli sami. A rak, wraz z moim wiekiem – mam prawie 85 lat – zdecydowanie uczy, jak ważne jest dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Przeżywamy najbardziej istotny czas w historii ludzkości, ponieważ to, co robimy lub czego nie robimy, decyduje o przyszłości, a ja nie pozwolę, by rak powstrzymał mnie przed działaniem”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jane Fonda (@janefonda)

Jane Fonda od lat jest zaangażowana w sprawy społeczne

Fonda jest również dobrze znana jako działaczka polityczna. W 1960 roku głośno sprzeciwiała się wojnie w Wietnamie. Nagrodzona Oscarem aktorka zadebiutowała w 1960 roku, stając się sławną z ról w filmach takich jak „Barbarella”, „Nine to Five” i „On Golden Pond”. Ostatnie lata to hitowy serial Netflixa „Grace i Frankie”.

Hollywoodzka gwiazda Jane Fonda napisała książkę o tym, jak ludzie mogą zaangażować się w aktywizm na rzecz zmian klimatu. Aktorka była kilkakrotnie aresztowana podczas protestów i ma nadzieję, że jej działania podniosły świadomość. Wspierała również Czarne Pantery, radykalną grupę polityczną, której celem było zapewnienie uzbrojonych patroli obywatelskich w celu monitorowania zachowań policji i kwestionowania brutalności policji w Oakland. Organizowała zbiórki pieniędzy w swoim domu.

Chłoniak nieziarniczy, którego zdiagnozowano u Fondy, jest mniej powszechnym nowotworem, rozwijającym się w układzie limfatycznym – rozległej sieci naczyń i gruczołów w organizmie.


Zobacz także

W jakim wieku najlepiej wziąć ślubu, żeby twoje małżeństwo nie skończyło się rozwodem

zdrada

Nieszczęścia chodzą trójkami. Jak pachnie zdrada

nie chwalimy mężczyzn

Kochane kobiety, dlaczego tak rzadko chwalimy swoich mężczyzn? Uderzmy się w piersi!