Go to content

W jakim wieku najlepiej wziąć ślubu, żeby twoje małżeństwo nie skończyło się rozwodem

Fot. iStock/jenyhanter

Od lat wierzymy, że im dłużej będziemy czekać do ślubu, tym większe mamy szanse na długoterminowy związek. Nauka jednak mówi, że to błędne myślenie. Nowe badanie obnażają prawdę – pary, które czekają do trzydziestki ze ślubem, zwiększają prawdopodobieństwo rozwodu o pięć procent na przestrzeni roku.

Czy zatem istnieje idealny czas na małżeństwo? Przecież znamy pary, które wzięły ślub po trzech miesiącach znajomości i żyją ze sobą szczęśliwie 20, a nawet więcej lat. Z drugiej strony są też takie, które zdecydowały się małżeństwo po kilku latach wspólnego życia i nie przetrwali razem. Gdzie zatem tkwi sekret? Okazuje się, że nie chodzi o to, jak długo się umawiamy, ale o to, z kim się umawiamy. W naszej kulturze kładziemy ogromny nacisk na to, kiedy pierwszy raz spotkamy naszą bratnią duszę. Jesteśmy tak zaślepieni hormonami i chemią ciała, która zalewa nasz mózg, że zapominamy o całej pracy, jaką trzeba wykonać, by stworzyć dobry związek. Nie powinniśmy szukać drugiej połówki pomarańczy, ale kogoś, z kim będziemy mogli wspólnie popracować nad relacją, komu będzie na nas zależało, kto wesprze nas w trudnych momentach.

Jak żyć w dobrym małżeństwie? Zastosuj się do tych trzech zasad:

Zwolnij

Jeśli tego nie zrobisz, oboje skończycie podążając różnymi ścieżkami i żyjąc w dwóch osobnych światach. Zwolnij, ustal, co dla ciebie, dla was, jest naprawdę ważne.

Uprość

Ilość rzeczy, które kupujemy i czynności, które rejestrujemy, od dawna jest już przesadą. Przesadą do tego stopnia, że gdy zauważysz, że coś zawodzi w twoim małżeństwie, będziesz już za daleko na to, by powrót okazał się prosty. Przestańcie marnować czas na zakupy, na robienie tysiąca rzeczy, które nie przynoszą wam żadnego pożytku. Skoncentrujcie się w końcu na sobie nawzajem tak, jak było na początku.

Delektuj się

Pamiętasz jeszcze, jak się rozstawialiście w ciągu dnia, może na kilka dni, gdy jedno z was musiało wyjechać? Nie mogliście się od siebie oderwać, całowaliście się, patrzeliście sobie w oczy. A teraz? Biegniecie tak szybko, że nie poświęcacie sobie zbyt dużej uwagi, dajecie sobie buziaka między łazienką a sypialnią, każde zajęte swoimi sprawami? Tak się nie da. Zarezerwujcie sobie wieczór tylko dla was, delektujcie się swoją obecnością tak, jak na początku waszej znajomości.

Dbając o wasz związek, dobre relacje możecie wspólnie zbudować silne fundamenty długotrwałego małżeństwa, wówczas bez znaczenia jest, ile mieliśmy lat decydując się na ślub.