Związek

Uwolnij się od niezdrowych relacji

Redakcja
Redakcja
26 maja 2019
Fot. iStock/adamkaz
 

W czasach, gdy kultura masowa wciąż utwierdza nas w przekonaniu, że najbardziej atrakcyjny jest związek zrodzony z „miłości od pierwszego wejrzenia” oraz że jeśli między dwojgiem ludzi jest prawdziwe uczucie to namiętność nie wygasa, zdarza się, że idealna wizja romantycznej miłości umacnia negatywne wzorce relacji. A to przeszkadza nam budować zdrowy związek, faworyzując wikłanie się w toksyczne układy.

Im mniej kogoś znasz, tym bardziej projektujesz na niego swoje fantazje i wyobrażasz sobie, że jest tą osobą, którą chcesz, aby był. Nieświadomie omijasz znaki ostrzegawcze.

Jak się uwolnić od niezdrowych relacji? Podstawą jest odpowiednie podejście do człowieka już w momencie, gdy go poznajemy. Zatem, jeśli nie chcesz ciągle zaczynać od początku i masz dość nawiązywania toksycznych relacji, pamięta, zanim się zaangażujesz:

Najpierw poznaj dobrze daną osobę

Bez względu na to, jak bardzo atrakcyjny jest twój partner, potrzeba czasu, aby dowiedzieć się, kim on naprawdę jest, jak reaguje w sytuacjach stresowych, jakie ma podejście do pieniędzy, obowiązków, związku. Nie spiesz się.

Zaczekaj z seksem

Niekoniecznie do ślubu 😉 Jeśli jednak szukasz poważnego związku, zbyt wczesna decyzja o nawiązaniu intymnej relacji może być dużym błędem. Poczekaj, uważaj, zdecyduj, czy chcesz to kontynuować, czy nie. Nie bądź impulsywny i nie żałuj tego później.

Bądź autentyczny

W świecie napędzanym przez wszystko, co sztuczne pamiętaj: relacje są puste, jeśli nie jesteśmy w nich szczerzy. Nie dostosowuj się, nie kłam ani nie powstrzymuj swoich prawdziwych uczuć. Bądź sobą. Jeśli to się nie uda, to widocznie tak miało być.

Zadbaj o własne poczucie wartości i szczęścia

Jeśli liczysz na związek, który nada sens twojemu życiu, dużo ryzykujesz. Wnieś do relacji szczęście i poczucie wartości, a będziesz miał solidne podstawy, aby stworzyć zdrowy związek.

Bądź obecny i uważny

Miej oczy otwarte, słuchaj, pracuj nad komunikacją. Kiedy zakochujesz się w kimś, nie zatracaj się w adrenalinie, w danej chwili. Weź głęboki oddech, pozostań obecny i skupiony.

Wiele udanych par przyznaje się, że na początku nie były sobą wcale zauroczone. Często zaczynali relację jako zwykli przyjaciele lub znajomi. Czuli się ze sobą dobrze, mieli podobne poczucie humoru i uczucie rozwijało się naturalnie.


Na podstawie: psychologytoday.com


Związek

Już nigdy więcej dupków w moim życiu! Czyli jak znaleźć prawdziwą miłość

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
26 maja 2019
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Zdecydowana większość z nas ma za sobą przynajmniej jedną nieudaną historię miłosną. Oczywiście z wyjątkiem tych, które są księżniczkami w bajkach i które z wieży uwolnił uroczy książę. Cóż, prawdziwe życie wygląda jednak zupełnie inaczej. Nawet księżna Kate Middleton miała za sobą trzy nieudane związki, zanim poznała księcia Williama, a Megan Markle małżeństwo, które skończyło się rozwodem nim poznała Harrego.

Prawda jest jednak taka, że związek, który przysporzył nam cierpienia, powoduje, że część z nas traci wiarę w miłość. Musimy jednak zaakceptować jedno: miłość nie jest cudem. Nic nie jest wystarczająco silne, by zmienić drugą osobę, z wyjątkiem nas samych.

Często nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego pakujemy się w złe związki, dlaczego przyciągamy drani albo same do nich lgniemy. Zanim przejdziemy do rozwiązań, jak uniknąć złamanego serca, warto na początek poznać powody, które doprowadzają do bolesnych relacji.

Wykonaj następujące 4 kroki:

Krok 1: Zaakceptuj samotność

Jeśli chcesz mieć zdrowe i zrównoważone relacje, musisz zaakceptować fakt, że możesz być samotna, ale przez to też zupełnie normalna. Wielu wchodzi w pełne cierpienia związki, tylko dlatego, że boją się samotności. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które same się deprecjonują, jeśli nie są przez kogoś kochane.

Dlatego zamiast cierpieć w złym związku, wykorzystajmy czas, aby odkryć siebie, odnaleźć swoje wartości i przejrzeć na oczy, aby zobaczyć, co jest ważne w naszym życiu.

Nie wiesz, jak poradzić sobie z samotnością?

Zadbaj o swoją rodzinę

Tak, wiem, słyszałaś już o to wcześniej. Ale prawda jest taka, że ​​rodzina trzyma cię w ryzach, koncentruje na tym, co jest ważne. Wysłuchuj rodzinnych historii, dzwoń do mamy, spotkaj się z siostrą, to bardzo pomaga w oswojeniu samotności.

Znajdź nowe hobby

Wyjdź i spróbuj czegoś nowego. Nie musi być to coś, co jest całkowicie poza twoją strefą komfortu. Może gotowanie albo lekcja gotowania.

Teraz masz na to czas. Po prostu rób to, co cię interesuje i pozwala doświadczyć czegoś nowego. Gdy znajdziesz coś, co cię uszczęśliwi, rób to dalej! Skup się na sobie i tym, co przynosi ci radość i spełnienie.

Skup się na sobie

Zamiast naciskać na spędzanie czasu z innymi, gdy nie jesteś w nastroju, wykorzystaj ten czas dla siebie. Idź do fryzjera, pomaluj paznokcie, poczuj się pięknie. Przeczytaj nową książkę, obejrzyj film. Rób rzeczy, które sprawiają, że czujesz się swobodnie i wygodnie.

Samo spędzanie czasu pozwala odkryć w sobie cechy, które kochasz, a także te, które chciałbyś zmienić. One pomogą ci zrozumieć, że dobrze jest pobyć z samą sobą.

Krok 2: Szanuj siebie

Nie poddawaj się w żadnym związku. Miłość nie będzie trwać wiecznie, jeśli nie będziemy nad nią pracować. To jednak nie znaczy, że musisz się zmienić, by zadowolić swojego partnera. Ilekroć nie czujesz się naprawdę szczęśliwa w swoim związku, pamiętaj, że nie jest to zdrowy związek.

W rzeczywistości jednym z podstawowych czynników przyciągania do siebie dobrych i wartościowych ludzi jest poczucie pewności siebie, która opiera się na szacunku do siebie i znajomości swoich wartości.

Kiedy szanujesz siebie, uczysz innych, by szanowali ciebie. Odkryjesz także, że stajesz się bardziej atrakcyjna dla innych, gdy jesteś szczęśliwa i pewna siebie, bo ludzie lubią mieć blisko siebie pozytywnych ludzi.

Jak więc praktykować szacunek do siebie i budować swoją pewność siebie?

Na początek zadaj sobie pytanie „Kim jestem?”Jeśli nie wiesz, jak znaleźć odpowiedź, oto kilka wskazówek:

 • stwórz listę ludzi, rzeczy i uczuć, które uważasz za ważne w swoim życiu; tylko tak możesz zrealizować to, co naprawdę lubisz i czego potrzebujesz w swoim życiu
 • wypróbuj nowych rzeczy, żeby wiedzieć, co lubisz a co nie i dostrzec swoją siłę jak i słabości
 • poświęć chwilę, aby spojrzeć wstecz i przyjrzeć się tym momentom, kiedy spędzając czas z innymi czułaś się swobodnie i o nic szczególnego się nie martwiłaś
 • wybacz sobie i innym; puszczenie przeszłości może być trudne, ale jeśli chcesz uszanować to, kim jesteś teraz, musisz puścić to, kim byłeś kiedyś; wybacz sobie błędy popełnione w przeszłości
 • nie porównuj się z innymi; porównywanie może być źródłem braku szacunku dla siebie samej

Krok 3: Analiza twoich uczuć

Jeśli nie chcesz być samotna przez resztę swojego życia, powinnaś jasno zdefiniować partnera, którego widzisz przy sobie. Nie musi być księciem. Ale przynajmniej upewnij się, że nie posiada on cech, które cię skrzywdzą.

Pamiętaj, że zasługujesz na więcej, więc nie akceptuj każdego. Poznając nowego faceta, pytaj siebie:

 • Czy jesteś sobą, gdy jesteś z tą osobą?
 • Czy czujesz się bezpiecznie i nie krępujesz się wyrażać swoich myśli, uczuć i aspiracji bez obawy, że zostaniesz osądzona lub porzucona?
 • Czy czujesz od niego szacunek?
 • Czy on cię komplementuje, zachęca do robienia tego, co chcesz?
 • Czy czujesz, że stajesz częścią jego życia?
 • Czy odzywa się w ciągu dnia – pisze, zadzwoni, zaplanuje wspólny lunch?

Bądź uczciwa wobec swoich uczuć, nie okłamuj siebie.

Krok 4: Podejmij decyzję i wprowadź ją w życie

To jak? Dość dupków w twoim życiu? Teraz wiesz, jak ich wyeliminować, jak popracować nad sobą, by nie przyciągać jedynie drani, a móc stworzyć dobry związek. Świadomość to jedno, teraz tę wiedzę należałoby wprowadzić w czyn. Jesteś na to gotowa? Teraz mając tę wiedzę, stajesz się odpowiedzialna za swoje szczęście. Nie pozwól, by krzywdził cię ktoś, kto na twoją uwagę nawet nie zasługuje.


Związek

Eksperyment, którego wyniku nie przewidzisz. 10 najlepszych rzeczy, które dostajesz od życia, gdy jesteś mamą

Redakcja
Redakcja
26 maja 2019
Fot. iStock/Xesai

Nie myślimy o tym codziennie, ale to, jaka była wpływa na całe nasze życie. Jej brak powoduje lukę, której nie sposób wypełnić. Jej czułość koi ból, jej miłość daje nam poczucie bezpieczeństwa. Mama – pierwsza, najważniejsza osoba w naszym życiu. Jeśli nasze relacje z nią są dobre, to w dorosłym życiu staje się naszą przyjaciółką i powierniczką. Stałym, jasnym punktem. Chyba jedynym, który nigdy nas nie zawiedzie.

10 najlepszych rzeczy, które dostajesz od życia, gdy jesteś mamą

Znowu możesz się bawić

Lego, ciastolina, planszówki, zamki w piaskownicy i gra w chowanego w domu. Nie mów, że ci tego nie brakowało 😉

Śmiejesz się częściej niż kiedyś

Wystarczy jeden, bardzo poważny komentarz twojego trzylatka, albo sposób w jaki próbuje rozwiązać problem niskiego wzrostu gdy sięga po zabawkę. Albo milion innych, zabawnych sytuacji z waszego rodzinnego życia. Małe dzieci są gwarancją uśmiechu.

Masz więcej wymówek 😉

Kiedy masz dzieci, masz również doskonały powód, aby uniknąć robienia rzeczy, których nie chcesz robić! Opiekunka odwołała się, maluch ząbkuje, dziecko się rozchorowało… I impreza w pracy, na którą wcale nie masz ochoty iść cię omija.

Odkrywasz wygodną bieliznę

Kiedy poznajesz komfort bawełnianych majtek bikini zastanawiasz się, jak wcześniej mogłaś nosić stringi.

Wstępujesz do „klanu matek”

I nie liczysz już, ile razy inne matki nieświadomie ratują ci życie! Na przykład ta, w sklepie z zabawkami, która sprawiła, że ​​poczułaś się normalnie dowiadując się, że jej dziecko też „jeszcze nie przesypia nocy”.

Wzmacniasz się

Rodzicielstwo nie zawsze jest łatwe. Ale na szczęście, kiedy stajesz się mamą, zyskujesz umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, z którymi nigdy wcześniej nie mogłaś sobie poradzić! Znajdujesz w sobie siłę, o której nigdy wcześniej nie wiedziałaś, że ją masz.

Możesz zachować dobrą kondycję, nie ćwicząc

Zapomnij o siłowni. Gdy masz małe dzieci, praktycznie nie siadasz… Jesteś bardziej „fit” niż kiedykolwiek…

Przyjaźnisz się z kawą

Zwłaszcza zimną. Obok twojej rodziny (i ewentualnie wina) kawa staje się najlepszą rzeczą w twoim życiu. Nie tylko daje ci poczucie niezmąconej euforii, ale przekonuje cię, że możesz zrobić wszystko.

Dostajesz miłość i czułość

Nie ma nic lepszego niż uczucie przytulania dziecka do piersi, ciepło uśmiechniętego malucha wpadającego w twoje ramiona lub tulącego się do ciebie niezdarnie na kanapie  nastolatka, kiedy oglądacie razem film.

Nie zmieniasz się, ewoluujesz

Nie tracisz siebie, gdy masz dzieci; stajesz się silniejszą i mądrzejszą wersję siebie.

Nie jest łatwo być mamą. Tu nie można niczego nauczyć się wcześniej, cała nauka odbywa się na bieżąco. Bycie mamą to eksperyment, którego wyniku tak naprawę nie sposób przewidzieć. A zrozumieć ją tak do końca można chyba tylko wtedy, gdy samemu ma się już własne dzieci.

Wszystkim mamom składamy dziś najpiękniejsze, najszczersze życzenia zdrowia, siły, wsparcia i miłości ze strony najbliższych. Kochamy was, mamy!

 


Zobacz także

Najpopularniejsze mity o związkach i miłości

Niby tak samo, a jednak inaczej. To, co robicie w łóżku, wiele mówi o waszych relacjach

Ilu partnerów seksualnych to za dużo, by ktoś chciał stworzyć z tobą stały związek? Są na to badania!

„Zostawiłam klucze, nie zostawiłam kartki”. Jak przestać kochać niewłaściwego faceta