Psychologia Związek

STRES, czyli Skreśl To Rozstanie Ekstra Szybko!

Avatar
Magdalena Jóźwik
3 listopada 2015
 

Ostatnimi czasy, w psychologii coraz popularniejsze robi się stwierdzenie, że sposób, w jaki postrzegamy świat w znacznej mierze zależy od nas samych. Nawet znany na całym świecie filozof, Arthur Schopenhauer uważał, że świat jest jedynie wyobrażeniem.

Czasem wystarczy drobna zmiana sposobu myślenia o jakimś zjawisku i okazuje się, że coś co wydawało nam się absolutnym końcem świata, może mieć także swoje pozytywne aspekty. Cokolwiek by nas w życiu nie spotkało, zachęcam Was by próbować odnajdywać w tym „plusy”. Mam nadzieję, że te dziesięć przykazań, które tu dla Was zamieszczam pozwoli Wam szybciej poradzić sobie z ciężarem choćby najtrudniejszego rozstania. Wiem z doświadczenia, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!

1. Pozwól sobie umrzeć i narodzić się na nowo

Oczywiście nie chodzi o dosłowną śmierć, ale o akceptację własnych uczuć i daną sememu sobie zgodę na zatracenie się w smutku, który jest nieodłączną częścią rozpadu ważnej dla nas relacji. Wiele z Was może uznać to za kontrowersyjne. Przecież wszyscy ludzie dookoła każą nam być twardzielkami, które idą do przodu choćby cały świat runął im na głowę. Tymczasem rozstanie, według badań, jest nawet bardziej bolesnym doświadczeniem, niż śmierć bliskiej nam osoby.

Warto być tego świadomym i pozwolić sobie na przeżywanie rozpaczy tak długo, jak tego potrzebujemy. Wbrew temu, co sądzi większość z nas w obliczu miłosnej katastrofy, czas naprawdę leczy rany i to co dziś sprawia, że chcemy wyrwać sobie serce, za rok będzie jedynie zamglonym wspomnieniem. Pozwól smutkowi rozbrzmieć, a sam zacznie cichnąć we właściwym momencie.

2. Zdobądź wiedzę

Świadomość tego, jakie procesy zachodzą w naszym umyśle po rozstaniu to dla Ciebie szansa na przyśpieszenie procesu gojenia się ran. Niestety, znajomość tych procesów nie powoduje, że przestajemy im podlegać. Bywa to prawdziwą bolączką psychologów. Niby wiem co się ze mną dzieję, ale i tak nie mogę nic zrobić. Frustrujące uczucie. Nie mniej jednak, warto wiedzieć, że każde rozstanie wiąże się z szokiem, złością, próbami zaprzeczania temu co się stało, ale także z  emocjami pozytywnymi takimi jak akceptacja nowej sytuacji i odbudowa własnego życia. Co ważne, to nowe życie bardzo często okazuje się być dla nas bardziej satysfakcjonującym niż to u boku eks. Dlatego, głowa do góry!

3. Zbij wszystkie naczynia w domu

Owszem, istnieje ryzyko, że się pokaleczysz, dlatego zachęcam do zabezpieczenia miejsca ewentualnej egzekucji. Dodatkowo, lepiej żeby twoją ofiarą nie była XIX-wieczna zastawa, będąca pamiątką po twoich przodkach. A tak zupełnie na poważnie, chodzi o to, żebyś pozwoliła sobie nie tylko na smutek, ale także na złość. Zainwestowałaś w swój związek mnóstwo czasu i pieniędzy więc uczucie wściekłości jest zupełnie naturalne. Nie musisz zaraz tłuc tych biednych naczyń, ale postaraj się dać upust energii, która się w tobie nagromadziła. Biegaj, idź na zajęcia boksu, albo po prostu rozbij kotlety schabowe na tak cienkie plasterki, że do niczego się już nie nadadzą.

4. Zorganizuj grupę wsparcia

Nie bez powodu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, taką popularnością cieszą się grupy anonimowych alkoholików, zakupoholików czy innych uzależnionych. Miłość to także uzależnienie i to bardzo poważne. Badania pokazują, że zakochany mózg zachowuje się niemal identycznie jak mózg narkomana. Bezsenność, obsesyjne myślenie o obiekcie naszych uczuć, drgawki i pocenie się, uczucie podniecenia, przysłowiowe motyle w brzuchu, wszystkie te doznania są charakterystyczne dla osób będących pod wpływem narkotyków. Mało kto, nie doświadczył uczucia choćby platonicznego zakochania w aktorze grającym w naszym ulubionym filmie. Skoro tak, zbierz grupę koleżanek i kolegów którzy tak jak ty byli kiedyś na miłosnym haju. Uświadomienie sobie, że cała masa ludzi uczestniczyła w uczuciowym odwyku sprawi, że twój problem wyda Ci się choć trochę mniejszy w skali świata.

5. Obejrzyj wszystkie odcinki „Seksu w Wielkim Mieście”

Skoro masz już grupę wsparcia, razem z nią (choć oczywiście, jeśli wolisz możesz to zrobić sama) zorganizuj sobie maraton ulubionego serialu opowiadającego o życiu i problemach kobiet. Niech to będzie coś lekkiego, jak wspomniany przeze mnie „Seks w Wielkim Mieście”. Oglądanie cudzego życia, pomoże Ci choć na chwile zapomnieć o twoich własnych problemach. To coś innego niż wyparcie i uciekanie od problemu. Kiedy po raz kolejny budzisz się i łzy same napływają Ci do oczu, chcesz po prostu odpocząć choć przez chwilę od negatywnych uczuć. Taki seans pozwoli Ci „wyłączyć” problem i wrócić do niego później. Każdy organizm potrzebuje regeneracji.

6. Zrób generalne porządki

Gdy pierwsze emocje związane z rozstaniem opadną, zaczniesz powoli podejmować próby zorganizowania swojego życia na nowo. Nic nie pomoże Ci w tym bardziej niż generalne porządki w mieszkaniu, ciuchach a także własnych planach. Zacznij od środowiska w którym żyjesz. Świeże otoczenie, może przemeblowanie, a także zweryfikowanie tego gdzie jesteśmy w naszym życiu i dokąd zmierzamy może być początkiem odrodzenia o którym mowa w punkcie pierwszym. Ludzie często boją się opuścić swoją strefę komfortu i dokonać w życiu zmiany. Z natury lubimy raczej to co znane, wobec nowości pozostajemy nieufni. Zakręt na życiowej drodze bardzo często zmusza nas do robienia rzeczy, na które nigdy byśmy się nie odważyli. Spróbuj zatem znaleźć pozytyw w tym co się stało i wyruszyć na nieznane wody z ufnością i nadzieją, że po każdej nocy wschodzi słońce.

7. Zainwestuj w siebie

Prawdopodobnie, wraz z rozpadem związku, zyskałaś sporo czasu, a czas może być walutą potężniejszą niż pieniądze. Jeżeli zrobiłaś już generalne porządki, zrób listę rzeczy których pragniesz, a na które nigdy nie mogłaś sobie z różnych przyczyn pozwolić. Rozpisz, co musisz osiągnąć, jakie uprawnienia zdobyć, ile zarobić pieniędzy, żeby każdy z tych punktów zrealizować, a potem bierz się do pracy! Pamiętaj, że na realizację marzeń nigdy nie jest za późno, a nawet jeśli nie zrealizujesz wszystkich zadań, ciesz się po prostu procesem i drogą, która ma Cię doprowadzić do osiągnięcia twoich celów. Czasami nie chodzi o to by zdobyć szczyt, ale o to, żeby podziwiać widoki, które spotykasz po drodze.

8. Dokonaj zemsty…

Jeśli masz ochotę zemścić się na tej okropnej kreaturze, która pozostawiła Cię w rozpaczy, nie ograniczaj się i popuść wodze fantazji. Dokonaj zemsty, ale w swojej wyobraźni. Być może wydaje Ci się, że nie da Ci to żadnej satysfakcji. Zapewniam, że prawdziwa zemsta dałaby Ci jej jeszcze mniej, a być może pogrążyłaby w większym smutku. Z czasem zaczynamy rozumieć, że wina zazwyczaj leży po środku, a zemsta może dać Ci poczucie, że zawiniłaś jeszcze bardziej niż sądziłaś na początku. Odradzam zatem realne mszczenie się, ale nie zniechęcam Cię do zaplanowania różnych scenariuszy w głowie. Ciekawostką może być dla Ciebie fakt, że twój umysł niekoniecznie odróżnia wyobrażenia od rzeczywistości. Satysfakcja będzie zatem ta sama lub niewiele mniejsza, a nikomu jednocześnie nie zaszkodzisz.

9. … a potem przybij piątkę swojemu eks

Pewnie trudno będzie Ci uwierzyć, jeśli powiem, że całe rozgoryczenie, którego teraz doświadczasz minie i to prawdopodobnie szybciej niż Ci się wydaje. Bez względu na to czy zostałaś porzucona, czy sama podjęłaś decyzję o rozstaniu, na pewno przechodzić będziesz przez wiele etapów godzenia się z nową sytuacją. Twój były będzie wydawał Ci się naprzemiennie w stu procentach winny rozpadowi waszej relacji albo zupełnie pozbawisz go odpowiedzialności za to zdarzenie. Z czasem zaczniesz jednak dostrzegać, że właściwie powinnaś mu podziękować. Być może, w tej chwili brzmi to dla Ciebie abstrakcyjnie, ale porozmawiaj ze swoją grupą wsparcia – na pewno wiele z twoich koleżanek przyzna, że rozstanie nauczyło ich więcej niż długie lata spędzone na studiach czy w szkole. Szkoła życia to bowiem najlepsza szkoła jaką natura czy inna siła wyższa mogła dla nas zaplanować. Nie żyw urazy w nieskończoność i gdy poczujesz się na to gotowa, choćby w myślach powiedz swojemu byłemu: „Dzięki!”

10. NIGDY nie trać wiary w miłość

Tak, wiem, łatwo powiedzieć a trudniej zrobić. Jeżeli przeżywamy kolejne miłosne rozczarowanie, być może bolesny rozwód, czasem obserwujemy cierpienie nie tylko nasze, ale też naszych dzieci bądź bliskich, trudno jest nam zachować wiarę w to, że wciąż wszystko może ułożyć się dobrze. Pamiętaj jednak, że gdyby ludzie nie mieli wiary, najprawdopodobniej dalej bylibyśmy w epoce kamienia łupanego. Henry Ford, założyciel jednej z najbardziej dochodowych marek samochodowych na świecie, zanim odniósł sukces splajtował kilka razy i dopiero w wieku 44 lat wprowadził na rynek pojazd, który podbił świat. Gdyby zwątpił w to, że pewnego dnia uda mu się to o czym marzył, być może dziś przemysł samochodowy nie byłby tak rozwinięty jak jest. Dlatego tą zasadę zapamiętaj ponad wszystkie inne i NIGDY, przenigdy nie trać wiary w miłość.


Psychologia Związek

„Na twoje miejsce jest stu innych”. Więc zasuwaj grzecznie, to może dostaniesz podwyżkę

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 listopada 2015
Fot. iStock
 

– Nigdy nie wiesz, czy gdzieś indziej nie jest gorzej – mówił mi kolega, kiedy głośno myślałam o zmianie pracy. – Możesz trafić z deszczu pod rynnę – dodawał. Nie chciałam wierzyć, że w innej firmie może być tak samo, że wszędzie jest mobbing. Bo kim wtedy jest pracownik? Wyrobnikiem, na którym można wyładować swoje humory, którego uważa się za gówno, za niezdolnego samodzielnej pracy?

Jak najdalej od korporacji

Przecież jesteśmy dorośli. Idziemy do pracy wiedząc, co musimy zrobić, jakie są nasze obowiązki. „Przestań, u nas dzień zaczyna się od kawy i plotek. Chodź do nas, jak ci źle” – mówi znajoma, która pracuje w budżetówce. Tam nigdy specjalnie nikt się nie przemęcza. Usłyszałam kiedyś stojąc w kolejce rozmowę dwóch kobiet, które znałam z urzędu. „Wiesz, byłam z kierowniczką dziś na targu, super mają truskawki, wstąpiłyśmy jeszcze do cukierni na kawę”. Ręce mi opadły. Ciekawe, kiedy będę mogła odebrać dokumenty, na które tydzień już czekam, skoro one mają czas na zakupy w czasie pracy.

Ja mam problem z umówieniem się do lekarza na badania, bo w mojej firmie niemile widziane są nieobecności, nawet te sensownie usprawiedliwione i zaledwie godzinne.

Pracuję w firmie reklamowej. Polskim oddziale, siedziba firmy jest w Niemczech. Opracowujemy strategie marketingowe dla różnych firm. Łącznie jest nas około 40 osób, rotacja jest duża, więc nigdy nie wiadomo, ilu jest nas dokładnie. Ktoś na wypowiedzeniu, macierzyńskim czy okresie próbnym.

Jak zobaczyłam ofertę pracy, byłam zachwycona. Wcześniej pracowałam w dziale reklamy jednego wydawnictwa. Dość dużego. Tam presja na wynik była ogromna. Wiadomo, ile sprzedasz reklamy, tyle pieniędzy będzie miała firma, a ty odpowiednią prowizję. Każdy patrzył ci na ręce i wykorzystywał moment, kiedy podwinęła ci się noga. Strach było pójść na zwolnienie. Koledzy podbierali sobie klientów, obniżali stawki, negocjowali ceny.

Kryzys w firmie powodował, że było coraz gorzej. Ze stresu nie spałam. Bałam się, co zastanę wchodząc rano do firmy, czy dzwoniąc do swojego klienta nie usłyszę, że godzinę temu podpisał umowę z moją koleżanką zza biurka. Kiedy naszym szefem został kolega z działu, poszłam na zwolnienie. Nie podołałam presji, jaką wywierał na wynik finansowy. Od naszej pracy uzależniony był jego sukces. Można sobie wyobrazić, co się działo. Ktoś, kto chwilę wcześniej siedział z nami biurko w biurko, teraz wyzywał nas od debili, kiedy nie udało się podpisać zlecenia z klientem.

Powiedziałam: „Dość, nie pozwolę się traktować, jak wyrobnika,a potem żeby ktoś inny zgarniał za to pochwały i nagrody”. Zwolnienie od psychiatry. Stany lękowe, początek depresji. Dałam sobie czas. Zwolniłam, zadbałam o siebie. O dom, dzieci. Po kilku tygodniach zaczęłam przeglądać oferty pracy. Odrzucałam te, w których pojawiało się: „Premia za wyniki” czy „Premiowy system wynagrodzenia”. Nie chciałam żadnych premii, wiedziałam, że wiąże się to z wyścigiem szczurów, z podkładaniem sobie świń, choćby nie wiadomo, jak na początku zespół był zgrany. Pieniądz rządzi światem, także w takich firmach. Niestety. Nie chciałam też trafić po raz kolejny do działu sprzedaży. Najbardziej niewdzięczna praca, bo wszyscy od ciebie oczekują, że zarobisz na utrzymanie firmy. Dopóki idzie świetnie, noszą cie na rękach, kiedy przychodzi kryzys, jesteś pierwsza do odstrzału.

Idealne oferty pracy

No więc szukałam pracy. Byłam ostrożna. Nie chciałam po raz kolejny przeżyć tego samego. Mąż mówił, żebym się nie spieszyła. I w końcu trafiłam na ofertę wymarzonej przeze mnie pracy. Gdzie ważna jest kreatywność, obiecany elastyczny czas pracy, zgrany zespół (choć tu zawsze byłam ostrożna), a co najważniejsze, firma niemiecka, czyli zachodnie standardy pracy, a nie rodem od polskich dorobkiewiczów.

Rozmowa kwalifikacyjna. Bardzo miło. Kadrowa i kierowniczka działu, w którym miałabym pracować. Po angielsku – wiadomo, chodzi o kontakt z niemieckimi współpracownikami. „Miewamy wyjazdy integracyjne do Niemiec, czy będzie pani dysponowała czasem”, pytają, a ja myślę: „Super, w końcu coś dla pracowników”, zwłaszcza, że usłyszałam o wspólnych imprezach, szkoleniach. W końcu inwestują w zespół. „U nas pracuje się od 8 do 16:00, bez nadgodzin, nie przenosimy pracy do domu”, nie pytam więc o elastyczny czas pracy. Brak nadgodzin mi wystarczy. Żadnych maili po godzinach, dopracowań projektów wieczorami.

Kolejna rozmowa z dyrektorem oddziału. Interesuje go jedynie moje doświadczenie zawodowe, kiedy pada pytanie, dlaczego odeszłam z poprzedniej firmy mówię: „Wypaliłam się, szukam nowych wyzwań”. Widać, to mu wystarczyło. Dwa tygodnie później zaczęłam u nich pracę. Cieszyłam się, że jestem z dala od korporacyjnego klimatu, w zespole, gdzie pewnie wszyscy się znają, bo w końcu nie było nas zbyt dużo. Bez dress codu. Mogłam iść w tenisówkach do pracy. W końcu.

Miłe (nie)dobrego początki

To był czas urlopów, więc ludzi w firmie trochę mniej. Moja nowa kierowniczka na wakacjach, a ludzie świetni. Poznałam każdego. Obowiązkowe było przejście wszystkich działów, poznanie specyfiki pracy każdego z nich. Z tej radości, że w końcu zawodowo znalazłam się we właściwym miejscu, upiekłam ciasto dla wszystkich na miły początek.

„Magda, a jak uzbiera się więcej minut przed przyjściem do pracy, to można sobie odebrać wolne?”, spytałam koleżanki po kilku dniach. Odbijaliśmy się na wejściu i wyjściu z pracy. Czasami zdarzało mi się być 10 minut przed czasem. Miło, jak uzbiera się godzina wolna. Magda spojrzała na mnie: „No co ty? Nikt ci nie mówił, że musisz być pięć minut przed czasem, a jak przyjdziesz szybciej nikt dziękować ci nie będzie”, no tak przecież nie muszę być szybciej. Zdziwiłam się jednak, gdy kolega musiał zostać pół godziny dłużej w pracy za ośmiominutowe spóźnienie. „Pół godziny? Przecież to przegięcie”, mówiłam, ale on tylko machnął ręką: „Moja wina, zagadałem się u syna w przedszkolu”. Okazało się, że to standard. Przyjdziesz szybciej – twoja sprawa, spóźnisz się powyżej 5 minut, odrabiasz pół godziny. Za spóźnienia obcinana jest premia.

Z deszczu pod rynnę?

Sielankowa atmosfera nagle się skończyła. Po urlopie, moich dwóch tygodniach pracy, wróciła kierowniczka. Siedziała w przeszklonym gabinecie. Zresztą tak było w każdym dziale. Duży pokój i kierownik za szybą. Wszyscy w moim dziale jakoś dziwnie przycichli. Najpierw usłyszałam, że niezła ze mnie gaduła. No tak, lubię rozmawiać, poza tym nie wszystko da się omówić na mailu. Po co słać do siebie zza biurka kolejne wersje hasła reklamowego, skoro możemy to ustalić na głos, robiąc burzę mózgów. Kilka dni później usłyszałam od kolegi: „Wyślij mi to mailem proszę, zobaczę i napiszę, co zmienić”. Było to tak znaczące, że nie zaprotestowałam. Atmosfera się zagęściła, czy tylko mi się wydawało?

Na przerwie obiadowej usłyszałam, że nie możemy wszyscy na raz wychodzić z pokoju, ktoś musi zostać, jakby dzwonił telefon. W kuchni każdy patrzył na zegarek. Obiad trzeba było zjeść w maksymalnie 15 minut. Nie było krzeseł, tylko wysokie stoły, przy których jadło się na stojąco. „Żebyśmy za długo tu nie siedzieli i nie gadali”, tłumaczono. Poczułam w głowie lekki niepokój. Ale obiecałam sobie nie popadać w paranoję. To przecież niemożliwe, żeby wszędzie było tak samo. Powrót kierowniczki sprawił, że wszyscy chodzili spięci, przestaliśmy żartować i rozmawiać między sobą. Myślę: „Dobra, nowy projekt, wszyscy nerwowi”.

W regulaminie pojawił się zakaz używania własnych telefonów do prywatnych rozmów. Dwa dni po jego wprowadzeniu kierowniczka przez 15 minut darła się przez telefon na swojego syna, któremu nie poszedł jakiś sprawdzian. No tak, ona wprowadziła zasady, mogła je łamać.

Wódka i pierogi w nagrodę

Na mailu zdjęcie z monitoringu korytarza firmowego. Podpis: „Pamiętajcie proszę, że nasz budynek jest monitorowany, wychodzenie z biurowych pomieszczeń jest odnotowywane”. Brakowało tylko dopisku: „Wiemy, co robisz w drodze do kibla”.

15 minut przerwy obiadowej, 5 minut na pozostałe czynności – zrobienie kawy, herbaty, siku. Monitoring na komputerach, to norma już teraz. Nikogo nie dziwi. Ale kiedy kolega z innego działu dostał naganę za opłacenie przedszkola córki w godzinach pracy, byłam jednak w szoku. Przecież to chwila. Nie można być przez osiem godzin kreatywnym non stop.

Ściągnęłam różowe okulary. Albo inaczej. Ktoś mi je brutalnie zrzucił tuż przed firmowa Gwiazdką. „Dostajemy coś w kopertę z okazji Świąt?”, pytałam pamiętając o obietnicach wynagradzania pracowników imprezami i szkoleniami. „Olka, jeszcze się nie nauczyłaś, że tu nic się nie dostaje?”, odpowiedział kolega. Impreza była obowiązkowa. Pół godziny po pracy podjeżdżał po nas autokar, żeby zawieźć do knajpy. Przebierałyśmy się w firmowej toalecie i nad zlewem robiłyśmy makijaże wieczorowe. Trzeba było się świetnie bawić. W końcu spłynęła na nas dobroć szefa w postaci wódki na stołach i pierogach z kapustą i grzybami.

Za szkolenie zapłać sam

Z nowym rokiem premie zamieniono na nagrody uznaniowe. Musieliśmy podpisać aneksy do umów o pracę zrzekając się zapisanego w nich prawa do premii. Nie podoba się, możesz złożyć wypowiedzenie. Nagrody łatwiej cofnąć. Za byle co. Za jedno zwolnienie lekarskie potrącano 25% nagrody. Więc ludzie przychodzili z gorączką do pracy. Szczęście miał ten, kto posiadał dzieci i chorował w tym czasie, kiedy one. Tu nagrody nie zmniejszano.

Kładziono nacisk na rozwój zawodowy pracowników. Udzielano nam za darmo pomieszczenia do nauki niemieckiego, ale za lekcje musieliśmy już płacić sami: „Wynegocjowałem dla was zniżkę”, mówił szef dając do zrozumienia, kto z lekcji powinien skorzystać. Szkolenia odbywały się w weekend, a nagrodą za obowiązkowy udział była darmowa pizza w poniedziałek. Jedna na cztery osoby.

Nie wierzyłam, że to się znowu dzieje. Nie, nie było wyścigu, były zastraszone szczury, które bały się wejść do firmy, kiedy szef był szybciej od nas. To wróżyło kłopoty. Przeglądanie naszych komputerów, czasów logowania do systemu, wyjść do toalety. Najczęściej robił to tuż przed wypłatą nagród. Rozmowy roczne z pracownikami odwołał głośno mówiąc, że nie przewiduje podwyżek, bo jego zdaniem pracownicy tylko
o podwyżkach chcą rozmawiać. Koleżance, która zagroziła odejściem dał 17 złotych netto podwyżki. „Zadowolona?”, spytał. Nikt nie poszedł się więcej wykłócać. 17 złotych to jałmużna, dowód upokorzenia, wartość wkładanej pracy.

Praca ponad wszystko

„Kiedy jesteś w pracy, oczekuję, że poświęcisz się jej w 100%, na prywatne rozmowy masz czas po pracy”, powiedziała kierowniczka, kiedy usłyszała, jak z koleżanką rozmawiałam o dzieciach. Następnego dnia nie poszłam do pracy. Mąż mówił, że wyolbrzymiam, że przecież byłam taka zachwycona. „Nie jesteś przewrażliwiona? Może ona miała gorszy dzień, tobie też się przecież zdarza”. Tylko tych gorszych dni baliśmy się najbardziej. Kiedy wchodziła i nie odpowiadała na „cześć” wiedzieliśmy, że czeka nas ciężki dzień. Każdy pakował nos w monitor i zapadał się w fotel, byleby tylko nas nie zauważyła i nie wezwała kogoś do siebie. Bo wtedy już różnie bywało. Od sprzątania biurka, przez robienie miesięcznego raportu i tłumaczenie się z każdej minuty wylogowania na komputerze. Bo wylogowywać się trzeba było nawet wtedy, gdy wychodziło się do toalety lub kuchni wstawić wodę na kawę.

Czułam, jak się zapadam w siebie. Śniło mi się, że zapomniałam hasła do logowania. Że zepsuła się karta do czytnika na wejściu do pracy. Wiedziałam, że codziennie wracam tam, gdzie nie chciałam już nigdy być. Ale bałam się, że wszyscy uznają mnie za wariatkę. „Przecież inni tam pracują i wytrzymują”, słyszałam. Ale nikt nie wiedział, że jedna dziewczyna usunęła ciążę, bo bała się zwolnienia. „Nie mogą cię zwolnić, jak spodziewasz się dziecka”, tłumaczyłam. „Kierowniczka kiedyś powiedziała, że na każdego z nas ma jakiegoś haka. A to wystarczy na dyscyplinarne wyrzucenie”. Dwie nasze inne koleżanki były już na macierzyńskim, ona wiedziała, że nie może teraz urodzić dziecka. To szkodliwe dla firmy. „Spokojnie one wrócą, to wtedy postaram się o dziecko, w końcu łatwo zachodzę w ciążę”, mówiła. Inna po rozwodzie. Bez alimentów. „Gdzie ja będę szukać innej pracy, zawsze jest lepiej tam, gdzie nas nie ma. Tu przynajmniej wiem, czego się po nich spodziewać”.

Złożyłam wypowiedzenie. Chodzę na terapię. Boję się przeglądać oferty pracy. Boli mnie żołądek, kiedy czytam: „Młody dynamicznie rozwijający się zespół”, „To twoja szansa na rozwój”. Zadzwonił kolega. Zwolnił się. Rozkręca własny biznes. „Nie chcesz mi pomóc? Potrzebuję kogoś takiego jak ty. W końcu powtarzałaś mi: „Jesteś świetny, rzuć tę robotę w pioruny. Nie doceniają cię i nigdy nie docenią”, śmieje się. „Nie wiem. Pomyślę”, odpowiadam.

Opowiadam ci tę historię, żeby pokazać, jak traktuje się pracowników, którzy angażują się w pracę, zawodowe obowiązki, plany. Może opowiadam ją też po to, żeby przeczytać że nie wszędzie tak jest. Że nie można pozwalać tak się traktować. Że są firmy, w których szanuje się każdego pracownika, nie krzyczy w korytarzu na sprzątaczkę, która drzwi od toalety nie zamknęła. Nie zastrasza. I nie ubliża słowami: „Na twoje miejsce jest stu innych”.


Psychologia Związek

Regeneracja paznokci – to musisz wiedzieć

Monika Głuska-Bagan
Monika Głuska-Bagan
3 listopada 2015
Fot. iStock

Paznokcie na pokaz

Moje paznokcie i skóra dłoni nie wyglądają najlepiej, łatwo zauważyć na nich ślady po upalnym lecie. Słońce zapewnia ładną opaleniznę, ale nadmierne promieniowanie UV powoduje też żółknięcie paznokci, nie służą im używane latem kolorowe lakiery, ani morskie kąpiele. Najczęstszy problem to przesuszone paznokcie – łatwo się łamią, rozdwajają, kolejny – depigmentacja płytki, wtedy na paznokciu można zauważyć kremowo-żółte plamy lub „pęcherzyki”. Postanowiłam właśnie teraz, przed zimnymi dniami, zregenerować i odżywić swoje dłonie i stopy.

Kuracja na miarę

Jeśli paznokcie są bardzo zniszczone najlepiej oddać się pod opiekę manikiurzystce. Jeden ze świetnie działających zabiegów, to japoński p-shine, odżywiający i wzmacniający paznokcie, idealny, gdy mamy problemy z łamaniem, rozdwajaniem lub cienką płytką. Zabieg polega na wcieraniu energicznymi ruchami pasty w naturalną płytkę oraz naniesienie na nią warstwy pudru. Technologia p-shine pobudza krążenie krwi, wzmacnia, przyspiesza wzrost, poprawia ukrwienie i zapewnia naturalny wygląd paznokci Zapobiega też rozdwajaniu się płytki.

Kuracja rewitalizująca to z kolei seria około pięciu wizyt u manikiurzystki, podczas których stosuje na całe dłonie maski, peelingi i masaże. Skutek to usunięcie przebarwienia płytki paznokciowej, rozjaśnienie i wygładzenie. W trakcie kuracji zalecany jest mniej inwazyjny manicure „na ciepło” lub spa, który zwiększa efekt nawilżenia płytki paznokciowej i skóry rąk. Bardzo pomocne są też zabiegi parafinowe dla dłoni i stóp, które intensywnie nawilżają, zatrzymują wodę w skórze i paznokciach. 

Noś klapki!

Jeśli jesienią wciąż chodzisz  na basen, pamiętaj,  że w takich miejscach łatwiej o zakażenie grzybicą. Gdy zauważysz przebarwienia skórne, pieczenie i swędzenie, stany zapalne bądź niepokojące zmiany na płytce paznokciowej (np. brunatnienie paznokcia, nienaturalne bruzdy, oddzielenie się płytki od łożyska – pusta przestrzeń pod płytką) powinnaś, jak najszybciej pójść do dermatologa. W przypadku grzybicy lekarz przepisze leki hamujące rozwój grzybów, bakterii i drobnoustrojów. W aptekach dostępne są preparaty profilaktyczne chroniące przed grzybicą: pianki, żele, aerozole, płyny i kremy. Pamiętaj też o noszeniu na basenie własnych klapków.( klapek?) 

Na cytrynowo

Chcesz sama zintensyfikować efekty kuracji, nie zaszkodzi, gdy wspomożesz ją domowymi sposobami. Do miseczki zetrzyj ma tarce świeży ogórek, dodaj połówkę pokrojonej drobno cytryny i dwie łyżki startego jabłka. W przygotowanej mieszance mocz palce około 15 minut, zabieg powtarzaj co kilka dni przez miesiąc. Efektem będą dużo jaśniejsze, elastyczne i odżywione paznokcie. Przy poważniejszych uszkodzeniach takich, jak rozwarstwienia, czy brak elastyczności, korzystaj z witaminowych suplementów, zawierających A, B7, C i E. Pamiętaj też o dawce protein (duża zawartość białka w diecie) oraz cynku. W salonie takie uszkodzenia usuwane są mechanicznie pilnikiem i peelingiem, następnie nawilżane i natłuszczane. Po takim zabiegu powinno się stosować odżywki nawilżające z serii hydro-therapy, indywidualnie dobrane do typu paznokci.

Nie zapominaj o pielęgnacji dłoni i stóp nawet, jeśli nie masz problemów. Regeneracja paznokci przyda się każdemu. Podstawowe zasady codziennej pielęgnacji to: tłuste kremy, emulsje do nawilżania skórek, kremy i maści z witaminą A. Wcieraj w płytkę paznokciową i skórki oliwkę (olej rycynowy, oliwa z oliwek, oliwa z dodatkiem olejków eterycznych, np. cytryna, grejpfrut) i zrezygnuj z metalowego pilnika.


Zobacz także

„Po co szukać nowego wroga..?”, czyli 7 powodów, dla których warto przyjaźnić się z byłym

Są rzeczy, o których nie mówią szczęśliwi ludzie. Chcesz poznać ich tajemnice?

Teksty facetów wołające o pomstę do nieba. Czyli czym nas wkurzacie jak nikt inny!