Lifestyle Zdrowie

Co robisz z resztką wody z czajnika? Sprawdź, czy potrafisz „dobrze” zagotować wodę i dlaczego nie wolno tego robić kilka razy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
19 lutego 2017
Fot. iStock / 58shadows
 

Schemat jest zawsze ten sam, bo cóż to za filozofia zagotować wodę na herbatę czy kawę? Nalewasz, gotujesz i gotowe… zazwyczaj „na bogato”, cały czajnik, będzie akurat na następny raz… Potem zalewasz torebkę w kubku i…? No właśnie, co robisz z wodą, która została?

Większość z nas, robi tzw. NIC, czyli woda zostaje sobie w czajniku i spokojnie czeka, aż będzie potrzebna. Wystarczy ponownie włączyć (wstawić na gaz) czajnik, i woda znów jest gorąca. Okazuje się, że popełniamy paskudny błąd. Bo wodę powinno się gotować tylko raz! Ba! prawdziwi koneserzy kawy i herbaty, korzystają zazwyczaj z wody o temperaturze niższej, niż sławetne 100 stopni Celsjusza.

Dlaczego?

Przeczytajcie kilka faktów, o tym, co jest tak naprawdę szkodliwe.

  1. Przegotowanie wody pomaga zabić drobnoustroje – PRAWDA.
  2. Wystarczy jednokrotne przegotowanie wody – PRAWDA.
  3. Podczas, każdego gotowania, woda traci „na wartości” – ponieważ wytrącają się z niej minerały – PRAWDA.
  4. Dwa razy przegotowana woda jest „bardziej bezpieczna” – MIT!
  5. Każde kolejne zagotowanie wody sprawia, że zachodzą w niej kolejne reakcje, co może powodować powstawanie szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Podczas kolejnych zagotowań, z wody wydzielają się substancje takie, jak: azotany, arsen i fluorki – PRAWDA.
  6. Wielokrotnie zagotowana woda ma gorszy smak – PRAWDA.
  7. Wielokrotne gotowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób mających problemy z kamica nerkową, ponieważ wpływa na zdolność do rozpuszczania się minerałów – PRAWDA.

Nie chcesz marnować wody? Po prostu nalewaj do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz. A jeśli coś zostanie – odlej ją do podlania kwiatów lub do żelazka parowego.

Fot. iStock / cmannphoto

Fot. iStock / cmannphoto


 

Źródło: abczdrowie.plczajnikowy.com.pl

 


Lifestyle Zdrowie

Objawy zatrucia smogiem. Sprawdź, po czym poznać, czy się zatrułeś

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
19 lutego 2017
Objawy zatrucia smogiem
Fot. iStock / MaximShebeko
 

Jeżeli zastawiacie się, ile w tej całej smogowej aferze jest przesady – można śmiało powiedzieć, że niewiele. Każdy, kto musiał spędzić sporo czasu na zewnątrz podczas alarmów smogowych dla swojej okolicy, miał okazję odczuć to boleśnie na własnej skórze.

Specjaliści alarmują, że długotrwałe narażenie na smog może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

prof. Jerzy Kozielski
„Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej, potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach (…) Układ oddechowy broni się przed smogiem na kilka sposobów. Po pierwsze – kaszlem, który ma wyrzucić to, co drażni, po drugie – nasileniem wydzielania śluzu, by chronić śluzówkę. To nie zawsze jest skuteczne, bo o ile śluz zatrzymuje część pyłu, to już rozpuszczony w śluzie kwas i tak będzie drażnił śluzówkę, niszcząc aparat rzęskowy”.*

Ale oprócz tego, co zdarzyć się może w przyszłości, występuję szereg objawów świadczących o tym, że w naszym organizmie doszło do zatrucia.

Jak rozpoznać u siebie zatrucie? Objawy zatrucia smogiem

OBJAWY ZATRUCIA SMOGIEM (0) OBJAWY ZATRUCIA SMOGIEM (2)

Ból głowy – całkiem niedawno zespół badaczy z Chile postanowił sprawdzić, jak poziom zanieczyszczeń wpływa na występowanie migren. Przeanalizowali dane z 7 lat: te dotyczące stanu powietrza w Santiago oraz przyjęć do szpitala i zgłoszeń na izbę przyjęć z powodu bólów głowy i migren. Wynik był jednoznaczny. Za każdym razem, gdy stan powietrza ulegał pogorszeniu, ludzie częściej cierpieli z powodu silnych bólów głowy. Ten objaw występuje prawie natychmiastowo.

Piekące oczy – to również objaw, który zaobserwujemy praktycznie od razu. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na podrażnienie spojówek.

Problemy w skupieniu się i ciężka głowa – gdy oddychamy zanieczyszczeniami ciężej się skupić. Przeprowadzono wiele badań mających na celu potwierdzenie, tej zależności. jedno z nich z udziałem myszy. Dwie grupy tych zwierzaków poddano próbie smogowej – jedna z nich przebywała w warunkach odtwarzający smog, druga oddychała czystym, filtrowanym powietrzem. „Smogowe” myszy dużo gorzej radziły sobie z zadaniami (np. z przejściem przez labirynt) i wykazywały zachowania depresyjne *tak, można to zaobserwować).

Kaszel – objaw oczywisty, bo od razu potrafimy powiązać go z przyczyną. Przy wysokich zanieczyszczeniach, zaczynamy kaszleć praktycznie od razu po wyjściu na zewnątrz. Przy mniejszych stężeniach, kaszel pojawia się zazwyczaj stopniowo.

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – zapylenie powietrza wpływa na podrażnienie śluzówki, a to z kolei powoduje stany zapalne oraz osłabienie naszej naturalnej bariery ochronnej.

Jeśli nie musisz – nie spędzaj czasu na zewnątrz.

Fot. iStock / fightbegin

Fot. iStock / fightbegin


*źródło: pulmonologia.mp.plhellozdrowie.pl


Lifestyle Zdrowie

Są wspaniali! Ci tatusiowie w Walentynki zatańczyli balet razem ze swoimi córkami

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 lutego 2017
Fot. Screen z Instagrama/ Philadelphia Dance Center

Ojcowie nie zawsze potrafią okazywać uczucia swoim córkom, tak by czuły się w pełni akceptowane i kochane. Ale ci tatusiowie raczej nie mają tego problemu. W Walentynki wzięli udział w specjalnych zajęciach dla ojców i córek, w szkole tańca Philadelphia Dance Center.

Tatusiowe podeszli do sprawy bardzo poważnie, niektórzy przygotowali nawet specjalne stroje. I wszyscy, niezależnie od talentu, możliwości i tak zwanych „warunków”, starali się stanąć na wysokości zadania. Efekt – uroczy! Obejrzyjcie koniecznie!

A tu jeszcze kilka, uroczych zdjęć


Zobacz także

Jak schudnąć z bioder? Działaj i chudnij!

„Kobiecym zdaniem” to 8. edycja kalendarza, przygotowywanego przez Gedeon Richter, autorstwa Andrzeja Pągowskiego

Kobiety wyrażają własne zdanie: 8. edycja kalendarza Gedeon Richter

Cztery psychologiczne korzyści płynące z posiadania roślin doniczkowych w domu