Związek

Siedem grzechów głównych w związku

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 czerwca 2016
Fot. iStock/ferrantraite
 

Co niszczy związek? Masz na to pytanie gotową odpowiedź – tak bez zastanowienia? Potrafisz powiedzieć, co jest grzechem przeciwko miłości? Co ją zabija, a związek obdziera bezczelnie ze szczęścia? Wyrwana ze snu wyrecytujesz wszystko to, co sprawia że małżeństwa, związki nawet te długoletnie się rozpadają, a ludzie nie są ze sobą szczęśliwi?

Zastanawiam się, czy gdyby uczono nas na pamięć siedmiu grzechów, które niszczą związek, nie popełnialibyśmy ich? A może popełnialibyśmy rzadziej, staralibyśmy się ich unikać. Eh, gdyby to było takie proste.

Pycha

Ona: „On na mnie nie zasłużył”

On: „Dlaczego zawsze wszystko jest na mojej głowie”

Oni: „Tyle z siebie daję, a on/ona mnie nie docenia”.

Pierwszym z grzechów w związku jest pycha. Przekonanie, że to ja jestem bardziej, lepiej, że więcej z siebie daję, może  w końcu zabić każdą miłość. Bo jak ktoś nieustannie myśli o sobie, że jest lepszy, że zasługuje na więcej, to nigdy w takim związku nie poczuje się szczęśliwy, wręcz przeciwnie, będzie mu towarzyszyć ciągle i bez przerwy poczucie krzywdy i niesprawiedliwości.

Bo kiedy jemu wydaje się, że jest wyjątkowy, bo zarabia więcej od niej, ostatnio awansował i flirtowała z nim kobieta w sklepie, to o czym my mówimy? O miłości, czy podtrzymywaniu własnej opinii o swojej wyjątkowości? I w drugą stronę, gdy to ona przekonana jest o swoje niepowtarzalności, o poświęceniu się dla tego związku. Kto tu ma być szczęśliwy?

Nie myślmy o sobie: jestem lepsza/lepszy od niego. Tu nikt nie jest lepszy, tu nikt z nikim nie musi rywalizować.

Zdrada

On: „To był tylko niewinny flirt”

Ona: „No co ty? Zwariowałeś? Ja i Jacek. Daj spokój”

Oni: „Nigdy nie wybaczę zdrady”.

Tymczasem zdradzamy, i wybaczamy zdrady. Przynajmniej tak się nam wydaje, że wybaczamy. Że jesteśmy w stanie przełknąć, że nasz partner o nas zapomniał, że nas porzucił dla kogoś innego, choćby jeden raz, choćby na chwilę. Czy ze zdradą można żyć? Można budować coś od nowa? Pewnie tak, ale wymaga to wiele pracy i wysiłku, a na ten często nie mamy siły ani ochoty. Zdrady nie da się zamknąć w puszce, zamieść pod dywan. Nawet gdy to my zdradzamy, a druga strona nigdy się o tym nie dowiaduje, to ona zostawia ślad, na zawsze. Nigdy nikt mi nie powie, że zdrada w związku jest czymś dobrym.

Fot. iStock

Fot. iStock

Kłamstwo

Ona: „Musiałam zostać dłużej w pracy”

On: „To służbowa kolacja”

Oni: „To tylko takie niewinne kłamstwo”

Kiedyś jakaś kobieta mi powiedziała, że kiedy w związku pojawiają się najdrobniejsze kłamstwa, to za nimi pójdą większe. Jeśli nie zahamujemy tego w porę, to zaczniemy się okłamywać coraz bardziej i coraz częściej. Ta sama kobieta powiedziała mi: „A może lepiej zadać sobie pytanie, dlaczego kłamie, dlaczego on kłamie?”. Bo przecież z jakiegoś powodu nie mówimy, że umówiłyśmy się z przyjaciółkami, wykręcając się dłuższą pracą. Dlaczego kłamiemy, gdy on pyta, ile kosztowała sukienka? Gdyby tak przyjrzeć się tym kłamstwom? Bo niby czemu nie mówimy prawdy?

Gniew

Ona: „Mam dość, nigdy cię nie kochałam!”

On: „Zamknij się”

Oni: „Nikt nie potrafi mnie doprowadzić do takiego stanu, tylko ty!”

Gniew w związku? „Zabierz tę pie*doloną torebkę stąd”, „Czy ty zawsze musisz wszystko spieprzyć?!?”. Nie mylić gniewu z kłótnią, z rozmową podniesionym tonem, która jest jednak wymianą argumentów, a nie obrażaniem drugiej, wydawałoby się, że bliskiej nam osoby. Gniew to agresja, to chęć poniżenia, upokorzenia. Gniew nigdy nie jest dobrym doradcą, w gniewie wypowiadamy słowa, których żałujemy, a które jednak zostają, nie da się ich ot tak po prostu wymazać. W końcu gniew rodzi przemoc – te fizyczną i psychiczną… Gniew to ukrywane żale, pretensje, które nagromadzone muszą w końcu gdzieś znaleźć ujście. Gdybyśmy tylko umieli ze sobą rozmawiać… i nazywać swoje emocje.

Zazdrość

Ona: „Co ona ma takiego, czego ja nie mam”

On: „Musiałaś się tak do niego wdzięczyć?”

Oni: „Zazdrość? Nieee, nie jestem zazdrosny/zazdrosna”.

To taki potwór, który czai się za szafą. Niby nic, ta zazdrość. Na początku myślimy: „O fajnie, zależy mu”. I lubimy się wygrzewać w blasku tej zazdrości, ale gdy przybiera ona na sile, już nie jest nam tak komfortowo. Zazdrość upokarza. Jedną i drugą stronę. Zawiązuje pętle na szyi i trudno znaleźć szczęście w związku, gdzie ona ma prawo głosu. Bo nie taka bluzka, nie taka spódniczka, nie tak się spojrzałaś, na pewno byś z nim poszła do łóżka. I w drugą stronę: czemu tak na nią patrzyłeś, czemu chowasz telefon, co ona ma, czego ja nie mam. Setki pretensji, domysłów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Można być szczęśliwym i doświadczać zazdrości? A przecież o szczęście w związku chodzi i o miłość, która, jeśli szczera, nie powinna być zazdrosna.

Chciwość

Ona: „Nie umiem się tobą dzielić”

On: „Po co ci to wszystko?”

Oni: „Chcę więcej”

Więcej miłości, przestrzeni, czasu kosztem partnera. Chcę go uzależnić od siebie, od tej miłości zagarnąć tylko i wyłącznie dla siebie, z nikim się nie dzielić. Odciągnąć od rodziny, znajomych, przyjaciół. JA chcę być najważniejsza/najważniejszy. To chciwość emocjonalna, na zawłaszczanie drugiej osoby, czynienie z niej swojej własności. Jak się nie udusić w takim związku? Jak w końcu nie uciec?

Jest też drugi obraz chciwości. Materialny, kiedy uzależniamy finansowo, świadomie dążąc do tego, by partner nie miał możliwości manewru z powodu braku pieniędzy. O tak, najpierw mówimy: oj tam, po co będziesz pracować, by za chwilę czuć się panami sytuacji, bo kogoś mamy na własność, bo nigdzie nie pójdzie, nic nie zrobi. Bo bez nas jest nikim.

Obojętność

Ona: „Już mi się nie chce starać”

On: „A co mnie to w sumie obchodzi”

Oni: „Jest jak jest, trudno. Nic się nie zmieni”

Największym grzechem wobec miłości jest obojętność. Kiedy ona przychodzi, to właściwie nic już nie ma. Oprócz iluzji związku, w którym nikt dla nikogo nie jest ważny, w którym chętniej spędza się czas osobno niż razem i w którym się nie rozmawia. Nie ma wspólnych emocji, nie ma starań, nie ma chęci bycia razem. Jest jedno wielkie nic, na które się godzimy i trwamy obok siebie właściwie nie wiedząc czemu odmawiając sobie i tej drugiej osobie prawa do szczęścia.

Który z grzechów popełniamy najczęściej? Każdy z nich jest końcem – miłości, szczęścia, a wreszcie i związku. Nawet, gdy nie odchodzimy, nawet gdy trwamy, to czy naprawdę jesteśmy razem?


Związek

200 rzeczy, które powinnaś (już, teraz, natychmiast) wyrzucić. Akcja „Uporządkuj swoje życie”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 czerwca 2016
200 rzeczy, które powinnaś wyrzucić
Fot. iStock / cyano66
 

Pewnie możnaby zrobić listę 500 rzeczy albo tysiąca… bo takie listy wydają się nie kończyć. Ale zgodnie z obietnicą przed wami lista naszych rupieciarskich grzeszków, które prawie każdy ma na sumieniu. Nadal odgracamy nasze życia. Wydrukujcie i odhaczajcie. Nie zapomnijcie napisać w komentarzu, co udało wam się zrobić, żeby uporządkować swoją przestrzeń i życie – tak tylko przypominamy o fajnych nagrodach, które na was czekają 😉 .

200 rzeczy, które powinnaś (już, teraz, natychmiast) wyrzucić:

 1. stare pudełka po produktach

 2. wieszaki z pralni chemicznej

 3. plastikowe wieszaki ze sklepu

 4. stare czasopisma

 5. niepotrzebne paragony (te, których nie potrzebujesz np. do serwisu gwarancyjnego)

 6. brzydka bielizna, której nienawidzisz nosić, a trzymasz na wszelki wypadek

 7. rachunki, papiery etc, sprzed 8-10 lat

 8. dziurawe skarpety

 9. skarpety samotne i osierocone… bez pary (szczególnie te, którym pary szukasz dłużej niż jedno pranie)

 10. książki, których nie zamierzasz przeczytać lub już je czytałaś (najlepiej podaj dalej)

  linia 2px

 11. kasety do magnetofonu

 12. dodatkowe filiżanki i kubki, te do których nawet nie dochodzisz przy skrajnym zużyciu (znajdziesz je gdzieś z tyłu szafki)

 13. kasety VHS

 14. stara technologia (dyskietki, pamiątkowe karty do Atari itp.)

 15. niekochane zabawki

 16. herbaty, których nie pijesz (nie mogą czekać wiecznie)

 17. świece

 18. menu i kupony promocyjne na pizze i jedzenie na wynos (masz Internet! Hello!)

 19. stare karty okolicznościowe

 20. przeterminowane leki

  linia 2px

 21. zniszczone buty (te, które trzymasz na wszelki wypadek)

 22. plastikowe sztućce

 23. stare przyprawy – przyprawy w rzeczywistości się nie psują, ale tracą moc.
  DOBRA RADA:
  Jak długo je trzymać? Maksymalnie 1-2 lata – przyprawy; 1-3 lata zioła. Maks!

 24. bezpańskie kable (jeśli nawet nie wiesz z jakiego są urządzenia)

 25. szpilki, które są nowe ale cię makabrycznie obtarły (na stos!)

 26. gry z brakującymi elementami

 27. zmumifikowane lakiery do paznokci, resztki w buteleczkach itd.

 28. gry, w które nigdy nie zagrasz (bo dotychczas ci się to nie zdarzyło)

 29. akcesoria dziecięce, z których już nie będziesz korzystać

  linia 2px

 30. biżuteria, której nie nosisz

 31. wszystko co przymarzło do ścianki zamrażarki w zeszłej epoce

 32. zużyte dywaniki łazienkowe

 33. nieużywane perfumy i wody kolońskie

 34. stare ręczniki – tak, te na „wszelki wypadek”

 35. przedłużacze (wystarczy ci jeden)

 36. dodatkowe zestawy pościeli – szczególnie te, których chyba nigdy nie wyjęłaś z szafki

 37. nieużywane pojemniki plastikowe – zwłaszcza bez pokrywy. Pamiętaj, że bardzo stare z tworzyw sztucznych mogą zawierać BPA.

 38. stare wyciągi bankowe (pewnie od lat już korzystasz ze swojego banku online, wyciąg i historia na papierze nie są ci do niczego potrzebne)

 39. stare, zleżałe baterie

 40. wykrzywione wsuwki do włosów (tak, te, które mogą się do czegoś innego jeszcze przydać)

  linia 2px

 41. niedziurawe, ale przetarte skarpety

 42. leki na receptę, których już nie używasz

 43. ładne butelki po winie (nie ściemniaj, jako wazon wystarczy ci jedna!)

 44. stare, prehistoryczne telefony (zostawiasz tylko jeden, najnowszy jako awaryjny)

 45. stare bilety

 46. ​​ stare pokwitowania z poczty

 47. za duże ubrania

 48. za małe ubrania

 49. zużyte i przerażające: szmatki, ścierki, szczotki do czyszczenia itd. (tak, je też się wymienia)

 50. niezidentyfikowane guziki

  linia 2px

 51. małe buteleczki z podróży lub hotelu (z zeszłego stulecia)

 52. śrubki, nakrętki inne małe „cosie”, których nie potrafisz dopasować do niczego, a leżą na wszelki wypadek w szufladzie (lub gdzieś tam)

 53. bibeloty, które nie sprawiają, że uśmiechasz się za każdym razem, gdy je widzisz

 54. resztki, kawałki i ścinki: wstążek

 55.   sfatygowane torebki na prezenty

 56. arcydzieła dzieci, które z perspektywy czasu już nie wydają ci się arcydziełami (boli serce? Wybierz najpiękniejsze, porób im zdjęcia/zeskanuj – niech zajmują tylko wirtualna przestrzeń)

 57. stare mydło (to na zapas)

 58. stare doniczki (zasadź kwiaty lub wyrzuć, nie musisz ich mieć 30-stu)

 59. Świąteczne dekoracje – szczególnie gdy nie wiesz do czego służą lub przed świętami spędzasz więcej czasu na ich ukryciu przed wzrokiem niż dekorowaniu domu całą resztą tych ładnych (tak, chodzi o te paskudy od ukochanej cioteczki)

 60. bombki i jajka, których nie chciało ci się sprzątać i emigrują od półki do szuflady, od szuflady na kredens (cały rok)

  linia 2px

 61. środki czyszczące, detergenty do prania etc., których zapach cię drażni lub użyłaś ich tylko raz

 62. reszty farby po remoncie (przelej do słoiczka, na miłość boską zostało ci 50ml w 6 l wiadrze! I tak wyschnie na wiórek)

 63.   stare kalendarze i notatniki

 64. zamrożone coś, czego nie potrafisz rozpoznać (etykiety rządzą!)

 65. nieopisane, stare płyty cd

 66. stare filmy na CD, dodatki z gazet etc.

 67. dema i triale programów komputerowych na CD (pamiętaj, masz Internet)

 68. pudełka po butach

 69. wyschnięte mazaki/flamastry/zakreślacze

 70. nożyczki, których nigdy nie używasz

  linia 2px

 71. długopisy, do których miałaś kiedyś kupić wkłady

 72. stare saszetki zapachowe z szafy

 1. nieaktulane oprogramowanie komputerowe i wszystkie elektronczne śmieci (zaszalej z programem usuwającym nieużywane aplikacje!)

 2. zeszłoroczne kremy z filtrem UV (tak, trzeba używać tylko tych świeżych)

 3. kosmetyki do makijażu starsze niż 24-36 mies. (cienie z liceum też!)

 4. pęknięte i utłuczone naczynia, których było ci szkoda

 5. próbki z gazet, apteki itd. Których od razu nie zużyłaś

 6. gry, w które nie grałeś w ciągu ostatniego roku

 7. stare pokrowce na telefony

 8. ładowarki do starych telefonów

  linia 2px

 9. kalkulatory (masz telefon!)

 10. podróżny budzik

 11. i ten zapasowy budzik też (masz telefon!)

 12. paski do spodni, których nie używasz

 13. stare okulary, które trzymasz w szufladzie (oczywiście, na wszelki wypadek)

 14. wydeptane japonki (szczególnie te, które przypominaja grubością najbardziej podpaski ultra)

 15. stare alkohole, które stały sie już elementem dekoracyjnym (pewnie i tak ich nie ruszysz)

 16. gadżety kuchenne, których użyłaś tylko raz (pozdrowienia dla mojego męża – mam zgniatrkę do butelek, zgniatarkę hańby, nie wiem gdzie jest)

 17. ubrania, z których nie udało ci się usunąć plam

 18. płasze i kurtki, których nie założyłaś od roku

  linia 2px

 19. pluszaki, których nikt już nie kocha

 20. stare klatki, akwaria, terraria i zabawki po zwięrzętach

 21. resztki suchych produktów, które trzymasz w kuchni od dawna (trochę grochu, garść czegoś źółtwawego i makaron, który został, ale jest go za mało na jedną porcję…)

 22. odpakowane/zaczęte: proszki do pieczenia, żelatynę, sodę oczyszczoną etc. (pewnie nie wiesz, które opakowanie jest najświeższe)

 23. rękawiczki bez pary

 24. uszkodzone parasole

 25. stara pasta do butów

 26. smycze do telefonów i kluczy, których nie używasz

 27. podkładki pod kufle, szklanki itd. (które zbierałaś za młodu, nadal zbierasz? Tak myślałam)

 28. stare bilety na pociąg/samolot etc.

  linia 2pxJesteśmy w połowie – szykuj się na więcej!
  linia 2px

 29. rozciągniete gumki i frotki do włosów

 30. kolczyki bez pary

 31. kolczyki bez zatyczek

 32. biżuteria ze zniszczonym zapięciem, jeśli od razu jej nie naprawiłaś

 33. stare piloty do TV, wieży CD etc.

 34. papierowe serwetki, których nie używasz (a trzymasz – nie zgadniesz 😛 – na wszelki wypadek)

 35. wtyczki do odświeżacza powietrza, których nie używasz w tej chwili

 36. książki ze studiów, do którch nie zajrzałaś od roku

 37. stare zesyty ze szkoły (zostaw minimum na pamiątkę, jeśli ci na tym zależy)

 38. notatki i kserówki ze studiów

  linia 2px

 39. nieudane wywołane zdjęcia

 40. stare słoiki bez zakretek

 41. próbki środków czystości, których nie zużyłaś

 42. torebki, których nie używasz, ale szkoda ci ich wyrzucić

 43. buty, których nie założyłaś przez ostatni rok

 44. stare środki owadobójcze (resztki, które zostały na wszelki wypadek)

 45. butelki/dozowniki na mydła w płynie, których nie używasz TERAZ

 46. klamerki do wieszania prania, z których wypadła sprężynka

 47. worki do starego odkurzacza, które zostały (w przeciwieństwie do samego odkurzacza)

 48. ulotki

  linia 2px

 49. gazetki promocyjne

 50. breloczki, których nie używasz

 51. bibeloty promocyjne

 52. fartuszki kuchenne, których nie używasz

 53. serwetki na stół i obrusy, których nie użyłaś ani razu w ciągu roku

 54. zasłony i firany, których nie użyłaś co najmniej od pół roku

 55. stare telefony stacjonarne

 56. stary portfel

 57. książki z przepisami, które tylko stoją na półce („a co jeśli…” – masz internet!)

 58. zakładki do książek (ile z nich używasz równocześnie?)

  linia 2px

 59. stare klucze, których nie chciało ci się odpiąć od breloczka

 60. klucze, których nie jesteś w stanie powiązać z żadnym istniejącym w twoim życiu zamkiem

 61. resztki tapety

 62. ścinki: papieru kolorowe, papieru do pakowania etc.

 63. przyciski do papieru

 64. relamowe otwieracze do butelek (ile ich masz, hę?)

 65. jednorazowe długopisy, które sie zużyły

 66. saszetki z ketchupem/musztradą

 67. pałeczki po chińszczyźnie (tak, są jednorazowe!)

 68. stare maszynki do golenia

  linia 2px

 69. grzebień z wyłamanymi ząbkami

 70. plakaty

 71. uschnięte rośliny

 72. książki telefoniczne

 73. magnesy na lodówkę (na pewno masz ich więcej niż używasz!)

 74. krawaty, apaszki i szaliki, których nie nosisz (o tak, czy całą zimę  przechodziłaś w jednym ze 150 szalików? Tak myślałam)

 75. kapulesze, które są takie fajne, ale wstydzisz sie je założyć

 76. papierowe talerze (użyj ich wreszcie)

 77. folia bąbelkowa po…

 78. pozaciągane rajstopy/pończochy

  linia 2px

 79. puzzle ze zgubionymi elementami

 80. stare walizki/torby

 81. instrumenty muzyczne, na których miałaś sie nauczyć grać, ale wyszło jak zwykle

 82. zimne ognie i fajerwerki, które zostały z Sylwestra (mamy czerwiec, najwyższa pora…)

 83. stare super kleje

 84. ekstra teczki/segregatory etc.

 85. suszone kwiaty

 86. stare naboje do pióra

 87. stare pióro wieczne, w których już zasechł atrament

 88. niewykorzystane ramki na zdjęcia

  linia 2px

 89. zniszczone albumy na zdjęcia

 90. zużyte koperty

 91. kuchenne noże, których nie używasz/nie lubisz

 92. podkładki na stół, z których nie korzystasz

 93. pokrywki sierotki – te które zostały po spalonym/stłuczonym garnku i nigdzie nie pasują (nie, nie przydadzą się!)

 94. etykiety adresowe (użyłaś ich kiedyś?)

 95. lokówki/suszarki do włosów/prostownice, z których nie korzystasz

 96. papierowe, jednorazowe miarki z marketu budowlanego

 97. instrukcje obsługi sprzętów, których już nie masz

 98. super-ciepłe skarpety, które są tak ciepłe, że ich nie nosisz (wystarcza ci jedne)

  linia 2px

 99. jednorazowe reklamówki (zużyj jako worki na śmieci)

 100. druciki, którym były spiete kable od urządzeń elektrycznych

 101. gumki recepturki

 102. stare okulary przeciwsłoneczne

 103. wizytówki od osób, których nie możesz skojarzyć

 104. zardzewiałe narzędzia

 105. narzędzia, których przeznaczenia nie możesz odkryć od dawna

 106. zagubione nakrętki od śrub etc.

 107. zużyte kuchenne deski do krojenia

 108. obieraczki do warzyw, z których nie korzystasz (pewnie używasz jednej, ulubionej)

  linia 2px

 109. zakrętki do butelek

 110. wydruki komputerowe

 111. sprzęty do ćwiczeń, których nie używasz

 112. kosmetyki, których nie używasz

 113. karty lojalnościowe, z programów, które już nie istnieją (znajdziesz je w porfelu)

 114. dodatkowe karty do gry

 115. zdekompletowane przyborniki do manicure

 116. pędzelki do makijażu, których nie używasz co najmniej raz  w tygodniu

 117. stare gąbki do fluidu

 118. wałki do malowania ścian (tak zazwyczaj i tak okazuje się, że trzeba kupić nowe)

  linia 2px

 119. stare sznurowadła (te które zostały, bo były „jeszcze całkiem dobre”)

 120. dodatkowe dozowniku do proszku/płunu do prania

 121. termotorby, których nie używasz

 122. sitka kuchenne, które się juz odkształciły

 123. rękawice kuchenne, łapki etc. które zawsze trzymasz w szafce (zamiast w kuchni)

 124. plakietki, iedntyfikatory po starych konferencjach etc.

 125. teczki, materiały reklamowe, informatory reklamowe

 126. stare myszki do komputera, klawiatury, podkładki pod mysz etc.

 127. szpilki i agrafki ukrywające się w szufladach

 128. wazony, z których nie korzystasz (na pewno masz ich więcej, niż jesteś w stanie zagospodarowac raz do roku po urodzinach).

Wydrukować i wykreślać, bez wymówek, bądźcie dzielne! Koniecznie napiszcie, co udało wam się zrobić!

Akcja „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych”

Dlatego zaczynamy nową akcję „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych”. Będziemy pisać, jak to zrobić, a wy w komentarzach opowiadajcie o sobie. Piszcie, jak uporządkowałyście swoją przestrzeń. To może być zrobienie remontu, pomalowanie ścian, ale też „ ogarnięcie” strychu i wywalenie wszystkich starych rzeczy. Liczy się każdy drobiazg. Czekamy na wasze komentarze pod tym artykułem. Najfajniesze zostaną nagrodzone :).

Zaczniemy od przestrzeni, przejdziemy do duszy. Słowo!

Co trzeba zrobić?

Trzy razy w tygodniu bedziemy pokazywać wam drogę do upragnionego ZEN. Pod wpisem dotyczącym naszej akcji „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych” zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego zrobiłaś dla siebie, co udało ci się uporządkowac i okiełznać. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.

Miło nam również przekazać, że do naszej nowej akcji włącza się firma Werner & Mertz Delta Polska Sp. z o.o., która ufundowała dla laureatek fantastyczne nagrody. Na zakończenie naszej akcji oczyszczania życia ze zbędnych rupieci i szkodliwych emocji – nagrodzimy 5 osób zestawami nagród niespodzianek :).

logotypy werner mertz

Czas trwania: 23.06.2016 – 06.07.2016 roku. Wyniki zabawy zostaną opublikowane na stronie ohme.pl do dnia 16.07.2016 roku.

Regulamin akcji „Uporządkuj swoje życie. Zacznij od rzeczy najprostszych” dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji


do przygotowania listy zainspirowało mnie embracinghomemaking

 


Związek

Koniec narzekania! Jak odświeżyć swoją garderobę małym kosztem

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
28 czerwca 2016
Jak odświeżyć swoją garderobę małym kosztem
Fot. iStock / wundervisuals

Pomimo tego, że ciuchy wylatują z twojej szafy i tak naprawdę mogłabyś nimi obdzielić co najmniej kilka przyjaciółek, poranna rzeczywistość zawsze wygląda tak samo: stajesz przed swoją szafą i z rozpaczą stwierdzasz, że nie masz co na siebie włożyć. Pora zmierzyć się z nadmiarem ciuchów i odświeżyć swoją garderobę małym kosztem!

Rygorystyczne sortowanie

Na początku przygody z odświeżaniem swojej szafy, czeka cię brutalne pożegnanie z ciuchami, które do niczego się już nie przydadzą. Często bywa tak, że wraz z wiekiem zmieniają się nasze upodobania, a co za tym idzie, nasz styl przechodzi ewolucję. Ostatecznie chodzimy tylko w garstce ubrań, a reszta po prostu zabiera nam miejsce. Zanim jednak wyrzucisz tony ubrań na podłogę i zagrodzisz wejście do pokoju, zaproś do niego życzliwą ci osobę. Łatwiej będzie się pozbyć ukochanej czerwonej sukienki, w którą nie mieścisz się od dobrych kilku lat, kiedy ktoś rzuci wymowne spojrzenie. Pozbądź się sentymentów, a w ostateczności zapakuj aktualnie niepotrzebne ciuchy do worków i wynieś na strych lub do piwnicy.

„(…) a styl pozostaje”

To, że moda przemija wiemy wszyscy. Owszem, czasem jakiś trend wraca i powala nas na kolana, tak jak na przykład aktualna moda na odkryte ramiona. Jeżeli jesteś tą szczęściarą, która od zawsze uwielbia tego rodzaju bluzki – brawa dla ciebie! Bo właśnie o to chodzi – najważniejsze to być wierną swojemu stylowi. Najpierw jednak trzeba go znaleźć. Na początek zastanów się, jaki obraz siebie chcesz stworzyć, bo to ubrania mają odwzorowywać twoją osobowość, a nie na odwrót. Kreowanie postaci jest bardzo modnym tematem, ale zagra tylko wtedy, kiedy będzie autentyczne. Jeżeli masz już określoną porządną podstawę swojego stylu, łatwiej będzie ci kompletować garderobę w rozsądny sposób.

Must have

Istnieją takie rzeczy, które po prostu trzeba mieć w swojej szafie. Ich funkcjonalność wpływa na ogromne oszczędności i brak marudzenia codziennie rano. Do takich klasyków należą np. biała męska koszula, czarny żakiet, mała czarna sukienka, dobrze dobrane jeansy czy basicowe koszulki z cienkiego materiału. Przy przeglądaniu swojej szafy, sprawdź, czego ci brakuje i sukcesywnie odhaczaj dane pozycje. Pamiętaj, że w klasyki dobrze jest zainwestować – mogą służyć ci przez lata!

Mądre kupowanie

Brzmi abstrakcyjnie? Mądre zakupy to przede wszystkim te, z których nie wychodzimy z torebką, kiedy przyszłyśmy po buty. Czasem ciężko się powstrzymać, bo ciuchy wręcz mówią do nas z wystawy, niczym do bohaterki „Wyznań zakupoholiczki”. System listy też jest tutaj wyjściem – łatwiej się skupić, kiedy idziesz po konkretną rzecz, zapisaną na kartce. Spróbuj też odłożyć duże zakupy na czas wyprzedaży, najlepiej tych ostatecznych. Może wybór nie jest wtedy aż tak duży, ale za to ceny są bardzo małe. Szukaj okazji i nigdy, przenigdy nie idź do galerii handlowej tylko „pooglądać” – to zawsze kończy się zakupem najmniej potrzebnej rzeczy!

Vintage

Nie ma nic lepszego od sukienki znalezionej w szafie babci, która ma swoją historię, a do tego jest tak klasyczna, że idealnie będzie wyglądać na każdą okazję. Kiedy już uporasz się ze swoją szafą, weź się za przeszukiwanie szafy mamy, babci czy ciotek. Można w nich znaleźć prawdziwe perełki! Popularnym rozwiązaniem są także zakupy w second handach. Do tego trzeba jednak ogromnej cierpliwości. Na takie łowy warto poświęcić co najmniej godzinę i mieć w głowie (lub na kartce) rzeczy, których potrzebujesz. Nie kupuj czegoś, czego i tak nie będziesz nosić albo co trzeba skrócić czy poprawić – i tak tego nie zrobisz.

Modowe DIY

Masz kilka koszulek, których już nie nosisz albo znoszone spodnie, które nie do końca nadają się do pokazania światu? Odpal Youtube lub Pinterest i poszukaj inspiracji na przerobienie swoich ciuchów w modowe hity! Tutaj najważniejsza jest kreatywność i artystyczne „wyżycie się”. Oczywiście pewne zdolności manualne się przydadzą, ale wszystkiego można się nauczyć, a może przy okazji odkryjesz w sobie talent krawiecki? Spróbuj zrobić własny napis na koszulce, z długich spodni stworzyć szorty albo szalik ze starego swetra. Nożyczki w dłoń i do boju!

Postaw na dodatki!

Możesz ubrać zwykłą, białą koszulkę, ale kiedy założysz do niej ogromną kolię stylizacja nabierze nowego wymiaru. Dodatki to małe cuda, które potrafią zmienić wszystko w naszym wyglądzie. Wiele stylistek czy blogerek modowych powtarza, że lepiej inwestować w piękne buty, torebki czy naszyjniki, bo to właśnie one podbiją outfit. Plusem biżuterii jest też to, że wcale nie musi być droga, szczególnie na wyprzedażach. W sklepach zajmujących się biżuterią w bardzo przystępnej cenie, w czasie wyprzedaży możesz kupić kilka naszyjników czy pierścionków, które starczą ci na cały sezon, a może i jeszcze dłużej!


Zobacz także

W kim tak naprawdę się zakochujemy? W facetach czy w naszych wyobrażeniach o nich?

Czasami najtrudniejsza w odchodzeniu jest samotność, więc zostajesz, bo znikąd nie dostajesz wsparcia

Niebezpieczne rady, które wprowadzamy w życie. Jak rozwalić związek na własne życzenie