Mija właśnie 10 lat od momentu kiedy moje życie zawodowe związałam z leczeniem kobiet i zostałam ginekologiem – położnikiem. Po dwóch latach pracy w zawodzie rozpoczęłam również doskonalenie w zakresie medycyny estetycznej, a jak tylko ginekologia estetyczna zawitała do Polski naturalne było dla mnie szkolenie się w tej dziedzinie.
Ginekologia estetyczna ma na celu przywrócenie dawnego wyglądu i funkcjonowania narządów intymnych lub zwiększenie ich atrakcyjności. Synonimami ginekologii estetycznej są m.in. ginekologia plastyczna oraz kosmetoginekologia.
Skąd tak duża jej popularność? Przesuwanie granic tabu, szeroki dostęp do pornografii, szukanie nowych pozycji seksualnych i podniet doprowadza do coraz głębszej obserwacji własnej fizyczności. Kobiety są coraz bardziej świadome swojego ciała, mają też konkretne oczekiwania co do jakości swojego życia seksualnego a tym samym pragną, aby miejsca intymne były idealne. Szczęśliwie ginekologia estetyczna przestała być wstydliwie wykonywana za zamkniętymi drzwiami gabinetów lekarskich, ale coraz szerzej jest opisywana w prasie kobiecej oraz portalach internetowych.
Szczególnie w przełomowych momentach życia – po porodzie oraz w trakcie menopauzy pacjentki szukają pomocy w powrocie do stanu „młodzieńczego”. Ale proszę pamiętać, że ginekologia estetyczna to przede wszystkim wskazania medyczne takie jak suchość pochwy, podrażnienie powodujące świąd i pieczenie, uczucie napięcia, czy zanik warg sromowych większych oraz niwelowanie problemów estetycznych. A dodatkowo zyskujemy także ładniejszy, odświeżony wygląd miejsc intymnych.
Przygotowałam ranking 5 zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, które są najpopularniejsze w moim gabinecie lub w moim subiektywnym odczuciu będą coraz szerzej stosowane.
Ranking 5 najpopularniejszych zabiegów ginekologii estetycznej [Spis treści] – wybierz interesujący cię zabieg
Rewitalizacja warg sromowych większych kwasem hialuronowym
Zmniejszanie warg sromowych mniejszych (labioplastyka)
Zabieg laserowego obkurczenia pochwy lub leczenia nietrzymania moczu
Osocze bogatopłytkowe Regeneris ® w regeneracji miejsc intymnych
Powiększenie punktu G
Rewitalizacja warg sromowych większych kwasem hialuronowym
Wskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do zabiegu
Jak wykonuję zabieg?
Powikłania po zabiegu
Wraz z wiekiem nieuchronnie tracimy gęstość i jędrność skóry nie tylko na twarzy, ale również w okolicach intymnych. Wiele pacjentek w wieku okołomenopauzalnym skarży się na częste infekcje pochwy, związane nie tylko z atrofią błony śluzowej pochwy i zmniejszonym stężeniem hormonów płciowych ale również z zanikiem warg sromowych większych, stanowiących naturalną barierę, zamykających wejście do pochwy. Dodatkowo suchość pochwy stwierdzana u około 20% kobiet również przyczynia się do obniżonego komfortu pacjentek. Atrofia warg sromowych większych to zanik lub zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w warstwie podskórnej tej okolicy. Przyczyną może być już wcześniej wspomniany okres przekwitania jak również przyczyny genetyczne. Największy dyskomfort z tego powodu odczuwają kobiety aktywne – jeżdżące konno, rowerem, gdyż dochodzi do bolesnych otarć tej okolicy. Kolejnym, ale rzadszym wskazaniem do tego zbiegu jest znaczna asymetria warg sromowych i związany z tym dyskomfort psychiczny pacjentki. Równie często zabieg ten wykonywany jest u pacjentek jednoczasowo z labioplastyką warg sromowych mniejszych, tym samym uzyskując lepszy efekt kosmetyczny i wizualny.
Na polskim rynku dostępna jest pierwsza na świecie i jedyna zarejestrowana do tego celu linia resorbowalnych implantów stworzonych na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego pod nazwą Desirial®. Unikalny skład uzupełniony dodatkiem naturalnego antyoksydantu – mannitolu – powoduje przedłużone działanie substancji a tym samym zapewniają bardziej długotrwałe efekty zabiegu. Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem, który wchodzi w skład skory i tkanki łącznej wszystkich organizmów żywych. DESIRIAL® jest usieciowanym kwasem hialuronowym NaHA IPN-Like o stężeniu19 mg/g z dodatkową zwartością mannitolu. Natomiast DESIRIAL® PLUS jest analogicznym produktem ale z większą zawartością kwasu hialuronowego (21mg/g).
Wskazania do zabiegu
Najczęściej jest to poprawa niedostatecznego nawilżenia pochwy, współistniejące podrażnienia powodujące świąd i dyskomfort, zanik warg sromowych większych oraz uczucie pieczenia sromu, a także chęć poprawy estetyki sromu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywny stan zapalny pochwy i sromu, choroby skórne tej okolicy, wcześniejsze uczulenie na kwas hialuronowy, oraz choroba nowotworowa.
Jak wykonuję zabieg?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą kaniuli (tępo zakończonej igły), która wprowadzana w obszar tkanki podskórnej wargi sromowej większej powoduje powiększenie ich objętości za pomocą kwasu hialuronowego Desirial®. Zabieg trwa średnio około 15-20 min. i jest prawie bezbolesny dla pacjentki.
Zabieg skutkuje uzyskaniem prawidłowego nawilżenia środkowych i głębokich warstw skóry właściwej, zwiększeniem jej objętości, wypełnienie warg i odtworzenie ich symetryczności. Korzystny jest fakt, że efekt zabiegu jest natychmiastowy i zauważalny przez pacjentkę, narastając w ciągu kolejnych 2 tygodni, na skutek chłonięcia wody. Zazwyczaj przez okres 1-2 lat nie ma potrzeby powtarzania zabiegu.
Powikłania po zabiegu
Ograniczenia dla pacjentki na okres pozabiegowy są nieznaczne – powinna zminimalizować nacisk na krocze przez okres około 2 tygodni, co oznacza rezygnację z jazdy konnej, rowerem lub noszenia bardzo obcisłej bielizny bądź spodni. Oprócz siniaków bądź krwiaków, które ustępują po okresie maksymalnie 2 tygodni nie rejestrowano poważnych powikłań.
Zmniejszanie warg sromowych mniejszych (labioplastyka)
Wskazania do zabiegu zmniejszenia warg sromowych
Przeciwwskazania do zabiegu zmniejszenia warg sromowych
Jak wykonuję zabieg?
Powikłania po zabiegu zmniejszenia warg sromowych
Duże (przerośnięte) wargi sromowe mniejsze definiuje się jako ich wykraczanie poza wargi sromowe większe lub ich wzajemną znaczną dysproporcję.
Wskazania do zabiegu zmniejszenia warg sromowych
Ze strony pacjentki najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest brak pewności siebie związany z powiększonymi wargami sromowymi, nie tylko w sytuacji intymnej, ale również dyskomfort przy założeniu kostiumu kąpielowego lub obcisłych spodni. Inne powody chęci redukcji warg sromowych to niemożność odbycia stosunku płciowego lub dyskomfort w trakcie, lokalne podrażnienia, trudność z utrzymaniem higieny osobistej, bolesność przy siedzeniu, jeździe na rowerze lub konnej.
Przeciwwskazania do zabiegu zmniejszenia warg sromowych
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywny stan zapalny pochwy i sromu, choroby skórne tej okolicy, zaburzenia krążenia oraz choroba nowotworowa.
Jak wykonuję zabieg?
Zabieg polega na odcięciu nadmiaru wargi sromowej mniejszej za pomocą noża chirurgicznego bądź lasera, a następnie zszycie ich brzegu. Zabieg jest stosunkowo prosty w wykonaniu oraz krótki a rekonwalescencja pacjentki niedługa (do około miesiąca).
Powikłania po zabiegu zmniejszenia warg sromowych
Najczęstszym powikłaniem jest rozejście się zszytych brzegów, dolegliwości bólowe, krwiaki, infekcje oraz dyspareunia (na szczęście czasowa i szybko ustępująca).
Zabieg laserowego obkurczenia pochwy lub leczenia nietrzymania moczu
Wskazania do zbiegu
Przeciwskazania
Jak wykonuję zabieg?
Powikłania po zabiegu
W trakcie życia kobiety zachodzą różne procesy (oprócz starzenia), które powodują nieprawidłowości w ukrwieniu, unerwieniu lub napięciu stanu pochwy. Porody drogami natury, zabiegowe, zakończone często urazami ścian pochwy, pęknięciami lub krwiakami znacznie zaburzają anatomię i funkcjonalność tego narządu. Są one najczęściej zabezpieczane chirurgicznie zaraz po ich wystąpieniu, niemniej jednak jeżeli dojdzie do uszkodzenia głębszych tkanek miednicy mniejszej (mięśni przepony miednicy) skutki mogą ujawnić się wiele lat po porodzie. Czynnikami wywołującymi są ciężka praca fizyczna, w warunkach stojących, zmiany hormonalne, wyczynowe uprawianie niektórych sportów a także pewne zachowania seksualne. Innym aspektem jest utrata elastyczności pochwy związana z drogą porodu a także wielkością płodu. Wiąże się to z osłabionym odczuwaniem wrażeń seksualnych na skutek rozszerzenia pochwy. Wszystkie powyższe czynniki mogą również powodować dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu.
Zabieg ma na celu przywrócenie naturalnego pH pochwy, zwiększenie elastyczności jej ścianek, jak również lepszego ich napięcia oraz nawilżenia. Laser poprzez oddziaływanie na ściany pochwy powoduje ich fototermiczne nieablacyjne napięcie oraz obkurczenie. Następuje stymulacja wytwarzania kolagenu w błonie śluzowej. Dodatkowym korzystnym aspektem jest pobudzenie produkcji glikogenu, który stymuluje prawidłowe nawilżenie pochwy oraz kwaśne pH pochwy. Dlatego zmniejsza się uczucie odczuwania świądu, suchości oraz częstości infekcji pochwowych. Dzięki temu pacjentki obserwują poprawę jakości życia codziennego oraz seksualnego.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjentki opisują odczuwanie tylko ciepła, a odczucie to nie jest nieprzyjemne. Jeżeli zabiegowi laserowemu są poddawane zewnętrzne narządy płciowe możliwe jest miejscowe znieczulenie nasiękowe lub maścią znieczulającą przed zabiegiem.
Zwykle wykonanie jednego zabiegu jest wystarczające dla uzyskania odpowiedniego efektu. Natomiast w przypadku uskarżania się na wysiłkowe nietrzymanie moczu procedurę zwykle należy powtórzyć. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia kolejnego zabiegu jest on możliwy po okresie około 4 tygodni.
Przed zabiegiem pacjentka musi mieć cytologię wykonaną w ciągu ostatniej połowy roku a także w aktualnym badaniu ginekologicznym nie powinny być stwierdzane nieprawidłowości podejrzane o rozrost nowotworowy.
Wskazania do zbiegu
Przede wszystkim wskazaniem jest zespół luźnej pochwy, problemy stref intymnych powstałe w wyniku przebytego porodu lub menopauzy, wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz atrofia. Dodatkowo można rozważyć zastosowanie lasera przy innych dolegliwościach – świąd, suchość, dyspareunia (bolesność w trakcie stosunku).
Przeciwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywny stan zapalny pochwy i sromu, choroby skórne tej okolicy, oraz choroba nowotworowa.
Jak wykonuję zabieg?
Aplikator w kształcie cylindra (dobrany tak aby równomiernie dostarczał energię lasera) ogrzewa tkanki i ich włókna kolagenowe. Przed zabiegiem pochwa zostaje znieczulona miejscowo kremem np. z 2% lidokainy a następnie odkażona. Do kanału pochwy zakładany jest wziernik laserowy. Umożliwia on wprowadzenie systemu doprowadzającego wiązkę laserową. Jego głowica zakończona jest adapterem, umożliwiającym 360 – stopniowe naświetlenie pochwy. Po naświetleniu całego kanału pochwy wziernik zostaje usunięty. W drugim etapie, za pomocą rękojeści umożliwiającej naświetlanie na wprost zabiegowi zostaje poddany przedsionek i wejście do pochwy.
Powikłania
Po zabiegu można niekiedy zaobserwować lekkie zaczerwienienie, obrzęk, dyskomfort, które najczęściej ustępują po okresie około 1-2 dni.
Po zabiegu konieczne jest zastosowanie wstrzemięźliwości płciowej w okresie 7 dni, unikanie gorących kąpieli, nasiadówek, sauny oraz ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego.
Osocze bogatopłytkowe Regeneris ® w regeneracji miejsc intymnych
Wskazania do zabiegu Regeneris® w ginekologii estetycznej
Przeciwskazania do zabiegu
Jak wykonuję zabieg?
Powikłania po zabiegu
Osocze bogatopłytkowe to autologiczny koncentrat ludzkich płytek krwi w małej objętości osocza. Osocze składa się głównie z wody (90% objętości), a także zawiera rozpuszczone białka, glukozę, minerały, hormony, płytki krwi oraz krwinki, a dodatkowo białkowe czynniki wzrostu, które aktywnie biorą udział w stymulacji gojenia ran. Substancja ta prowadzi do autologicznej odnowy komórkowej tkanek.
Istnieje wiele różnych zestawów do wytwarzania osocza bogatopłytkowego, ale cześć z nich zawiera trombiny pochodzenia wołowego, niektóre mają chemiczny bufor, a inne po odwirowaniu osocza nie są w stanie zapewnić odpowiedniej koncentracji płytek krwi. Z tego względu we własnej praktyce korzystam z szwajcarskich zestawów Regeneris®, które posiadają rejestracje CE, akredytacje TÜV, czy certyfikaty ISO i są jednymi z najbezpieczniejszych i najlepiej przebadanych zestawów do uzyskiwania osocza bogatopłytkowego o idealnych parametrach jakościowych.
Wskazania do zabiegu Regeneris® w ginekologii estetycznej
Przede wszystkim jest to potrzeba rewitalizacji i odmłodzenia skóry okolic intymnych, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry a także przebudowa blizn zarówno po nacięciu krocza jak i cięciu cesarskim. Osocze bogatokomórkowe stosuje się również w celu przyspieszenia procesów gojenia po innych zabiegach z zakresu ginekologii estetycznej. Natomiast najnowszym i bardzo obiecującym wskazaniem są częste, nawracające lub przewlekłe stany zapalne sromu i pochwy, nie poddające się standardowemu leczeniu.
Przeciwskazania do zabiegu
Przeciwskazaniem do zabiegu są przede wszystkim choroby krwi, nowotwory, ciąża i karmienie piersią oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
Jak wykonuję zabieg?
W celu otrzymania osocza bogatopłytkowego konieczne jest pobranie od pacjenta około 10 ml objętości krwi pełnej w celu otrzymania 5-7 ml osocza bogatopłytkowego. Krew zostaje pobrana próżniowo do fiolki z żelem separującym, a następnie odwirowana w celu oddzielenia płytek krwi od pozostałych składników. Następnie wykonuje się mezoterapię, czyli linijne lub punktowe okłuwanie miejsc docelowych. Zabieg należy wykonywać w seriach – zazwyczaj jest to cykl 3 zabiegów w odstępach 1 miesiąca.
Powikłania po zabiegu
Praktycznie oprócz zaczerwieniania, obrzęku lub drobnych zasinień w tej okolicy nie zostały opisane żadne działania niepożądane po zabiegu.
Poniżej przedstawiam link do zabiegu Regeneris na twarz, który przeprowadzałam http://kosmostolog.blogspot.com/2016/04/wampirzy-lifting-na-wasnej-twarzy.html
I ostatni zabieg – ciekawostka
Powiększenie punktu G
Wskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do zabiegu
Jak wykonuję zabieg
Powikłania po zabiegu
Punkt G (Grafenberga ) nazwany na część swojego odkrywcy, który w 1950 r. przedstawił teorię o istnieniu wyniosłości na przedniej ścianie pochwy w odległości około 5 cm od cewki moczowej, który miałby mieć największe znaczenie erogenne u kobiet. Miejsce to ma zawdzięczać swój potencjał do wywoływania kobiecego orgazmu nerwowi sromowemu, przebiegającemu w tej okolicy. Wielu naukowców kwestionuje obecność punktu G, gdyż zwykle jest on niedostępny badaniu z uwagi na niewielki rozmiar. Idąc tym tropem istnieje możliwość powiększenia i wyeksponowania tej części pochwy celem jej łatwiejszego stymulowania w trakcie stosunku.
Wskazania do zabiegu
Na prośbę pacjentki, która chce intensywniej przezywać orgazm.
Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywny stan zapalny pochwy i sromu, choroby skórne tej okolicy, wcześniejsze uczulenie na kwas hialuronowy, oraz choroba nowotworowa.
Jak wykonuję zabieg?
Powiększenie punktu G polega na podaniu niewielkiej ilości kwasu hialuronowego w domniemane miejsce jego obecności (czyli w przednią ścianę pochwy w odległości około 5 cm od cewki moczowej), tak aby docelowo powiększył się o około 100%. Należy podkreślić, że w tym wskazaniu zastosowanie kwasu hialuronowego jest zdecydowanie „off-label” i na wyraźną prośbę pacjentki.
Powikłania po zabiegu
Możliwe powikłania są następujące: krwawienie, zakażenie, krwiak, reakcja alergiczna oraz brak efektu terapeutycznego.
Z mojego doświadczenia wynika, że grupą najbardziej świadomą w temacie zabiegów estetycznych jest młode pokolenie dziewczyn w wieku 25 – 40 lat. Trudno się dziwić, skoro wychowywałyśmy się w okresie rewolucji seksualnej a naszym ulubionym serialem był „Seks w wielkim mieście”. Nie zapominajmy jednak o naszych mamach, ciotkach a nawet babciach. Często cierpią na dolegliwości intymne, nie dzieląc się tym nawet z ginekologiem, z powodu poczucia tabu tego tematu. A okres menopauzy, chyba nie muszę pisać, to najbardziej newralgiczny i obciążający czas dla kobiety, dlatego nie wstydźmy się szukać pomocy. A do ginekologów apeluję – rozmawiajcie otwarcie z pacjentkami, bo kto jak nie my możemy poprawić ich komfort życia. Przecież życie nie kończy się po pięćdziesiątce!!!!
Pamiętajmy że zdrowie to piękno.