Go to content

„Pewnych rzeczy już nie wypada robić”. Obalamy mity na temat seksu po 40-tce

Fot. iStock/lll0228

Boimy się, że nasze życie seksualne wraz z wiekiem będzie coraz gorsze, ponieważ koncentrujemy się głównie na naszym wyglądzie. Bo przecież skóra nie będzie już tak jędrna, przybędzie kilka kilogramów, kondycja nie taka jak za młodu. To tego dochodzą jeszcze obawy i wewnętrzne blokady – czy w wieku dojrzałym wypada eksperymentować w łóżku? Obalamy najpopularniejsze mity na temat seksu po 40-tce.

„W wieku dojrzałym nie potrzebujesz seksu”

Życie erotyczne nie sprowadza się wyłącznie do robienia dzieci. Sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia i zbliża do siebie partnerów. Owszem, nie umrzesz bez seksu, ale niby dlaczego miałabyś rezygnować z czegoś, co sprawia ci radość?

„Zmiany w wyglądzie powodują, że przestajesz być seksowna”

Seksapil rodzi się w głowie. Tylko i wyłącznie od ciebie zależy, czy będziesz czuła się seksowną i atrakcyjną kobietą. Jeśli będzie tak o sobie myśleć, tak też będziesz odbierana przez partnera. Ważne, żeby pogodzić się z naturalnymi zmianami w wyglądzie i zaakceptować je.

„Menopauza uniemożliwia seks”

Zmiany hormonalne, które pojawiają się na kilka lat przed ostatnią miesiączką, powodują znaczny spadek libido. Do tego dochodzi gorsze samopoczucie, uderzenia gorąca i suchość pochwy. Seks może być ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę. Rezygnacja z niego tylko pogorszy sprawę. Udane życie erotyczne pomoże ci łatwiej znieść ten okres. Poproś swojego ginekologa o leki, wyrównujące poziom hormonów i zaopatrz się w lubrykant.

„Nie masz siły na seks”

Naprawdę? A może to tylko wymówka? Raczej mało prawdopodobne byś była bardziej zmęczona i niewyspana niż mają 20, czy 30 lat. Wszystko jest kwestią nastawienia. Jeśli jednak cierpisz na chroniczne zmęczenie, powinnaś pójść do lekarza i zbadać tarczycę.

„Po 40-tce nie trzeba myśleć o antykoncepcji”

Nieregularne miesiączki nie dają ci gwarancji, że nie zajdziesz w ciążę. Chociaż faktycznie, jeśli planowałabyś dziecko, miałabyś problem, żeby „wstrzelić się” w owulację. Wszystkie jednak wiemy, że w ciążę najłatwiej zajść wtedy, gdy się w nią zajść nie chce…

„Już nie podnieca cię to, co kiedyś”

To nie wynik starzenia się, a większej świadomości własnych potrzeb i faktu bycia w długoletnim związku. Eksperymentuj, szukaj, sprawdzaj. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i odkryj siebie na nowo.

„Jeśli wcześniej nie miałaś orgazmów, nie oznacza to, że teraz to niemożliwe”

Nigdy nie jest za późno, żeby lepiej poznać swój organizm. Wszystkie, dotychczasowe doświadczenia seksualne, które masz na koncie zbliżają cię do okrycia, co tak naprawdę cię kręci i czego potrzebujesz. Wbrew pozorom, w późniejszym wieku łatwiej osiągnąć satysfakcję w trakcie seksu.

Źródło: Woman’s Day