Go to content

Jest jak delikatna porcelana. Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie w związku?

fot. Image Source/iStock

Zaufanie jest podstawowym fundamentem silnej, funkcjonalnej relacji. Możecie się szanować, darzyć gorącym uczuciem i dawać sobie ogromne wsparcie, ale tym, co naprawdę urzeczywistnia związek jest wiara w drugą osobę. W to, że nas nie zawiedzie. Nie zrani. Nie wykorzysta. Ta mocna podstawa związku jest zarazem bardzo delikatna. Wystarczy jeden błąd i zaufanie pęka, jak delikatna filiżanka z porcelany. Jak trudno ją posklejać, wiemy z doświadczenia. Tak samo, jak odbudować zaufanie, kiedy ktoś najbliższy boleśnie nas rani. 

Niestety wszyscy mamy słabości, nie zawsze jesteśmy nad nimi zapanować. Popełniamy błędy, ranimy tych, których kochamy. Doprowadzamy do tego, że długo budowane fundamenty związków, czy relacji przyjacielskich pękają, chwieją się. Ale to nie musi oznaczać końca! Tak, naprawienie tego, co się zepsuło, będzie wymagało dużo pracy, ale z drugiej strony, czy coś wartościowego przychodzi nam choć bez odrobiny wysiłku, prawda?

Uwaga! Nie jest łatwo przebić mury, który wzniósł się wokół osoby, która straciła do kogoś zaufanie. Jednak nie wystarczy, że pracować nad rozbiciem tego muru będzie tylko „winowajca”. Do tego, jak do wszystkiego w związku, są potrzebne dwie osoby. Konieczny jest wysiłek obu stron. Jeśli wysiłki nie zostaną odwzajemnione, żadna egzotyczna wycieczka ani najbardziej nawet romantyczne gesty nie naprawią wyrządzonych szkód.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci naprawić nadszarpnięte zaufanie w związku

Porozmawiajcie szczerze

Na początek szczerze „porozmawiaj” ze sobą, zastanów się nad przeszłością i przyszłością. Nazwij to, co teraz czujesz i podziel się tą wiedzą ze zranioną osobą. Nie naprawisz niczego, jeśli nie znasz rozmiaru wyrządzonych szkód.

Bądź dobrym słuchaczem

Komunikacja nie jest kompletna, dopóki obie osoby biorące udział w rozmowie nie zwrócą uwagi na to, co mówi druga osoba. Staraj się więc aktywnie słuchać i słyszeć, co się do ciebie mówi.

Zorganizuj wspólną podróż

Według badań, jeśli para ma za sobą złe doświadczenia, najlepszym sposobem na uzdrowienie jest wspólna podróż. Oderwanie się od miejsca, które kojarzy się z tym, co złe, ma pomóc odbudować relację.

Zacznijcie robić coś wspólnie

Pomyśl i przypomnij sobie, może zawsze chcieliście zapisać się na kurs tańca towarzyskiego? Jeśli znajdziesz coś, co interesuje was oboje i sprawi, że będziecie musieli współpracować, żeby osiągnąć wspólny cel, może to przywrócić poczucie partnerstwa w waszym związku.

Terapia

Czasami szukanie profesjonalnej pomocy jest najlepszą opcją, gdy nie jesteś w stanie samodzielnie rozwiązać problemu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie wahaj się o nią poprosić.