Go to content

Gdzie leży granica, czyli 7 sytuacji, w których doświadczasz molestowania seksualnego, choć nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę

Fot. istock/Raphli

Akcja „#MeToo” zaskoczyła nas skalą odzewu. Kobiety masowo oznaczały się na portalach społecznościowych umówionym hasztagiem i okazało się, że prawie każda z nas doświadczyła molestowania seksualnego czy to w miejscu pracy, czy w kontaktach towarzyskich, czy nawet w rodzinnym gronie najbliższych. Dlaczego jesteśmy tym faktem zdziwione? Bo zdarza się, że same nie zdajemy sobie sprawy z tego, gdzie leży granica. I co jest jej przekraczaniem.

1. Zachowanie seksistowskie 

Zachowania seksistowskie, w tym żarty i komentarze należą do kategorii molestowania seksualnego. Jeśli słyszysz, że czegoś nie potrafisz bo „jesteś kobietą”, że sobie nie poradzisz, bo nie jesteś mężczyzną, jeśli w twoim towarzystwie opowiadane są żarty o podłożu seksistowskim, poniżające i obrażające kobiety, masz prawo zaprotestować.

2.  Niezupełnie „nieszkodliwy” flirt

Wypowiedziany od czasu do czasu komplement jest oczywiście czymś miłym i urozmaicającym nasze relacje, również w kontaktach zawodowych. Ale nie wtedy, kiedy zaczynasz czuć się z tym niezręcznie. Łatwo rozróżnić nieszkodliwy flirt od molestowania seksualnego. Ten pierwszy sprawia, że czujesz się dobrze. Gdy granica zostaje przekroczona, czujesz się „nieszczęśliwy”, smutny, zły.

3.  Propozycje „nie do odrzucenia” w miejscu pracy

Jesteś kobietą, więc dostajesz zaproszenie na kolację służbową, ale nie dlatego, by wziąć w niej udział „merytorycznie”, a jedynie „dla ozdoby” i urozmaicenia. Ta informacja jest ci przekazana już na samym początku.

4. Niewłaściwe zachowanie „online”

Molestowanie seksualne to nie tylko dotyk. Prześladowanie polegające na wysyłaniu wiadomości dotyczących na przykład naszego wyglądu, niewłaściwe treści niezwiązane z pracą „przemycane” w wiadomościach niby przypadkiem…To zdecydowanie NIE powinno mieć miejsca.

5.  Rozbierane zdjęcia, obrazy, kalendarze i plakaty

Jeśli wiszą w miejscu twojej pracy, bo twoi koledzy lubią na nie patrzeć, to również jest molestowanie seksualne.

6. Wymuszony kontakt fizyczny

Jeśli dana osoba dotyka innej osoby, choć ta próbuje się przed tym dotykiem bronić lub pokazuje, że jest do dla niej niekomfortowa sytuacja, to jest molestowanie seksualne.

7. Wpatrywanie się w określony sposób

Jest to najczęściej spotykana forma molestowania. Towarzyszą jej pogwizdywanie, dwuznaczne uśmiechy i gesty. Na pewno spotkaliście się z takimi zachowania, zwłaszcza na ulicy. Fizyczny kontakt nie jest tutaj obecny.