Psychologia Seks

Gdzie leży granica, czyli 7 sytuacji, w których doświadczasz molestowania seksualnego, choć nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 października 2017
Fot. istock/Raphli
 

Akcja „#MeToo” zaskoczyła nas skalą odzewu. Kobiety masowo oznaczały się na portalach społecznościowych umówionym hasztagiem i okazało się, że prawie każda z nas doświadczyła molestowania seksualnego czy to w miejscu pracy, czy w kontaktach towarzyskich, czy nawet w rodzinnym gronie najbliższych. Dlaczego jesteśmy tym faktem zdziwione? Bo zdarza się, że same nie zdajemy sobie sprawy z tego, gdzie leży granica. I co jest jej przekraczaniem.

1. Zachowanie seksistowskie 

Zachowania seksistowskie, w tym żarty i komentarze należą do kategorii molestowania seksualnego. Jeśli słyszysz, że czegoś nie potrafisz bo „jesteś kobietą”, że sobie nie poradzisz, bo nie jesteś mężczyzną, jeśli w twoim towarzystwie opowiadane są żarty o podłożu seksistowskim, poniżające i obrażające kobiety, masz prawo zaprotestować.

2.  Niezupełnie „nieszkodliwy” flirt

Wypowiedziany od czasu do czasu komplement jest oczywiście czymś miłym i urozmaicającym nasze relacje, również w kontaktach zawodowych. Ale nie wtedy, kiedy zaczynasz czuć się z tym niezręcznie. Łatwo rozróżnić nieszkodliwy flirt od molestowania seksualnego. Ten pierwszy sprawia, że czujesz się dobrze. Gdy granica zostaje przekroczona, czujesz się „nieszczęśliwy”, smutny, zły.

3.  Propozycje „nie do odrzucenia” w miejscu pracy

Jesteś kobietą, więc dostajesz zaproszenie na kolację służbową, ale nie dlatego, by wziąć w niej udział „merytorycznie”, a jedynie „dla ozdoby” i urozmaicenia. Ta informacja jest ci przekazana już na samym początku.

4. Niewłaściwe zachowanie „online”

Molestowanie seksualne to nie tylko dotyk. Prześladowanie polegające na wysyłaniu wiadomości dotyczących na przykład naszego wyglądu, niewłaściwe treści niezwiązane z pracą „przemycane” w wiadomościach niby przypadkiem…To zdecydowanie NIE powinno mieć miejsca.

5.  Rozbierane zdjęcia, obrazy, kalendarze i plakaty

Jeśli wiszą w miejscu twojej pracy, bo twoi koledzy lubią na nie patrzeć, to również jest molestowanie seksualne.

6. Wymuszony kontakt fizyczny

Jeśli dana osoba dotyka innej osoby, choć ta próbuje się przed tym dotykiem bronić lub pokazuje, że jest do dla niej niekomfortowa sytuacja, to jest molestowanie seksualne.

7. Wpatrywanie się w określony sposób

Jest to najczęściej spotykana forma molestowania. Towarzyszą jej pogwizdywanie, dwuznaczne uśmiechy i gesty. Na pewno spotkaliście się z takimi zachowania, zwłaszcza na ulicy. Fizyczny kontakt nie jest tutaj obecny.


Psychologia Seks

Gaslighting – najbardziej toksyczna manipulacja. Nie daj sobie wmówić, że jesteś wariatką

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
23 października 2017
Fot. iStock/PeopleImages
 

Gaslighting jest wyjątkowo obrzydliwą techniką manipulacji, która prowadzi do tego, że ofiara zaczyna kwestionować swoje zdrowie psychiczne. Gnębienie często trwa latami, a dezinformacja wprowadzana jest stopniowo. Dlatego tak ciężko w porę zorientować się, że ktoś wyrządza nam potężną krzywdę. 

Sytuacja 1.

Pytasz, dlaczego wrócił tak późno z pracy. Mówi, że musiał posiedzieć nad papierami, ale ty wiesz, że to nieprawda, ponieważ około 17:00 kontaktował się z tobą jego kolega, który nie może się do niego dodzwonić, a miał mu przekazać jakieś dokumenty.

To nie pierwszy raz, gdy przyłapujesz go na oszustwie. Kłamie prosto w oczy i nawet jeśli negujesz to, co mówi, on będzie cię zapewniał, że coś ci się pomyliło. On chce doprowadzić do sytuacji, w której nigdy nie będziesz wiedziała, czy to, co mówi jest prawdą czy kłamstwem. Dla niego to dobrze, gdy czujesz się niepewnie.

Sytuacja 2.

Kolejny raz odbyliście poważną rozmowę. Znów zapewnił, że jesteś dla niego bardzo ważna, zależy mu na waszym związku, a rodzina jest dla niego priorytetem. Tymczasem już następnego dnia nie ma dla ciebie czasu, w niczym ci nie pomaga, nie wykazuje żadnego zainteresowania tym, co do niego mówisz.

Liczą się czyny, a nie słowa. On doskonale wie, co powinien ci powiedzieć, żeby uśpić twoją czujność chociaż na chwilę. Przecież zadeklarował miłość, to o co ci chodzi? Znowu szukasz zaczepki i mącisz?

Sytuacja 3.

Kłótnia trwa już dłuższą chwilę, zaczynacie wyciągać brudy z przeszłości. Nagle on mówi, że jesteś beznadziejną matką i nie zasługujesz na takie cudowne dzieci.
On będzie próbował zaatakować tak, żeby bolało jak najbardziej. Wie, jak ważna jest dla ciebie rola matki i wie też, jak utożsamiasz się ze swoimi dziećmi. Zrobi wszystko, żebyś czuła się źle sama ze sobą, żebyś straciła wiarę w siebie.

Sytuacja 4.

Niby nic wielkiego, ale znowu cię oszukał. Może to nie było jakieś wielkie kłamstwo, bo nie dotyczyło spraw kluczowych. W sumie to już powoli się przyzwyczaiłaś, że często mija się z prawdą w rozmowie z tobą. Powoli przestajesz zwracać na to uwagę.

On małymi kroczkami, tymi drobnymi kłamstwami, sprzedawanymi ci każdego dnia sprawia, że zaczynasz tracić orientację, co jest prawdą, a co nie. To trochę jak z gotowaniem żaby – wrzuca się ją do zimnej wody i powoli podkręca gaz. Woda stopniowo staje się coraz cieplejsza, a żaba przyzwyczaja się do temperatury i ani się obejrzy, już po niej.

Sytuacja 5.

Obiecał, że odbierze dzieci ze szkoły. Tymczasem jedno z nich dzwoni do ciebie, że zajęcia dawno się skończyły, a one siedzą i się nudzą. Dzwonisz do niego, żeby wyjaśnić sytuację. Jest zdziwiony, bo nic takiego nie obiecywał.

Słyszałaś to, jesteś pewna, że to powiedział. Tak, przypominasz sobie, że obiecał odebrać dzieci ze szkoły. Tymczasem jego pewność siebie w głosie powoduje, że zaczynasz kwestionować to, co do tej pory było dla ciebie jasne.

Sytuacja 6.

Tego dnia jest wyjątkowo miły. Docenił kolację, którą przygotowałaś i powiedział, że ładnie wyglądasz. Może nawet okazał jakiś miły gest. Znów czujesz się jak dawniej.

Te wszystkie komplementy są po to, żeby cię zmylić. Zaczynasz myśleć, że może faktycznie nie jest takim złym facetem. Może naprawdę cię kocha i zależy mu na was. To właśnie kolejny sposób, byś czuła się zdezorientowana.

Sytuacja 7.

Wasze dziecko się pochorowało i zanim wybierzecie się do lekarza, próbujesz domowych sposobów. On zadaje mnóstwo pytań – czy należy używać tego i tego? Czy to na pewno dobry sposób? Co z tego, że robisz tak od wielu lat?

W ten sposób on chce wywołać zamieszanie. Zadaje mnóstwo dziwnych pytań, byś straciła pewność siebie. Chaos prowadzi do destabilizacji. On o tym dobrze wie.

Fot. iStock/MarijaRadovic

Fot. iStock/MarijaRadovic

Sytuacja 8.

Coraz częściej sięga po alkohol. Widzisz, że ma z tym duży problem, więc zaczynasz o tym rozmawiać. Wtedy słyszysz, że sięga po wódkę przez ciebie, bo jesteś tak beznadziejna, że nie da się tego na trzeźwo znieść.Wszystkie swoje niewłaściwie zachowania potrafi uargumentować. To zawsze twoja wina. Gdybyś nie była taką wariatką, to on nie musiałby iść z inną do łóżka czy sięgać po używki. Rozmowa zawsze kończy się tak samo – musisz się bronić. W końcu zaczynasz wierzyć, że to faktycznie twoja wina.

Sytuacja 9.

Zarzuca ci, że znowu robisz z igły widły i czepiasz się bez powodu. W pewnym momencie rzuca: „Twoja matka zawsze mówiła, że od dziecka miałaś bujną wyobraźnię”. Albo w innej dyskusji opowiada, że twoja przyjaciółka kiedyś mu wspomniała, że o byłego faceta też byłaś przesadnie zazdrosna.

Ci ludzie najprawdopodobniej niczego takiego nie powiedzieli. On natomiast chce, żebyś miała wrażenie, że wszyscy są przeciwko tobie i nie masz w nikim wsparcia. Zaczynasz się też zastanawiać, czy aby na pewno wszystko z tobą w porządku.

Sytuacja 10.

Mówisz, że przestałaś mu ufać. Na co on opowiada, że chyba powinnaś wybrać się do psychiatry, bo zaczynasz zachowywać się jak schizofreniczka lub masz pierwsze objawy paranoi. Poza tym powoli zaczyna się obawiać, gdy zostajesz sama z dziećmi.

To najobrzydliwsza forma manipulacji. Jeżeli twoja pewność siebie właściwie równa się zeru, szybko zaczniesz analizować to, co on chce ci wmówić. Może faktycznie masz chorobę psychiczną? Boisz się komuś o tym powiedzieć, bo przecież wszyscy wiemy, jak inni traktują wariatów.

Sytuacja 11.

Opowiadasz mu, co dzisiaj mówili w wiadomościach. A on na to, że jesteś głupia, skoro w to wszystko wierzysz. On ci wyjaśni jak to jest z tą gospodarką i emeryturami, a w ogóle to oni wszyscy kłamią. I radzi ci też, żebyś przestała czytać te wszystkie durne gazety dla kobiet, bo już do reszty zwariujesz.

Chce kontrolować cię w każdej sferze. Wprowadzenie dezinformacji znacznie mu to ułatwia. W wyniku stosowania wszystkich tych technik manipulacji, coraz częściej masz wrażenie, że nie ogarniasz świata wokół ciebie i bez niego byś zginęła. Nie zawaha się też powiedzieć, że twoi najbliżsi również cię okłamują.

Te sytuacje wydają ci się znajome? Wszystko wskazuje na to, że jesteś ofiarą gaslightingu. Ratuj siebie, zanim uwierzysz, że jesteś wariatką.


Na podstawie: Psychology Today


Psychologia Seks

Nie tylko kurz i pyłki. 9 nietypowych rzeczy, które mogą uczulać

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
23 października 2017
Fot. iStock/PeopleImages

Większość z nas zmaga się z jakąś alergią. Niektórzy tylko sezonowo, jak w przypadku uczulenia na konkretne pyłki, inni całe życie, gdy mają alergię na przykład na kocią sierść. Niezależnie od rodzaju alergii, nikt nie lubi objawów towarzyszących reakcji obronnej organizmu. Łzawienie oczu, katar, wysypka, rozstrój żołądka, a w najgorszym przypadku wstrząs anafilaktyczny – nie należą do przyjemnych rzeczy i znacznie utrudniają życie. Reakcje alergiczne, powstające w momencie kontaktu z alergenem, można zwalczać różnymi lekami, dostępnymi także bez recepty. Najskuteczniejszą metodą jest jednak unikanie kontaktu z substancją, która powoduje objawy. 

O ile wszyscy wiemy, że można mieć uczulenie na proszek do prania, gluten czy roztocza, istnieje wiele innych, nietypowych alergenów. Oto najdziwniejsze z nich.

Skórzane buty

 Jeżeli po założeniu skórzanych butów na twoich stopach pojawia się wysypka, możesz być uczulona na substancje, wykorzystywane do garbowania skór. Tzw. kontaktowe zapalenie skóry można zdiagnozować za pomocą testu skórnego. Możesz oczywiście wspomagać się lekami przeciwhistaminowymi, które powinny poradzić sobie z wysypką, jednak najlepiej byłoby po prostu nosić skarpetki lub w ogóle zrezygnować ze skórzanego obuwia.

Woda

To jedna z dziwniejszych i niewyjaśnionych jak dotąd alergii. Nie jest też szczególnie popularna. U niektórych osób pojawia się pokrzywka na ciele po kontakcie z wodą. Z reguły wysypka znika po około 15-30 minutach.

Sperma

Jeżeli po stosunku płciowym, zakończonym wytryskiem w okolicy twojego krocza, zauważyłaś pokrzywkę i opuchliznę, możliwe, że jesteś uczulona na spermę. Warto wspomnieć o tym lekarzowi, który będzie potrafił postawić diagnozę. W takich przypadkach na co dzień najlepiej stosować prezerwatywę. Jeżeli planujesz ciążę, możesz rozważyć specjalne zastrzyki antyalergiczne. W grę wchodzi także inseminacja.

Ćwiczenia fizyczne

Ten rodzaj alergii odnotowano w literaturze medycznej około tysiąca razy od 1970 roku. Objawia się pokrzywą, choć może doprowadzić także do wstrząsu anafilaktycznego, drastycznego spadku ciśnienia i problemów z oddychaniem. Istnieją dwa rodzaje takiej alergii – jedna wiąże się z pożywieniem, które zjedliśmy wcześniej. Druga nie ma związku z jedzeniem i próżno szukać jej przyczyny. Jeżeli w trakcie aktywności zauważysz u siebie niepokojące objawy, przerwij ćwiczenia. Zastanów się też, czy jadłaś coś przed treningiem i jeśli tak, następnym razem zrezygnuj z posiłku.

Słońce

Dobrze, że jest to stosunkowo rzadka przypadłość, ponieważ może znacznie utrudnić życie. Objawy, takie jak pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, pojawiają się około 30 minut po ekspozycji na słońce. Najprawdopodobniej są reakcją na kontakt z promieniami UV. Leki przeciwhistaminowe mogą złagodzić reakcję alergiczną, ale jej nie zapobiegną.

Pieniądze

Jeżeli zauważysz na skórze wysypkę po kontakcie z monetami, naprawdopodobniej masz uczulenie na nikiel lub inny metal, z którego są wykonane. Kontaktowe zapalenie skóry może się więc pojawiać także wtedy, gdy skóra ma styczność z niektórymi rodzajami biżuterii czy oprawami okularów. Najlepiej unikać wówczas kontaktu z tymi przedmiotami, a jeśli reakcja alergiczna się pojawi, zastosować leki antyhistaminowe.

Dotyk

Szacuje się, że około 4 procent populacji zmaga się z tzw. pokrzywką demograficzną, występującą na skórze jako reakcja na dotyk. Może pojawić się, gdy zbyt mocno wycierasz ciało ręcznikiem lub nosisz ciasne ubrania. Wysypka na ogół znika po 15-30 minutach.

Chłód

Alergia na zimno jest bardzo groźna, ponieważ powoduje nagły wyrzut histaminy, co skutkuje natychmiastowym spadkiem ciśnienia krwi. Osoba, która np. zanurkuje w bardzo zimnej wodzie, a nie wie, że ma alergię na zimno, może znaleźć się w ogromnym niebezpieczeństwie. Jest to na szczęście rzadki alergen. Jeśli jednak zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinnaś unikać wystawiania dużych fragmentów ciała na działanie chłodu.

Zespół alergii jamy ustnej

Pojawia się u osób, które mają alergię na pyłki. Występuje, gdy zjedzą one owoc, zawierający to samo białko co konkretne pyłki. Jest to tzw. reakcja krzyżowa i występuje np. między trawami a pomidorami, brzozami a jabłkami oraz śliwkami i brzoskwiniami. Reakcja alergiczna objawia się swędzeniem w jamie ustnej, a niekiedy nawet obrzękiem. Symptomy znikają po wypluciu lub połknięciu jedzenia. Najbezpieczniej jednak unikać konkretnych produktów.


Źródło: Everyday Health 

Zobacz także

Pachnie szarlotką, albo perfumami i jest mistrzynią mindfulness. 7 powodów, by kochać nasze babcie

Podobno przeciwieństwa się przyciągają. Pytanie tylko czy mogą ze sobą żyć szczęśliwie przez długie lata

zdrada

Nieszczęścia chodzą trójkami. Jak pachnie zdrada