Go to content

Kwas borowy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Sucha skóra twarzy, pod oczami, głowy, nóg, stóp
Fot. iStcok

Kwas borowy, zwany także bornym, jest związkiem chemicznym o szerokim zastosowaniu. Głównie wykorzystywany jest w medycynie, ale także i przemyśle lub w domowym użytku. Czy stosowanie kwasu borowego jest bezpieczne?

Czym jest kwas borowy?

Kwas borowy to słaby kwas nieorganiczny o małej masie cząsteczkowej. Zwany jest również wodoroboranem. W przyrodzie występuje pod postacią minerału sassolinu. Niewielkie ilości kwasu borowego można znaleźć w soli morskiej lub w niektórych roślinach. Najczęściej wykorzystywany jest w medycynie, przetwórstwie przemysłowym i produktach kosmetycznych. Bywa dodawany do żywności, a na etykietach produktów spożywczych oznaczany jest symbolem E284. Kwas borowy jest słabo rozpuszczalny w wodzie.

Zastosowanie kwasu borowego

W medycynie i kosmetyce

Kwas borowy znalazł szereg zastosowań w medycynie. Wykorzystywany jest jako środek łagodzący stany zapalne skóry oraz zakażenia grzybiczne np. grzybicę pochwy. To składnik leków stosowanych w leczeniu świądu i upławów pochwy. Produkty zawierające w składzie kwas borowy pomocne są w leczeniu nadmiernej potliwości stóp. Wykazuje właściwości antyseptyczne, wykorzystywane w walce z uporczywymi oparzeniami i skaleczeniami. Po połączeniu z wodą destylowaną może być stosowany jako płyn na rany. Znajdziemy go w preparatach stosowanych w leczeniu zapaleń jamy ustnej i gardła. Po połączeniu z talkiem powstaje zasypka, która wykorzystywana jest do zwalczania nadmiernej potliwości stóp i niwelowania przykrego zapachu. Kwas borny jest składnikiem niektórych kosmetyków – chroni przed namnażaniem mikroorganizmów i maskuje nieprzyjemny zapach.

W przemyśle

Ze względu na szereg właściwości, kwas borowy znalazł zastosowanie w przemyśle. Stosowany jest do produkcji szkła, mebli czy izolacji. Wykorzystywany jest jako składnik środków owadobójczych, do produkcji pestycydów, farb, glazury, czy garbowania skór. Kwas borny często jest składnikiem środków owodobójczych.

W żywności

Kwas borowy to dodatek do żywności, dodawany do produktów celu konserwacji. Na etykietach oznaczony jest kodem E284. Kwas borny to źródło boru dla naszego organizmu. Występuje w warzywach, owocach, niektórych orzechach, piwie czy winie.

Zobacz również: Węgiel aktywny (aktywowany) w apteczce i kosmetykach. Jakie zalety ma węgiel aktywny, kiedy go stosować i jak przygotować z niego domowe kosmetyki?

Gdzie można kupić kwas borowy?

Kwas borowy wykorzystywany w medycynie charakteryzuje się wysoką czystością. Można znaleźć go w aptekach – to produkt wydawany bez recepty. Jego cena nie jest wysoka. Za 10 gram czystego kwasu borowego trzeba zapłacić kilka złotych. W aptekach dostępny jest również 3 proc. roztwór kwasu borowego gotowy do stosowania na skórę, o nazwie handlowej borasol. Jego cena za 100 g nie przekracza kilku złotych. Dostępna jest również maść borna w podobnej cenie.

Stosowanie kwasu borowego

Z kwasu borowego dostępnego w aptece w postaci proszku, należy przygotować roztwór o stężeniu od 1 do 3 procent. Przygotowanym roztworem można przemywać zmienione chorobowo miejsca lub w przypadku infekcji narządów intymnych przygotowywać nasiadówki.

Przeciwwskazania

Kwas borowy nie powinien być stosowany u niemowląt i dzieci do 11 roku życia, a także u osób nadwrażliwych na substancję aktywną. U osób zmagających się z nadwrażliwością może prowadzić do podrażnień skóry objawiających się zaczerwieniem, łuszczeniem naskórka, wysypką. Do innych niepożądanych objawów należą np. wymioty, biegunka, utrata łaknienia, zwiększona senność czy śpiączka. Kwas borny nie powinien być stosowany na duże i sączące się rany. Przewlekłe stosowanie może doprowadzić do zatrucia objawiającego się problemami żołądkowo-jelitowymi, zaburzeniami cyklu miesiączkowego, osłabieniem i anemią. W przypadku omyłkowego podania doustnego kwasu borowego należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.


źródło: medonet